Nokia’nın ‘Matrix telefonu’ geri dönüyor

1999'da Matrix filminde görünmesiyle iyice popüler hale gelen Nokia 8110 modelinin yenilenmiş hali Mobil Dünya Kongresi'nde görücüye çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Akıllı telefonlar gün geçtikçe daha fazla özellikle donanıyor ancak bazen tek istediğimiz Matrix filminin içindeymişiz gibi tek bir tuşa basıp aramaları kabul etmek olabiliyor. Eğer siz de böyle hissediyorsanız şanslısınız zira 20 yıllık Nokia 8110 efsanesi geri dönüyor.

1996’da piyasaya sürülen orijinal Nokia 8110 kızaklı telefon olarak popüler hale geldi ve 1999 yılında da ikonik Keanu Reeves filmi Matrix’te karşımıza çıktı. Yeni Nokia 8110 4G ve diğer pek çok yeni telefon modeli Barcelona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC) görücüye çıktı. Nokia geçtiğimiz yıl da Nokia 3310 modelinin güncellenmiş versiyonunu duyurmuştu.

Yeni 8110 4G’de de tıpkı orijinal 8110’daki gibi kızağı kaydırarak aramalara cevap verebilir, tekrar kaydırınca da kapatabilirsiniz. Klasik modelin eğimli şekli ‘muz telefon’ takma adıyla anılmasına sebep olmuştu. Nokia da 8110 4G modelini parlak bir sarı tonuyla çıkarmayı tercih etti. Eğer parlak sarı rengi istemezseniz siyah olanı da mevcut.

Renkten bahsetmişken; telefonun orijinalindeki tek renkli ekran, tıpkı yeni Nokia 3310’daki gibi aynı görüntü arayüzünü çalıştıracak şekilde 2,4 inç renkli ekrana yükseltildi. Telefonun işletim sistemi Android değil ancak içinde Facebook uygulaması ve birkaç uygulama daha bulunan bir uygulama mağazası var. Ayrıca Gmail ve Outlook kişilerinizi telefona aktarıp e-postalarınızı kontrol edebiliyorsunuz.

20 günden fazla şarj ömrü

Telefonun ekranı detaylı işlemler yapmak için fazla küçük gelirse, telefon ya da tabletinize bağlanmak için telefonu bir 4G kablosuz erişim alanı olarak kullanabilirsiniz. Nokia 8110 4G’nin zamanında Matrix ruhunu yaşama fırsatı bulmuş kişiler için tam bir ‘Matrix telefonu’ olacağı kesin ancak telefonunu sürekli şarj etmekten sıkılan ve sağlam, fazla pahalı olmayan bir telefon arayanların da sıkça tercih edeceği bir telefon olacak gibi duruyor. Telefonun tek şarjla 20 günden fazla dayanabileceği söylenen bin 500 mAH’lık bir pili var.

Diğer özellikler arasında FM radyo, 2 MP kamera ve yılan oyunu var. Mayıs ayı civarında piyasaya sürülecek yeni 8110 4G’nin fiyatının yaklaşık 79 Euro olması planlanıyor.

Kaynak: CNet

Akıllı telefonlar gün geçtikçe daha fazla özellikle donanıyor ancak bazen tek istediğimiz Matrix filminin içindeymişiz gibi tek bir tuşa basıp aramaları kabul etmek olabiliyor. Eğer siz de böyle hissediyorsanız şanslısınız zira 20 yıllık Nokia 8110 efsanesi geri dönüyor. Eğimli şeklinden dolayı 'muz telefon' takma adıyla anılmaya başlanan Nokia 8110'un yenilenen modelinde iki renk mevcut; parlak sarı ve siyah. Telefonun şarj ömrü epeyce iddialı; tek şarjla 20 günden fazla dayanabileceği söyleniyor. Nokia 8110 4G'nin diğer özellikleri arasında FM radyo, 2 MP kamera ve yılan oyunu var. Mayıs ayına doğru piyasaya sürülecek telefonun fiyatının yaklaşık 79 Euro olması planlanıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği