VPN hizmeti sunan Çinli 5 yıl hapse mahkum oldu

Wu Xiangyang adlı Çinli vatandaş, VPN hizmeti sunduğu gerekçesiyle beş buçuk yıl hapis ve 500 bin Yuan (289 bin Lira) para cezasına çarptırıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin, Çin Güvenlik Seddi (The Great Firewall) olarak bilinen sansür sistemiyle vatandaşların Google, Facebook, YouTube ve Instagram gibi binlerce web sitesine erişimini engelliyor.

Çin’de yaşayan Wu Xiangyan isimli vatandaş, hükümetin interneti ‘temizlemek’ için başlattığı bu geniş çaplı internet sansürünü aşan bir sanal özel ağ (VPN) hizmeti sunduğu için beş buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca, hizmeti 2013 yılında başlattığından bu yana kazandığı paraya eşit olan 500 bin Yuan (yaklaşık 289 bin Lira) para cezası ödeyecek.

VPN hizmetini 2013 yılından 2017’nin Haziran ayına kadar sunan Wu, 8 bin yabancı müşteri ile 5 bin şirkete hizmet verdiğini söylüyor. Hong Kong’daki Uluslararası Af Örgütü‘nde araştırmacı olarak çalışan William Nee, “VPN gibi kullanıcın kimliğini gizleyen araçlar çevrimiçi insan hakları açısından kilit rol oynuyor. Wu Xiangyang’ın VPN hizmeti sunduğu için bu kadar uzun süre hapis cezasına çarptırılması son derece endişe verici bir durum. Çin hükümetinin Çin Güvenlik Seddi’ni aşmaya çalışanları ne şekilde cezalandırmaya kararlı olduğunun önemli bir göstergesi.” şeklinde konuyu değerlendirdi.

Wu’nun aldığı uzun süreli hapis cezası, hükümetin ülkedeki bilgi akışını kontrol etme mücadelesinin hangi boyutlara ulaştığını gösteriyor. Hükümet, 2018’in başından itibaren yetkililer tarafından tanınmayan VPN’lerin tümünü yasaklamayı planlıyor.

Apple Çin’deki VPN yazılımını kaldırdı

Eylül ayında, VPN hizmeti sunan başka bir vatandaş 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Wu’nun aldığı cezanın neden bu kadar fazla olduğu ise bilinmiyor. Daha önce, engellenen sitelere girmek için VPN kuran bir vatandaş üç gün boyunca gözaltında tutulmuştu. Bu gelişmeler, Başkan Xi Jinping‘in Ocak ayında duyurduğu, ‘internet bağımsızlığı’ olarak adlandırdığı 14 ay sürmesi planlanan mücadele kapsamında meydana geldi. Yabancı teknoloji şirketleri de Çin’deki VPN hizmetlerini durdurdu. Örneğin Haziran ayında Apple, Çin hükümetinden gelen taleplerin sonucu olarak Çin App Store’undan VPN yazılımını kaldıracağını açıklamıştı.

Kaynak: The Guardian

Wu Xiangyang adlı Çinli vatandaş, VPN hizmeti sunduğu gerekçesiyle beş buçuk yıl hapis ve 500 bin Yuan (289 bin Lira) para cezasına çarptırıldı. VPN hizmetini 2013 yılından 2017'nin Haziran ayına kadar sunan Wu, 8 bin yabancı müşteri ile 5 bin şirkete hizmet verdiğini söylüyor. Wu'nun aldığı uzun süreli hapis cezası, hükümetin ülkedeki bilgi akışını kontrol etme mücadelesinin hangi boyutlara ulaştığını gösteriyor. Hükümet, 2018'in başından itibaren yetkililer tarafından tanınmayan VPN'lerin tümünü yasaklamayı planlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği