Çin interneti iyice içine kapanıyor

Çin hükumeti önümüzdeki 14 ay boyunca ülkede, izinsiz VPN kullananların önüne geçmek için çalışma yürüteceğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin hükumeti önümüzdeki 14 ay boyunca ülkede izinsiz VPN kullananların önüne geçmek için çalışma yürüteceğini açıkladı. ‘Çin Güvenlik Seddi‘ olarak bilinen ve ülkeden yurt dışı sunuculara ulaşmayı kısıtlayan devlet sansürünü aşmak için ülkeye gelen turistler ve ülkedeki aktivistlerin yanı sıra pek çok vatandaş VPN hizmetlerinden yararlanıyor.

Pazar günü yapılan açıklamada Çin Endüstri ve Bilişim Teknolojileri Bakanlığı, 2002’de oluşturulan ancak o dönemden beri çok katı bir şekilde uygulanmayan VPN yasağını yeniden harekete geçireceğini belirtti. Açıklamada uygulamalara derhal başlanacağı ve 2018’in Mart ayına kadar tüm izinsiz VPN kullanımının ortadan kaldırılacağı belirtildi.

Devlete sormadan hizmet vermek yasak

Belgede, ülkenin internetindeki ‘düzensiz gelişme’ye vurgu yapılıyor ve acil düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor. İnternet servis sağlayıcıların, içerik dağıtım ağlarının ve telekomünikasyon şirketlerinin özel iletişim sistemleri kuramayacağı ve VPN bağlantıları ile anonimlik ya da tarafsızlık sağlayamayacağı belirtiliyor. Bu tür uygulamalar için devlete talepte bulunulması ve gerekli onayların alınması gerekliliği belirtiliyor.

Aralık 2012 öncesinde gerekli izinleri almış olan şirketlerin, bu dönemden bu yana Pekin’in taleplerini yerine getirdiğini kanıtlaması gerekiyor. Yeni ağ servisi kurmak isteyenlerin de gerekli evrakları 2017’nin sonuna kadar tamamlamış olması gerekiyor.

Turistler nasıl etkilenecek?

Pekin’in VPN üzerindeki kontrolü gereklilik halinde, siyasi ya da halkla ilişkiler etkinlikleri sırasında artırıp azaltabileceği belirtiliyor. Bazıları, açıklamada verilentarih aralığının, Güney Kore Pyeongchang Kış Olimpiyatlarına denk geldiğine dikkat çekiyor. 2016 yılında da Çin’deki VPN servisleri, hükumetin ciddi kontrolü altındaydı.

Shenzhen ve Guangzhou şehirlerindeki otellere gelen ziyaretçilerin, otelin internetinin kullandığı VPN servisleri sayesinde tüm dünyadaki internet sitelerine kolayca ulaşabildiği belirtiliyordu. Çin yönetiminin bu konuda da yapılacak düzenlemeler konusunda kararlar alması gerekiyor. Ülkeye gelen bazı turistler, daha fazla internet özgürlüğü talep ediyor olabilir.

Şu anda Çin’deki büyük şirketlerin, uluslararası rakipleri ile küresel pazarda savaşabilmesi için sınır ötesi erişim elde etmesine izin veriliyor. Ancak bu tarz bağlantılar da yine devlet iznine bağlı ve her şirketin bu izni alması mümkün olmuyor.

Kaynak: The Stack

Çin hükumeti önümüzdeki 14 ay boyunca ülkede izinsiz VPN kullananların önüne geçmek için çalışma yürüteceğini açıkladı. 'Çin Güvenlik Seddi' olarak bilinen ve ülkeden yurt dışı sunuculara ulaşmayı kısıtlayan devlet sansürünü aşmak için ülkeye gelen turistler ve ülkedeki aktivistlerin yanı sıra pek çok vatandaş VPN hizmetlerinden yararlanıyor. VPN ve benzeri servisleri sunmak isteyen kuruluşların öncelikle devletten gerekli izinleri alması gerekiyor. Ancak bu izinler çok kısıtlı bir kesime sunuluyor. Özellikle ülkeye gelen turistlerin konakladığı otellerdeki VPN hizmetlerinin akıbeti merak konusu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği