Visa Avrupa’da blok zincirini deneyecek

Visa ve blok zinciri şirketi BTL, Avrupa’da bankalar arası anlaşmalar ve para aktarımlarını blok zinciri üzerinden gerçekleştirecek bir proje geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Visa Europe Collab‘in (Visa Avrupa İş birliği), dünyanın ilk halka açık blok zinciri şirketi BTL Group ile bankalar arası anlaşmaları blok zinciri sistemiyle gerçekleştiren bir kavram kanıtlama sistemini test edeceği açıklandı.

Blok zinciri teknolojisinin muhtemel uygulama alanlarını son 18 aydır inceleyen Visa tarafından desteklenen bu deney sürecinde, BTL’in anlaşma platformu Interbit‘in kullanılacağı belirtildi. Projeye altı Avrupa bankası dahil olacak.

“Mevcut sistem masraflı ve riskli”

BTL CEO’su Guy Halford-Thompson “Para göndermek Avrupa bankaları için halen güven üzerine çalışan bir süreç ancak bu güven doğal olarak var olan bir olgu değil. Bu sebeple çok fazla masraf ve kredi riski oluşuyor. Blok zinciri platformunda ise anlaşmalar anında gerçekleşiyor. Bir aktarım ya gerçekleşiyor ya da gerçekleşmiyor. Platformun en büyük avantajlarından birisi bu” şeklinde konuştu.

Projede hem yurt içi  hem de yurt dışı aktarımlara odaklanılacak. Bu yüzden platform birden fazla para birimini destekleyecek. Ayrıca platform üzerinde akıllı sözleşmeler de kullanılacak. Böylece günümüzde bankacılık işlemlerini yavaşlatan pek çok para aktarımı otomatik olarak gerçekleşebilecek.

Yanıtlanmayı bekleyen sorular

Bu açıklama, blok zinciri ile ilgili pek çok soruyu da su yüzüne çıkardı. Blok zincirinin bankacılık çözümü olarak kullanılabilmesi, gizliliği, ölçeklenebilirliği ve en önemlisi; birden fazla bankanın, zincir üzerinde gerçekleşen durdurulamayan para akışları konusunda nasıl anlaşabileceği gibi konular projeyle birlikte test edilmiş olacak.

Halford-Thompson’a göre tüm para akışının Visa gibi bir servis üzerinden gerçekleşecek olması, ölçeklenebilirlik ve bankalar arası güven konuları için bir çözüm sunuyor. Halford-Thompson Visa’nın projeye dahil olmasını büyük bir avantaj olarak niteliyor.

Şimdilik projenin ne zaman hayata geçeceği ya da hangi bankaların dahil olacağına dair herhangi bir bilgi yok. Projenin geleceği ile ilgili gelişmeler konusunda güncel bilgilerin kamuoyuyla paylaşılacağı ifade edildi.

Kaynak: Bank Innovation

Finans hizmetleri tüm dünyada yaygın olarak kullanılan Visa, dünyanın ilk halka açık blok zinciri şirketi BTL ile birlikte, blok zinciri teknolojisini bankacılıkta kullanmaya hazırlanıyor. Avrupa’da altı bankanın katılımıyla oluşturulacak projede bankalar arası para akışının ve anlaşmaların blok zinciri sistemi üzerinden yapılması planlanıyor. Bu projenin başarılı olmasıyla kavramın kanıtlanmış olması amaçlanıyor.Bir yanıt

Yorumunuz: