Vine’ın kurucusu v2’yle dönüyor

Vine’ın kurucu ortağı Dom Hofmann, 2018’in bahar aylarında v2 adlı yeni bir uygulama çıkaracağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter, 2013’te kullanıma sunulmasından önce Vine’ı satın almıştı fakat bir süre sonra ekonomik sorunlarla karşılaşınca Vine’ı kapatmaya karar vermişti.

Vine’ın kurucu ortağı Dom Hofmann geçtiğimiz Kasım ayında bir açıklama yaparak yeni bir Vine uygulaması çıkarmayı planladığını söylemişti. Hofmann bu yeni uygulamanın ‘v2’ veya ‘V2’ şeklinde kullanılmasını istiyor. Kendisiyse küçük harfli olan versiyonu tercih ediyor. Hofmann Vine’ın hala Twitter’a ait olduğunu, v2’nin teknik olarak Twitter’la alakası olmadığını söylüyor. Uygulamanın @v2app adlı bir Twitter hesabı da var fakat henüz hiç tweet atılmadı.

Köpek filtresi yok!

v2 için henüz kesin bir çıkış tarihi yok fakat Hofmann uygulamanın 2018’in bahar aylarında hizmete sunulmasını planlıyor. Uzunluğu 2 ila 6,5 saniye arasında değişecek videolar tıpkı Vine’da olduğu gibi tekrar tekrar oynatılacak. Paylaşılacak videolar telefon kamerasıyla çekilebileceği gibi telefon galerisinden de yüklenebilecek. v2’de Snapchat ve Instastory’den alışkın olduğumuz renk, yüz ve konum filtreleri olmayacak. Vine’ın aksine v2, telifli içerik konusunda biraz daha katı bir tutum izleyerek film sahnelerini veya büyük plak şirketlerine ait eserleri içeren videoları kaldıracak. İsteğe bağlı olarak kullanılabilen logo (watermark) veya farklı bir çözüm sayesinde v2 kullanıcıların birbirlerinin videolarını çalması engellenecek.

v2’de kronolojik olarak akan bir zaman tüneli olacak. Kullanıcıya en alakalı gönderileri gösteren ‘Popüler’ veya ‘Keşfet’ isimli bir kısım bulunacak. Hofmann’ın bir de kullanıcının zaman tünelini istediğini gibi şekillendirmesini sağlayacak ‘İstemiyorum’ butonuna dair bir fikri var. Böylece uygulama sadece görmek isteyebileceğiniz türde içerikleri sunmakla kalmayacak, hoşunuza gitmeyen video veya kullanıcılardan da uzak durmanıza da imkan sağlayacak. Ayrıca her bir gönderinin yorum bölümünü kapatma özelliği olacak.

Şimdilik uygulamayı satma planı yok

v2’nin ‘sanatçı’ olarak adlandırdığı içerik üreticileri arasındaki iş birliğini canlandırmak amacıyla oluşturulan bir ‘Ekip’ özelliği var. Ekiplerin profil sayfasında üyelerinin isimleri bulunacak. Ekip üyeleri Ekip gönderilerini kendi sayfalarında ‘repost’ yapabilecek. Şimdilik v2’yi satma planı olmadığının altını çizen Hofmann “Asla asla deme ama şu anda böyle bir durum yok.” diyor.

Vine kapandığında çok sayıda kullanıcı üzüntüsünü ifade etmişti. Vine’da isim yapan yıldızlar hızlı bir şekilde YouTube ve Instagram’a kaymıştı. Hayran kitleleri de onları takip etmişti. Birçok eski Vine kullanıcısı ve uygulamayı kullanırken istediği başarıyı yakalayamayanlar v2 için sabırsızlanıyor. v2 eğer hayatta kalmak istiyorsa, başka bir yerde bulunamayacak kaliteli içerikler, kendi hayran kitlesini de beraberinde getirecek yıldızlar ve sadık kullanıcılar bulmak zorunda zira v2’nin şu anki rakipleri, zamanında Vine’ın rakibi olan platformlardan çok daha güçlü.

Kaynak: Tech Crunch

Vine’ın kurucu ortağı Dom Hofmann, v2 adlı yeni bir uygulamayla geri dönüyor. Kullanıcıların alışkın olduğu birçok özelliğin Vine’daki gibi kalacağını belirten Hofmann, uygulamanın bu yılın bahar aylarında sunulacağını açıkladı. Uzunluğu 2 ila 6,5 saniye arasında değişen videolar paylaşılacak uygulamada Snapchat ve Instastory’de görmeye alıştığımız yüz, renk ve konum filtreleri olmayacak. İsteğe bağlı olarak kullanıcılar videolarına logo ekleyebilecek. Böylece kullanıcıların birbirlerinin videolarını çalmalarının önüne geçilecek.

Etiketler:Yorumunuz: