Veri tabanlı elbise tasarımı: Data_Dress

İsveçli giyim firması H&M'in tasarım atölyesi Ivyrevel, Google ile yaptığı ortak çalışmayla, müşterilerine veri tabanlı elbiseler sunmaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İsveçli perakende giyim firması H&M’in tasarım atölyesi Ivyrevel, Google ile yaptığı ortak çalışmayla, müşterilerine veri tabanlı elbiseler sunmaya hazırlanıyor. Google’ın Snapshot API servisi kullanılarak toplanacak veriler, her müşterin için, kendine has özelliklere sahip elbiseler tasarlanmasını sağlayacak.

‘Data_Dress’ adı verilen ürünün tasarımı için, kullanıcıların Android telefonlarına yükleyecekleri bir uygulamadan alınan veriler kullanılacak. Bu veriler kullanıcının ne kadar sık hareket ettiği, nerelere gittiği, hangi hava şartlarına maruz kaldığı gibi bilgileri içerecek. Daha sonra elbiseler bu şartlar ve yaşam tarzı göz önünde bulundurularak tasarlanacak.

Coded Couture adı verilen bu hizmet, teknoloji ve modayı bir araya getiren öncü hamlelerden birisi olarak öne çıkıyor. Müşteriler bu hizmetten 99 Dolar’a yararlanabilecek. Normalde kişiye özel elbise diktirmek için harcanan para ve zamanı düşündüğümüzde bu ücret oldukça makul görünüyor.

Pazartesi günü New York Moda Haftası çerçevesinde tanıtılan bu teknoloji şimdilik kapalı beta aşamasında. Hizmetin bu yıl içinde müşterilerin kullanımına sunulması bekleniyor.

Kaynak: ZDNet, designboom

İsveçli perakende giyim firması H&M'in tasarım atölyesi Ivyrevel, Google ile yaptığı ortak çalışmayla, müşterilerine veri tabanlı elbiseler sunmaya hazırlanıyor. Google'ın Snapshot API servisi kullanılarak toplanacak veriler, her müşterin için, kendine has özelliklere sahip elbiseler tasarlanmasını sağlayacak. 'Data_Dress' adı verilen ürünün tasarımı için, kullanıcıların Android telefonlarına yükleyecekleri bir uygulamadan alınan veriler kullanılacak. Bu veriler kullanıcının ne kadar sık hareket ettiği, nerelere gittiği, hangi hava şartlarına maruz kaldığı gibi bilgileri içerecek. Daha sonra elbiseler bu şartlar ve yaşam tarzı göz önünde bulundurularak tasarlanacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği