Google şifreleri ortadan kaldıracak

Google'ın geliştirdiği Trust API sistemi, kullanıcının akıllı telefonu nasıl kullandığını analiz ederek o anda telefonu kimin kullandığını algılayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google, parola yerine kullanılmak üzere, telefonunuzu genellikle nasıl kullandığınızı takip eden ‘güven tabanlı’ bir sistem üzerinde çalışıyor. Project Abacus çerçevesinde geliştirilen ‘Trust API’, Google I/O geliştirici konferansında tanıtıldı. Sistem Haziran ayından itibaren bir çok finans kurumu tarafından test edilecek.

Trust API akıllı telefonlarda kullanılmak için geliştirildi. Sistem bir takım kişisel göstergeleri sürekli kontrol ederek hesaplar ya da telefona erişim sağlayacak. Parola sormak yerine telefon kullanıcının yüzünü, sesini, yazı yazma tarzını, ekranı kaydırma tarzını, nasıl hareket ettiğini ve konumunu kullanabilecek. Tüm bu veri parçaları API’a gönderilecek ve böyleve bir ‘güven skoru’ oluşturulacak. Bu skora göre telefonu kullanan kişinin telefonun asıl sahibi olup olmadığı tespit edilecek.

Parmak izinden 10 kat daha güvenli

Bu teknolojinin ardındaki fikir cihazları daha güvenli hale getirmek. Parolalar kolaylıkla ele geçirilebilir ancak kişinin telefonunu kullanma tarzını taklit etmek oldukça zor. Google bu faktörlerin birleşiminden oluşan bir giriş sisteminin parmak izi taramasından 10 kat daha güvenli olacağına inanıyor.

Sistem sayesinde geliştiricilerin üzerinde oynayabileceği daha fazla güvenlik seviyesi bulunacak. Örneğin bir banka uygulaması sadece Trust API kullanarak hesabınızda ne kadar para olduğunu kontrol etmenizi sağlayabilir. Ancak para transferi gibi daha detaylı işlemler için parmak izi ya da klasik parola yöntemi kullanılabilir. Böylece bazı uygulamaları kullanmak çok daha kolay hale gelir.

Deneme aşaması kısa süre içinde başlayacak. Google İleri Teknoloji ve Projeler (ATAP) Başkanı Dan Kaufman yıl sonuna kadar tüm Android geliştiricilerinin yıl sonuna kadar Trust API’ı kullanmaya başlayacağını açıkladı. Böylelikle farklı hesaplar için farklı şifreler hatırlamak zorunda kaldığımız dönem artık geçmişte kalabilir.

facebook

Google I/O geliştirici konferansında tanıtılan Trust API sistemi, akıllı telefonu kullanan kişinin yüzünü, sesini, telefonu kullanma tarzını ve konumunu kullanarak kimlik tespiti yapıyor. Bu verilerle bir güven skoru oluşturan uygulama, buna göre hesaplara erişim izni veriyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği