Samsung ‘avuç açtıracak’

Samsung yeni aldığı patenti sayesinde 'avuç içi okuma' ile parola güvenliğine yeni bir soluk getirebilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Parolalarımızı unuttuğumuzda parola hatırlatma ve ipuçları gibi seçeneklere sahip olmak büyük bir avantaj. Peki ama bu sistemler ne kadar güvenli? Teknoloji devlerinden Samsung ise parola hatırlatmak icin harika bir yola sahip olabilir: avuç içi okuma!

Son yayımlanan patente göre Samsung yeni sistemi ile avuç içindeki kişiye özel çizgileri kullanacak ve bu sayede kullanıcıya parolasını hatırlatmada ipucu göstererek yardımcı olacak. Sistemin çalışma mantığı ise şöyle: kullanıcı avuç içini kimsenin kolayca tahmin edemeyeceği bir şekilde sisteme tanıtacak. Bu sayede başkası sizin elinizi kullansa bile sadece doğru pozisyonda sistemi çalıştırabilecek.

 

Şimdilik avuç içi okuma yöntemine S9 modelinde veya diğer yeni Samsung telefonlarında yer verilip verilmeyeceği konusunda kesin bir bilgi yok. Ancak neredeyse her gün karşılaştığımız parola çalma olaylarına karşı yeni bir güvenlik sisteminin olması kullanıcıların yararına olacaktır.

Kaynak: Engadget

Parolalarımızı unuttuğumuzda ipuçları ve parola hatırlatma gibi seçeneklerin olması büyük bir avantaj. Peki ama bu sistemler ne kadar güvenli? Samsung ise 'avuç içi okuma' ile parola güvenliğine yeni bir soluk getirebilir. Samsun aldığı yeni patentle avuç içindeki kişiye özel çizgileri kullanmak kullanıcıya parola hatırlatmada yardımcı olacak. Sistemin şimdilik sadece bir patent olduğunu ve yeni çıkacak Samsung modellerinde sisteme yer verilip verilmeyeceği hakkında kesin bir bilgi yok.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği