Görsel aramanın ilham kaynağı: Jennifer Lopez

Jennifer Lopez'in 2000 yılında giydiği Versace elbise o dönem internette çok fazla aranınca Google görsel arama özelliğini hayata geçirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

1990’lardan önce doğmuş olanlar hatırlayacaktır; 2000 yılında Jennifer Lopez’in giydiği derin dekolteli elbise haftalarca gündemi meşgul etmiş, o dönemin en çok konuşulan kıyafeti haline gelmişti. Versace tarafından tasarlanan elbise dönemin en ünlü şarkıcılarından biri tarafından giyilince, elbisenin fenomen haline gelmesi çok uzun sürmemişti.

Jennifer-Lopez_Versace

Bu elbisenin moda dünyasında önemli bir yeri olduğunu söyleyebiliriz ancak aynı elbisenin teknolojiye yön verdiği çok az kişi tarafından biliniyor.

2000 yılında, henüz internet yeni yeni hayatlarımıza girerken, Google da sadece 2 yıllık bir arama motoruydu. O dönemde Google’da yapılan aramalar, kullanıcının karşısına sadece linklerden oluşan bir sayfa getiriyordu. Tamamen metinden oluşan sayfada görsele dair hiçbir şey bulunmuyordu.

Görsel aramanın doğuşu

Jennifer Lopez ve ünlü elbisesi uzun süre gündemden düşmeyince, insanlar da internet üzerinden bu elbiseyi aramaya başladı. O dönem Google’da en çok aranan şey Lopez’in elbisesiydi. Bu da sitenin kurucularının kullanıcılara istediğini verebilmek adına, Google’a görsel arama seçeneğini eklemeye karar vermesine sebep oldu.

O dönemde alınan kararın ardından, bugün internet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen Google’ın görsel arama özelliği hayata geçirildi. Büyük ihtimalle Google eninde sonunda görsel arama, video arama gibi seçenekleri arama motoruna ekleyecekti. Ancak Jennifer Lopez o elbiseyi giymese belki de bu teknolojiye kavuşmamız çok daha uzun sürecekti.

Kaynak: The Atlantic

Günümüzde internetin en vazgeçilmez parçalarından birisi olan Google görsel arama, 2000 yılında Jennifer Lopez'in giydiği bir elbise sebebiyle ortaya çıktı. Dönemin en ünlü şarkıcılarından birisi olan Lopez derin dekolteli elbisesiyle haftalarca gündemden düşmedi ve herkes internette bu elbisenin fotoğraflarını aradı. Google'ın kurucuları da bu aramalarda görsel göstermek için siteye görsel arama seçeneğini ekledi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği