Microsoft ve Google barıştı

Teknoloji devleri Microsoft ve Google, yönetimlerindeki köklü değişikliğin ardından birbirlerine karşı yaptıkları şikayetleri geri çekme kararı aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft son yıllarda Google’ın internet aramalarındaki hakimiyetine yönelik pek çok hamle yapmış; hatta Google’ın elindeki gücü haksız olarak kullandığı yönünde Avrupa’lı yetkililere şikayette bulunmuştu.

İki teknoloji devi, geçtiğimiz Cuma günü yapılan anlaşmayla birbirleri hakkında mahkemelere yaptıkları şikayetleri geri almaya karar verdi. İki şirket, bundan sonra yaşanabilecek anlaşmazlıklarda da öncelikle konuyu kendi aralarında çözmeye çalışacaklarını belirtti.

Aslında bu barış anlaşması bir süredir bekleniyordu. Geçtiğimiz yıl şirketler birbiri hakkında açtıkları 20 patent davasını geri çekmişti. Microsoft daha önce desteklediği, Google aleyhine lobi faaliyetinde bulunan iki grubu da desteklemeyi bıraktığını açıklamıştı.

Microsoft adına konuşan Jennifer Crider “Yasal önceliklerimiz göz önünde bulundurarak Google’a karşı yaptığımız şikayetleri geri çekme kararı aldık. Şu anda iş kollarımız ve müşterilerimiz için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Google adına konuşan Rob Shilkin ise “Şirketlerimiz birbiriyle kıyasıya mücadele ediyor ancak asıl odak noktamızın açtığımız davalar değil ürettiğimiz ürünler olmasını istiyoruz.” dedi. Bakış açısındaki bu değişikliklerin sebeplerinden biri de şirketlerin yönetiminde gerçekleşen köklü değişimler. 2014’ün başında Microsoft’un başına geçen Satya Nadella ve geçtiğimiz yıl Google’ın yönetimini eline alan Sundar Pichai bu ateşkes antlaşmasının imzalanmasında önemli rol oynuyor.

Google kurtulmuş değil

Microsoft davalarından vazgeçse de Google hala tam rahatlayabilmiş değil. Geçtiğimiz günlerde Avrupa’da Google’ın uygulamalarına karşı açılan davalardan ve Google’ı bekleyen yaptırımlardan bahsetmiştik. Bu davalar henüz sonuçlanmış değil ve Google’ın yaptırımlarla karşılaşması muhtemel görünüyor.

Oracle, Yelp, Expedia gibi başka Amerikan şirketleri de Google’ın Avrupa’da ve ABD’de tekelleşme karşıtı yasaları çiğnediğini iddia ediyor. Microsoft ise son 18 aydır stratejisini değiştirerek Google’a saldırmaktansa, mahremiyet konusunda lobi çalışmaları yapmaya başladı. Microsoft böylece, hızla büyüyen bulut hizmeti sunucularının aşırı güçlenmesini engellemeyi amaçlıyor. Microsoft ayrıca geçmişte defalarca Avrupa’nın sıkı mahremiyet yasalarını desteklediğini belirterek, Google ve Facebook gibi rakiplerinin yasalara aynı derecede sadık kalmadığını ifade etmişti.

Son 2 yılda Google ve Microsoft yönetiminde yaşanan köklü değişikliklerin ardından şirketler barış anlaşması imzalamaya karar verdi. Birbirlerine karşı ABD ve Avrupa'da açtıkları davalardan vazgeçen şirketler ürün ve hizmetlerine önem vermek istediklerini dile getirdi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği