Uzun otobüs yolculuklarının en konforlu çözümü

Snoozeliner, rahat yataklar ve uykuya yardımcı koku seçenekleri gibi çeşitli özellikler barındıran ultra lüks bir gece otobüsü konsepti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Gece yolculuklarını dönüştürmeyi amaçlayan ‘Snoozeliner’ sayesinde Londra’daki mutsuz toplu taşıma yolcularının yüzü seneye bir nebze de olsa gülebilir. Snoozeliner, hafıza köpükten yapılan döşeğe sahip yatakları bulunan, uykuya yardımcı koku gibi çeşitli özellikler barındıran ultra lüks bir gece otobüsü konsepti. Konsept, yüksek teknolojili yatak markası Simba tarafından yeterince dinlenemeyen şehir sakinlerine çözüm oluşturmak için ortaya kondu.

Dört aydır geliştirme aşamasında olan Snoozeliner, Surrey merkezli Andersson-Wood Mimarlık şirketi tarafından tasarlandı. Her bir araçta 14 adet kapalı fütüristik görünüşlü kapsül bulunacak. Araçlarda varış noktasına ulaşmadan yolcuları uyandırmakla görevli hostesler olacak. Son teknoloji uyku kapsüllerinde ses yalıtım çözümleri, akustik karartma perdesi ve uyunan ortam için en uygun ışık olduğu düşünülen amber ışık terapisi sistemi kullanılacak. Aromaterapistlerin uyku getirici özelliği olduğuna inandığı çeşitli koku seçenekleri de müşterilere sunulacak.

2018’de İngiltere’de hizmete sunulması planlanıyor

Snoozeliner konsepti, Simba’nın gerçekleştirdiği bir araştırmanın ardından tasarlandı. Şirket yaptığı araştırmayla, birçok insanın işe giderken veya dönerken fazladan biraz daha uyuyabilmeyi tercih ettiği gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi. Simba’nın CEO’su James Cox, “Yaptığımız araştırma, yılda 27 kez toplu taşımada uyuyakaldığımızı ve en çok Aralık ayında uykusuzluk çektiğimizi gösteriyor. Snoozeliner hizmeti, insanların uykusundan çalınan değerli zamanı yataklarının sunduğu kadar rahat bir tasarımla telafi etmeyi amaçlıyor. Snoozeliner’ların 2018’in güz aylarında Londra, Leeds, Manchester ve Birmingham şehirlerindeki sekiz rotada hizmete sunulması planlanıyor.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Kaynak: Design Boom

Snoozeliner, hafıza köpükten yapılan döşeğe sahip yatakları bulunan, uykuya yardımcı koku gibi çeşitli teknolojiler barındıran ultra lüks bir gece otobüsü konsepti. Konsept, yüksek teknolojili yatak markası Simba tarafından yeterince dinlenemeyen şehir sakinlerine çözüm oluşturmak için ortaya kondu. Her bir araçta 14 adet kapalı fütüristik görünüşlü kapsül bulunacak. Araçlarda varış noktasına ulaşmadan yolcuları uyandırmakla görevli hostesler olacak. Son teknoloji uyku kapsüllerinde ses yalıtım çözümleri, akustik karartma perdesi ve uyunan ortam için en uygun ışık olduğu düşünülen amber ışık terapisi sistemi kullanılacak. Aromaterapistlerin uyku getirici özelliği olduğuna inandığı çeşitli koku seçenekleri de müşterilere sunulacak. Simba'nın CEO'su James Cox, "Snoozeliner hizmeti, insanların uykusundan çalınan değerli zamanı yataklarının sunduğu kadar rahat bir tasarımla telafi etmeyi amaçlıyor. Snoozeliner'ların 2018'in güz aylarında Londra, Leeds, Manchester ve Birmingham şehirlerindeki sekiz rotada hizmete sunulması planlanıyor." dedi.

2 Yorum

  • Hâli hazırda LA ve SF arasında “cabin” isimli bir hizmet tek yön $85’a yataklı otobüs hizmeti veriyor. Türkiye’de havayolu işletmelerinin fiyat rekabeti sonrası zor duruma düşen otobüs şirketleri için güzel bir alternatif olabilir. Ancak akaryakıt fiyatlarının seviyesi malesef Türkiye’de geniş koltuk falza diz mesafesinin bile ticarileşmesine engel oluyor…

  • Bunu “TREN” içesinde ve uçaklardaki First Class tasarımında verirseniz gerek katar adedi gerekse alan konusunda kazanım ile daha fazla kişiye satış yapılabilir. Tren candır; tren halen iyi bir alternatiftir ve kanunlar gereği otobüs işletmesi gibi tren de işletme olanağınız vardır gerek katar gerekse hat olarak.

    Alternatifler her zaman üretilebilir. Maliyeti karşılamak isterseniz ekonomi sınıfı da yapabilirsiniz. Başka bir alternatif ise trenin kendisi olup “SAAT” konusunda doğru hamleler yaparak başarılı hizmetler sunabilirsiniz.

    TCDD bu konuda bence hiç başarılı değil; neredeyse hiç bir zaman da olamadı. Misal çoğu kişinin bildiği Fatih Ekspresi’ni ele alırsak 22:00’de Haydarpaşa’dan kalkar 08:00 gibi Ankara Garı’nda olur. Bence fazlası ile başarılı. Zira sabahın 5:00 inde kalkıp havalimanına gidip uçağa binip 8:00 gibi inip oradan da Ankara’nın merkezine gelmeye çalışmak insanda iş bitirme konusunu sağlasa da yorgun bir bedene de sebep oluyor. Diğer türlü dinlenme yada çalışma imkanınız hat boyunca saklı…

    Hep uçak hep uçak olmaz… Tren de ciddi bir alternatiftir.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği