Üzerindeki bitkiye gözü gibi bakan robot

Çinli robot üreticisi Sun Tianqi bitkiler için altı ayaklı bir oyuncak robot geliştirdi. Robot bitkinin yeterince güneş ışığı ve su almasına yardımcı oluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Okulda biyoloji derslerine dikkatini verenler bitkilerin heliotrpik olduğunu yani ışığın olduğu yere doğru büyüdüklerini hatırlayacaktır. Bu durum, bitkilerin yaşama hevesinin bir yansıması gibi. Ancak bitkiler hayatta kalma konusunda diğer canlılar kadar aktif çabalar gösteremiyor. Karanlık bir yerde kalan bitki güneş ışığı gören yere doğru büyüse bile yeterince büyüyemeden, besin yetersizliği sebebiyle ölebilir.

Neyse ki insanlar bu konuda bitkilere yardımcı olabiliyor. Çinli robot üreticisi Sun Tianqi bitkiler için altı ayaklı bir oyuncak robot geliştirdi. Tianqi’nin şirketi Vincross tarafından üretilen robot, sırtına yerleştirilen bitkinin güneş alması için hareket ediyor, yeterince güneş aldığına karar verince gölgeye çekiliyor ve bitkisi susuz kaldığında özel bir dansla su talep ediyor.

Güneş ışığı almaya gidiyor
Gölgeye çekiliyor
Su istiyor
Oyun bile oynuyor

Yapraklı bir yengeç ya da robotik bir Bulbasaur gibi görünen bu robot-bitki melezinin fonksiyonlarını nasıl gerçekleştirdiği açıklanmadı ancak ışık, gölge ve nem algılayıcılarıyla bu işlemleri gerçekleştirmek çok zor değil.

Ölü bir ayçiçeği ilham verdi

Tianqi bir sergide gölgelik bir alanda gördüğü ölü bir ayçiçeğinden esinlenerek bu projeye başladığını söylüyor. “Bitkiler genellikle oldukça pasif” diyen Tianqi “…onları kesebilirsiniz, yakabilirsiniz, topraktan sökebilirsiniz ve hiçbir şey yapmadan dururlar. Tüm canlılar arasında en az özgürlüğe sahip yaratıklar bunlar.” diyor. Ancak nasıl ki insanlar hareket kabiliyetini geliştirmek için bisikletler, trenler ve uçaklardan faydalanıyorsa, bitkiler de teknolojinin nimetlerinden faydalanabilir.

Tianqi “Robotik tabanı sayesinde bitkiler hareket ve etkileşimi deneyimleyebilir. Umarım bu proje teknoloji ve doğal yaşam arasındaki ilişki konusunda bazı kişilere ilham verir.” diyor.

Bu küçük ve güzel düzenleme bir çok ihtimali beraberinde getiriyor. Mobil bitkiler, evde bitki beslemek isteyen ama ilgi göstermeyi unuttuğu için bitkilerinin ölmesine engel olamayan kişiler için ideal olabilir. Ayrıca bitkileriniz daha çok evcil bir hayvan gibi davranacağı için bu hobi daha eğlenceli bir hale gelebilir. Daha büyük düşünecek olursak, gelecekte küçük bir ayı boyutunda robotları parklarda gezinip kendilerine güneşli bir yer ararken görmemiz mümkün olabilir. Sizden su istemek için dans eden küçük ağaçlarla dolu bir park eğlenceli bir deneyim sunabilir. Ancak geceleri bu parkta dolaşmak biraz gergin bir deneyim olacaktır.

Kaynak: The Verge

Çinli robot üreticisi Sun Tianqi bitkiler için altı ayaklı bir oyuncak robot geliştirdi. Tianqi'nin şirketi Vincross tarafından üretilen robot, sırtına yerleştirilen bitkinin güneş alması için hareket ediyor, yeterince güneş aldığına karar verince gölgeye çekiliyor ve bitkisi susuz kaldığında özel bir dansla su talep ediyor. Tianqi "Robotik tabanı sayesinde bitkiler hareket ve etkileşimi deneyimleyebilir. Umarım bu proje teknoloji ve doğal yaşam arasındaki ilişki konusunda bazı kişilere ilham verir." diyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği