Uzaydan gelen gizemli radyo sinyali

Kanada Hidrojen Yoğunluğu Haritalama Deneyi (CHIME) radyo teleskobu 25 Temmuz’da, bugüne kadar kaydedilen en düşük frekanslı FRB’yi kaydetti.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Son günlerde Kanada’da bir teleskobun uzaydan gelen garip bir sinyal algıladığına dair bir haber okumuş olabilirsiniz. Bazıları bunun uzaylılardan kaynaklandığını iddia ediyor. Ancak bu büyük ihtimalle doğru değil. Ayrıca bu hızlı radyo patlamaları (FRB) korkmanızı gerektirecek bir olay da değil. İşin aslı şu: Kanada Hidrojen Yoğunluğu Haritalama Deneyi (CHIME) radyo teleskobu 25 Temmuz’da, diğer teleskopların kaydettiklerinden çok farklı olmayan bir FRB kaydetti. Bu FRB’nin en önemli özelliği ise şimdiye kadar kaydedilmiş en düşük frekanslı FRB olması.

Hollanda Radyo Astronomisi Enstitüsü ASTRON’dan Emily Petroff “Bu frekanslardaki FRB’ler hakkında çok fazla bilgi sahibi değiliz. Bunların CHIME tarafından algılanabildiğini görmek güzel” diyor.

Ne olduğu bilinmiyor

FRB’lerin bir gizem taşıdığı doğru. İlk kez 2001’de algılanan ve 2007’ye kadar duyurulmayan bu radyo dalgalarından şimdiye kadar 50 adet kaydedildi. Radyo bandında parlak ve hızlı şekilde görülen bu dalgalar, elektromanyetik spektrumda kızılötesi ve mikrodalgaların da ötesinde bir noktada, en uzun dalga boyuna ve en düşük frekansa sahip dalgalar olarak biliniyor.

Astronomlar bu radyo patlamalarının sebebini bilmiyor ancak bu dalgalar şaşırtıcı bir şekilde yaygın olabilir. FRB’lerin kaynağı konusunda en büyük adaylar ‘magnetar‘ olarak da adlandırılan güçlü manyetik alanları bulunan nötron yıldızları. Bazı fizikçiler karanlık madde ya da dünya dışı zeki yaşam formlarının da bu radyo dalgalarının kaynağı olabileceğini düşünüyor. Birden fazla kaynak olması da mümkün. Bilimciler hala bir cevap bulmak için çalışıyor.

En düşük frekanslı FRB

Haberlere konu olan bu en son patlama, FRB 180725A olarak adlandırıldı ve CHIME radyo teleskobuna 25 Temmuz’da ulaştı. Yaklaşık iki milisaniye süren bu patlamanın frekansı 580 MHz olarak ölçüldü. FM radyo frekansları 88 ila 108 MHz arasında değişiyor. Mikrodalga fırın molekülleri harekete geçirmek için 2 bin 450 MHz frekansta elektrik alanından faydalanıyor.

Bu FRB’yi farklı kılan nedir? Petroff bu patlamanın da diğerlerinden çok farklı olmadığını ancak 580 MHz’in kaydedilmiş en düşük FRB frekansı olduğunu söylüyor. Bu dalgalar genellikle Dünya’ya 1000 ila 1500 Mhz aralığında çarpıyor. Ancak bu FRB büyük ihtimalle düşük frekanslarda kaydedilen son FRB olmayacak. CHIME bu dalgayı devreye girme aşamasında keşfetti. Yani teleskop çalışmaya daha yeni başladı.

Gerisi gelecek

FRB 180725A CHIME’ın devasa görüş alanına giren ilk dalgalardan biri oldu. Bu radyo teleskobunun günde bir tane FRB algılayabileceği düşünülüyor. Petroff “CHIME büyük ihtimalle çok daha fazla FRB algılayacak. Bu da dalgaların nereden geldiğini anlamamıza yardımcı olacak.” diyor.

Bu heyecan verici bir durum mu? Kesinlikle. Uzaylılardan mı geliyor? Büyük ihtimalle hayır. Bu yeni sinyal, hızlı radyo patlamaları bulmacasına sadece yeni bir parça ekliyor. Bunların kaynağını doğru bir şekilde belirleyebilmek için bilimcilerin daha fazla örneğe ihtiyacı var. Özellikle de tekrar eden örnekler bulunması güvenilir gözlemler için önemli. Petroff “Bir tane bulmuş olmamız işimizin bittiği anlamına gelmiyor.” diyor.

Kaynak: Gizmodo

Kanada Hidrojen Yoğunluğu Haritalama Deneyi (CHIME) radyo teleskobu 25 Temmuz’da, diğer teleskopların kaydettiklerinden çok farklı olmayan bir FRB kaydetti. Bu FRB’nin en önemli özelliği ise şimdiye kadar kaydedilmiş en düşük frekanslı FRB olması. FRB’ler normalde 1000-1500 MHz frekans aralığında kaydedilirken bu son FRB 580 MHz frekansa sahipti.Bir yanıt

Yorumunuz: