6 yeni Dünya dışı radyo sinyali tespit edildi

Bu yılın Mart ayında galaksi dışından geldiği tespit edilen esrarengiz radyo sinyallerinin kaynağından 6 adet yeni sinyal alındığı açıklandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu yılın Mart ayında bilimciler, Samanyolu Galaksisi’nin dışından gelen ve kaynağı bilinmeyen 10 adet radyo sinyali tespit etmişti. Kendi galaksimizin dışından bu tarz sinyalleri ilk kez algıladığımızı belirten bilimciler, sinyallerin kaynağı olarak görünen noktayı inceleme altına almıştı. Geçtiğimiz günlerde bu noktadan 6 adet daha radyo sinyali geldi.

Sayısından ziyade gücü dikkat çekiyor

Sadece milisaniyelerle ölçülebilecek kadar kısa süren bu sinyallerin oluşması aslında uzayda alışılmadık bir durum değil. Hızlı radyo patlamaları (FRB) olarak adlandırılan bu sinyallerden her gün 2 bin kadarının galaksimiz içinde oluştuğu düşünülüyor. Ancak bunların çoğu kısa süreli ve güçsüz sinyaller olduğu için tespit etmemiz kolay olmuyor.

Galaksimizin dışında meydana gelip bize kadar ulaşan sinyaller ise bugüne kadar tespit ettiklerimize göre çok daha güçlü. Tek bir sinyal, Güneş’in bir gün boyunca ürettiği enerjinin tamamı kadar enerji açığa çıkarıyor. Bilimciler bu sinyallerin kaynağı konusunda henüz net bir bilgiye ulaşabilmiş değil.

Kara delik teorisiyle çelişiyor

Daha önceki düşünce FRB sinyallerinin iki nötron yıldızının çarpışması sonucu bir kara deliğin oluşması sırasında açığa çıktığı yönündeydi. Ancak bu açıklama, tek bir noktadan birden fazla sinyal gelemeyeceği anlamına geliyor. Oysa galaksimizin dışındaki bir noktadan gelen sinyaller bugüne kadar 17 kez kaydedildi. Yani mevcut açıklama, bu bilgilerle uyuşmuyor.

Ancak bilimciler bu durumun kara delik oluşumu teorisinin yanlış olduğu anlamına geldiğini düşünmüyor. Daha önce tespit ettiğimiz sinyaller gerçekten nötron yıldızı çarpışmaları sebebiyle oluşuyor olabilir. Galaksimiz dışından gelen sinyallerin kaynağı ise ‘egzotik bir gök cismi’ olabilir. Bu sinyallerin bilinçli varlıklar tarafından özellikle gönderildiği fikrini de değerlendirmek gerekiyor ancak buna dair herhangi bir kanıt yok.

Galaksi dışından gelen FRB sinyallerinin tekrar edebilme yeteneğinin sadece oradaki kaynağa özgü mü olduğu konusunda bilgi edinmek, uzayda tespit edilecek yeni radyo sinyallerinin kaynağını tespit etmek açısından önemli bir rol oynuyor.

Kaynak: Science Alert

Bu yılın Mart ayında bilimciler, Samanyolu Galaksisi'nin dışından gelen ve kaynağı bilinmeyen 10 adet radyo sinyali tespit etmişti. Kendi galaksimizin dışından bu tarz sinyalleri ilk kez algıladığımızı belirten bilimciler, sinyallerin kaynağı olarak görünen noktayı inceleme altına almıştı. Geçtiğimiz günlerde bu noktadan 6 adet daha radyo sinyali geldi. FRB olarak adlandırılan sinyallerin tek seferde, Güneş'in bir günde ürettiği enerjiyi açığa çıkardığı belirtiliyor. Aynı noktadan birden fazla sinyal geliyor olması, daha önce FRB sinyallerinin kaynağı ile ilgili olarak ortaya atılan kara delik teorisiyle uyuşmuyor.

6 Yorum

  • “Tek bir sinyal, Güneş’in bir gün boyunca ürettiği enerjinin tamamı kadar enerji açığa çıkarıyor.” Nasıl bir enerji türü bu acaba?

  • Gelen sinyaller radyo sinyalleri ise kesinlikle dünya dışı uygarlıklardan gelmektedir. Üzerinde canlı örüntülenme olmayan yerden radyo sinyali göndermek olanaksızdır. Kendi dünyamızı örnek verirsek binlerce uydu, elektronik yayın ve radyo yayını var. Haydi hayırlısı. İnşallah 2.Tip zeki uygarlıklardır. .Tip uygarlıklar ise bizim durumumuzda olduklarını bir tehlike olmadığını söyleyebilirim. Çünkü 1 Tip uygarlık henüz gezegenler arası seviyede değildir.

  • Kardeşlerim; biliyorsunuz ki blacholss veya sönmüş yıldızların sinyalleri değil kesinlikle. Bilim insanları da araştırıyorlardır muhakkak ki. Dünya dışı yaşayış formuna sahip uygarlıklar şimdi daha fazla dünyamızın üzerinde cereyan eden olaylarla ilgileniyorlar. Çünkü biz Radyoyu, uydularla iletişimi ve televizyonu henüz 100 kadar yıl önce bulguladık. Eskiden göğümüz uydularla dolu değildi. Biz istemesek de radyo sinyallerimiz derin uzaya yayılıyor. İleri-uygarlık seviyesindekiler gezegenimizi varlarsa deneyimliyorlar. 1800-1900 yıllarında radyo icat edilmemişti ve anlayışsızlar; yeni ileri- buluşlarla dalga geçiyorlardı. Şimdi de Kozmik uzayımız ve kozmik evrenimizin vakumundan çağlayanlar gibi akan Özgür Enerjisiyle dalga geçiyor fosil yakıtçılar. 2.Tip ve 3.Tip galaktik uygarlık olmanın olmazsa olmaz koşulu Özgür Enerjinin sağladığı olanakları sevgi-Kardeşlik-Bilinç ve Akıl parametreleri doğrultusunda insanın yararları doğrultusunda değerlendirmek ve yararlanmanın yollarını yaratımlamaktır. Sevgi ve Kardeşlikle kalın.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği