Dünya dışı yaşam belirtileri

Bilimciler, kaynağı bilinmeyen hızlı radyo patlamalarının sebebinin, ışık yelkenlileri ile seyahat eden uzaylılar olabileceğini düşünüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hızlı Radyo Patlamaları (FRB), 2007’de ilk kez tespit edildikleri tarihten bu yana bilimcilerin kafasını kurcalıyor. Galaksimizin dışından gelen ve sadece 5 milisaniyelik bir patlamayla, Güneş’imizden 500 milyon kat daha fazla enerji yayan FRB’lerden bugüne dek 17 tane kaydedildi.

Hakkında çok az şey bilinen bu olayları gözlemlemek de oldukça zor. Kendisini tekrar etmeyen FRB’leri kaydetmek şu anda tamamen şansa dayalı olarak gerçekleşiyor. Bilimciler bir sonraki patlamayı gözlemlemek için nereye bakmaları gerektiğine dair bir fikir sahibi değiller.

Bilimciler bu olayların 10 saniyede bir gerçekleşiyor olabileceğini düşünüyorlar ancak kaynağı konusunda herhangi bir fikir birliğine varılmış değil. Bazıları FRB’lerin birleşen kara delikler sebebiyle ortaya çıktığını düşünürken, diğerleri bunların birbiriyle çarpışan nötron yıldızları ya da birbirinden bağımsız süpernova patlamaları olduğunu düşünüyor. Ancak bu açıklamalardan hiçbiri bugüne dek kaydedilen FRB’lerin tamamını açıklamaya yetmiyor.

Uzaylılar olabilir mi?

Harvard Üniversitesinden iki astrofizikçi, Manasvi Lingam ve Avi Loeb ise FRB’lerin galaksi dışı ışık yelkenlilerinden kaynaklanabileceğini düşünüyor. Loeb FRB’lerin doğal yöntemlerle açıklanamaması sebebiyle artık yapay kaynaklar seçeneğini de göz önünde bulundurmamız gerektiğini düşünüyor. Yani Lingam ve Loeb’e göre, kaydettiğimiz radyo dalgaları, uzaylıların uzay seyahati için kullandığı ışınlardan geliyor olabilir.

Geçmişte sadece bir bilim kurgu konsepti olarak bilinen ışık yelkenlileri, günümüzde dünyada da geliştiriliyor. Teoriye göre bu ulaşım araçları, hiçbir ekstra yakıta ihtiyaç duymadan, fotonların ivmesinden faydalanarak uzayda hareket edebiliyor. Bir uzaylı medeniyetin bu yöntemi geliştirmiş olması ve bu yöntemle uzayda seyahat etmesi mümkün olabilir. Loeb, kaydettiğimiz sinyal frekanslarının bir ışık yelkenini hareket ettirmek için ideal olduğunu belirtiyor. Dünya’nın çapının iki katı büyüklükte bir kaynaktan gönderilen ışınla, 106 ton ağırlığın ışık yelkenleri ile taşınabileceği ifade ediliyor.

Uzaylılarla ilgili teorilerin şu anda sadece elde edilen verilere kuramsal bir yaklaşım olduğunun altını çizmek gerekiyor. Yani gelecekte bu açıklamayı geçersiz kılacak yeni veriler elde edilebilir.

Kaynak: Futurism

Harvard Üniversitesinden iki astrofizikçi, Manasvi Lingam ve Avi Loeb ise FRB'lerin galaksi dışı ışık yelkenlilerinden kaynaklanabileceğini düşünüyor. Loeb FRB'lerin doğal yöntemlerle açıklanamaması sebebiyle artık yapay kaynaklar seçeneğini de göz önünde bulundurmamız gerektiğini düşünüyor. Yani Lingam ve Loeb'e göre, kaydettiğimiz radyo dalgaları, uzaylıların uzay seyahati için kullandığı ışınlardan geliyor olabilir.

5 Yorum

  • Işık yelkenlileri Mars’a koloni kurmak için kargo niyetine geliştirip kullanılabilir, tabi yörüngeye taşıdıktan sonra.

  • Uzaylı teorisinin de bence ciddi bir sıkıntısı var. 5 milisaniyelik bir patlamayla Güneşin 500 milyon katı enerji açığa çıkaracak teknolojiyi ve enerjiyi üretmek bence bayağı zor.

  • 160 ton ağırlığı dünyanın 2 katı büyüklüğünde ışık kaynağı taşıyacaksa… saçmalamayalım yahu

  • Kardeşlerim gezegeniniz radyoyu, televizyonu keşfetmişse, dünyanın etrafını elektronik yayın yapan uydularla doldurmuşsa, uydulardan yönetilen iletişim aletleriniz vızır vızır çalışıyorsa hiç bir mesaj göndermezsek de ileri teknolojiye sahip uzaylılar bizi bizden daha iyi tanıyor. Belki de bilerek iletişim kurmuyorlar. İhtiyaç meselesi. Tenezzül meselesi. Oradan buraya gelmenin ekonomik portresini çıkarttınız mı? Gelsinler de hangi derde deva?

  • Galaksimizin bir Ucundan digerine bile 100 bin Isik yilinda gidilebilicegini ve Galaksiler arasindaki uzakliklari göz önüne alirsak Galaksimiz disindan gelen bu patlamalari isik yelkenlerine yormak bence pek mantikli degil.Hemde bir degil on degil bizim kaydedebildigimiz tami tamina 17 tane ya kaydedemediklerimiz.Bunu Yelkenlere bagliycak olursak Tüm Evrende binlerce türün gemileriyle 100 binlerce milyonlarca yil sürecek yolculuklara cikmis olmasi gerekirki o zaman sorulacak soru bizden cok daga ileri olmasi gereken bu türlerin bizim bile bu gün teknolojik olarak gelistiribilecegimiz isik yelkenleriyle yol katedebilen gemi teknolojilerinden daha fazlasini neden gelistirebilemedikleri olur.Bence bizim su anda sebebini cözemedigimiz Evrende cereyan eden bir Doga olayi….

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği