Uzaydan gelen esrarengiz sinyal

Rus astronomlar, 15 Mayıs tarihinde, Herkül takımyıldızı yönünden Dünya'ya doğru güçlü bir radyo sinyali geldiğini tespit ettiklerini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uluslararası astronomlardan oluşan bir ekip yaklaşık 100 ışık yılı uzaklıktan gelen bir sinyal keşfetti. Sinyalin Dünya dışı zeki canlılar tarafından gönderilmiş olma ihtimali üzerinde duruluyor. Lomonov Moskova Devlet Üniversitesi’nden teorik fizikçi Alexander Panov tarafından yayınlanan makaleye göre, 15 Mayıs 2016 tarihinde, Herkül takımyıldızında bulunan HD164595 gezegen sistemi yönünden gelen güçlü bir sinyal, Rusya’ya bağlı Karaçay-Çerkesya bölgesinde bulunan RATAN-600 radyo teleskobu tarafından algılandı.

Araştırmacılar sinyalin kaynağına yönelik bir sonuca varmış değiller. Tüm ihtimalleri değerlendirmek üzere, sinyalin geldiği yönün sürekli olarak izlenmesi gerekebilir.

RATAN-600 radyo teleskobu
RATAN-600 radyo teleskobu

Bizden binlerce yıl ileride bir medeniyet

Gelen sinyalin gücü ve seyahat ettiği mesafe göz önünde bulundurulduğunda, araştırmacılar bu sinyalin, Kardaşev ölçeğine göre Tip II seviyesinde bir medeniyet tarafından gönderilmiş olabileceğini düşünüyor. Kendi yıldızının enerjisini dilediği gibi kullanabilen bu tarz bir medeniyet, bizim gelişmişlik seviyemizden bir kaç bin yıl daha gelişmiş bir seviyede demektir. Eğer bu radyo sinyali direkt olarak Dünya hedef alınarak gönderilmişse bu medeniyet, dev kara deliklerin enerjisini dilediği gibi kullanabilen Tip III seviyesinde bir medeniyet olabilir. Bu da karşımızda bizden 100 bin ila 1 milyon yıl daha gelişmiş bir medeniyet olduğunu gösterir.

Doğal olayların sonucu olabilir

Bu sinyalin bize gelmesine sebep olabilecek tüm ihtimalleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Paris’te Jean Schneider önderliğindeki araştırmacılar bu sinyalin HD164595’te gerçekleşen basit bir kütleçekimsel mikromercekleme olayı sebebiyle Dünya’ya ulaşmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Ancak sinyal, RATAN-600’deki araştırmacıların bu hedefi sürekli olarak gözetim altında tutmak istemesine sebep olacak kadar ilgi çekici.

Kaynak: The Daily Galaxy

Herkül takımyıldızındaki HD164595 gezegen sistemi yönünden 15 Mayıs 2016'da Dünya'ya gelen bir radyo sinyali uzay bilimcileri harekete geçirdi. Rus astronomlar tarafından RATAN-600 radyo teleskobu ile keşfedilen sinyalin Dünya dışı zeki varlıklar tarafından gönderilmiş olma ihtimali üzerinde duruluyor. Sinyal kaynağını sürekli takip altında tutmak isteyen araştırmacılar, bu sinyalin gezegenlerin kütleçekimsel mikromerceklemesi sebebiyle güçlenmiş olan doğal bir sinyal de olabileceğini belirtiyor.

7 Yorum

  • bukadar ileri olsalardı bize sinyal göndermez olabildiğince gözmezden gelirlerdi :)))

  • Bu makalede sinyal tipi ve esrarengiz olma sebebini okumak isterdim. Bu haber sanki ana akım medya haberi gibi olmuş. Haber var, detay yok. Tık almak için yazılmış gibi bir izlenim edindim.

    • Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz. Sinyalin detayına kaynak olarak kullandığımız sayfadan ulaşılabiliyor (http://www.centauri-dreams.org/?p=36248). Yine kaynak sayfasındaki tanımlayıcı cümle (The estimated probability ~2 X 10-4 to simulate a signal from the direction of the HD164595 by signal-like noise is small) sıradışılığıyla ilgili bilgi verecektir. Fakat böyle bir bulgunun ‘esrarengiz’ olması için ayrıca bir açıklamaya gerek var mıydı bilemedik doğrusu.

  • dünyayı direk hedef aldıysa tip III demiyor orjinal haber tip I olabilr diyor. yanlış çevirmişsiniz (bunda nasıl hata yapılabilirse.) mantıken de zaten bir sinyali bütün çevrene aynı güçte yayıp bu kadar uzağa gönderebiliyorsan, tek bir noktaya bu güçte bu kadar uzağa göndermekten çok daha fazla enerji harcıyorsundur.

  • Herkül takım yıldızından geliyorsa önemlidir. Yıldız sistemlerimiz Herkül takım yıldızına doğru sürüklenircesine hatalı bir yönelimle uzayda o yöne doğru yol alıyor. Karşılaştıklarında bir çarpışma muhakkak olacak. Belki söz konusu uygarlık bu olayın bilincindedir.

  • Fizikçi bilim insanı Alexander Panov’un düşüncesini kesinlikle destekliyorum. Yalnız yine bir ara konuşulduğunda o zeki uygarlığın dünyamızı kendilerine yardım amaçlı aradıklarını da duymuştum. Bizim güneş sistemimiz de ışık hızı seviyelerinde Herkül Takım Yıldızına doğru ilerliyor. Onlar bu vaziyete karşı bizi uyarıyor olabilirler. Çünkü milyonmilyon yıllar sonra yıldızlarımız çarpışacaklar. Tehlikeyi onlarında bildiğini düşünüyorum. O zamana kadar yeni yaşanılır gezegenler bulup taşınacağız. 2.tip ve 3 tip zeki uygarlık olduk mu gezegenlerin yerkabuğuna bağımlı olmaktan da kurtulacağız. Zira kozmik Uzay çamur gezegenlerden daha güvenli.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği