Uzayda oluşturulan ilk sanat eseri

Şekli bozulmuş bir çembere benzeyen plastik bir heykel, uzayda üretilen ilk sanat eseri unvanını elde etti ve uzay boşluğuna gönderildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Şekli bozulmuş bir çembere benzeyen plastik bir heykel, uzayda üretilen ilk sanat eseri unvanını elde etti. Oldukça soyut görünen bu sanat eseri aslında bir insan kahkahasının ses dalgalarının üç boyutlu olarak resmedilmesiyle oluşturuldu. İsrailli sanatçı Eyal Gever, bu kahkahayı #Laugh adlı uygulamaya yüklenen 100 binin üzerinde kahkahanın arasından seçti. Kazanan model Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan üç boyutlu yazıcıya gönderildi ve uzayda oluşturuldu.

Aralık ayından bu yana sanatçılar #Laugh uygulamasını indirip kendi gülüşlerini kaydederek, Gever’ın deyişiyle birer ‘kahkaha yıldızı’ oluşturdular. Uygulamayı kullananlar en güzel şekilleri oyladılar. Finalistler arasından seçilen ‘kahkaha yıldızı’ Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yazdırılarak uzaya gönderildi.

“Evrene gönderilecek en güzel mesaj”

Gever, günümüzün hızla gelişen ve değişen dünyasında, Demokles’in Kılıcı‘na güncel bir gönderme olarak bir kahkaha yıldızının, insan hayatının narinliğini dile getiren en güzel imgelerden birisi olduğunu düşünüyor. Kazanan kahkaha yıldızının yaratıcısı Naughtia Jane Stanko, kaydettiği sesi ‘Pool Play’ (Havuz Eğlencesi) olarak isimlendirdi.

Stanko “Benim için evrene gönderilebilecek en güzel aşk mektubu budur.” diyor. Bu eylemi ‘Tanrı’ya ulaşmaya en yakın şey’ olarak tanımlayan Stanko, kahkaha yıldızının evrene gönderilmiş çok gizli algoritmik bir mesaj olduğunu söylüyor.

Astronotlara yardımcı oluyor

Bu proje aslında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen ilk üç boyutlu yazıcının üreticisi olan Made In Space adlı şirketin hazırladığı bir tanıtım projesi. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bir üç boyutlu yazıcı bulunması, astronotların ihtiyaç duydukları bazı araçları uzayda üreterek, kargo gönderen roketlerin başka amaçlarla kullanılmasına imkan veriyor.

Seçilen ‘kahkaha yıldızı’ önümüzdeki ay Teksas’ta düzenlenecek South by Southwest festivalinde Gever, Stanko ve Made In Space Yöneticisi Jason Dunn tarafından tanıtılacak. Kullanılan kahkaha sesi şuradan dinlenebilir.

Kaynak: New Atlas

Şekli bozulmuş bir çembere benzeyen plastik bir heykel, uzayda üretilen ilk sanat eseri unvanını elde etti. Oldukça soyut görünen bu sanat eseri aslında bir insan kahkahasının ses dalgalarının üç boyutlu olarak resmedilmesiyle oluşturuldu. İsrailli sanatçı Eyal Gever, bu kahkahayı #Laugh adlı uygulamaya yüklenen 100 binin üzerinde kahkahanın arasından seçti. Kazanan model Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan üç boyutlu yazıcıya gönderildi ve uzayda oluşturuldu. Aralık ayından bu yana sanatçılar #Laugh uygulamasını indirip kendi gülüşlerini kaydederek, Gever’ın deyişiyle birer ‘kahkaha yıldızı’ oluşturdular. Uygulamayı kullananlar en güzel şekilleri oyladılar. Finalistler arasından seçilen ‘kahkaha yıldızı’ Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yazdırılarak uzaya gönderildi.Yorumunuz: