Uzak Asya’dan: Teknoloji girişimleri için Singapur rehberi

Teknoloji alanındaki işlerini Singapur’a açmak isteyen girişimcilere faydalı olabilecek destek kuruluşu ve kaynaklar.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yaklaşık bir buçuk yıldır Uzak Asya ülkelerinde dijital göçebe hayatı yaşayan Zeynep Gabralı, bölge ülkelerindeki girişimcilik dünyası ve iş yapış şekilleriyle ilgili izlenimleriyle bizlerle olacak. Tabii dijital göçebeliğin iyi ve kötü taraflarına dair tecrübelerini de paylaşacak. Evet, Uzak Doğu yerine Uzak Asya tanımlamasını kullandık.

Singapur, son yıllarda teknoloji şirketlerinin yatırımları, devlet desteği ve düşük vergi oranları sayesinde girişimciler ve yatırımcılar için Güney Asya’nın en cazip ülkelerinden biri haline gelmiş durumda. Singapur hükümeti, Ulusal Araştırma Vakfı ve yerel teknoloji girişimlerini hedefleyen “Erken Aşamalı Girişim Finansmanı Programı” olarak bilinen, seçilmiş risk sermayesi şirketleri arasındaki ortak yatırım fonları dahil olmak üzere çeşitli finansman girişimleri yoluyla erken aşamada VC yatırımlarını destekliyor.

Dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinin başında gelen Singapur’un yakın tarihinden bahsetmek gerekirse, 1819 yılı itibarıyla İngiltere – Hollanda ortak sömürgesi olan Singapur’da modernleşme süreci o yıllarda başladı. O dönemde Hindistan ve Çin arasında yapılan gemi ticaretinde önemli bir liman görevi gördü. 1942-1945 yılları arası Japonya’nın saldırısına uğrayan Singapur 1946’da Malezya’dan ayrılarak Britanya Kraliyet Kolonisi oldu.1965’te de tam bağımsızlığını ilan etti. 3 farklı ırkın yaşadığı (Çin, Malay, Hint) Singapur’un tarihi şu anki mevcut durumuna da yansıyor. Teknoloji alanında Hindistan ve Hong Kong arasında stratejik bir öneme sahip ve ekonomi çoğunlukla Çin kökenli şirketler tarafından domine ediliyor.

Teknoloji alanında girişimlerini Singapur’a açmak isteyen girişimciler için kurulum süreci, finans ve hukuk alanında hizmet veren birçok danışmanlık şirketi bulunuyor. Bunun yanı sıra girişimcilere yardımcı olabilecek diğer kaynakları aşağıda listeledim.

Bizfile

Yabancı şirketler ACRA’ya bağlı bir sistem olan Bizfile üzerinden Singapur’a online başvuru yapabiliyor. Muhasebe ve Kurumsal Düzenleme Kurumu (ACRA), Singapur’daki ticari kurumların, kamu muhasebecilerinin ve kurumsal hizmet sağlayıcılarının ulusal düzenleyicisi olarak tanımlanabilir.

Bansea

2001 yılında kurulan Güneydoğu Asya melek yatırım topluluğu.

Singapur Devlet Teknoloji Ajansı (GovTech)

Singapur hükümetinin bir projesi. Akıllı Ulus altyapısı ve uygulamaları geliştiren, teknolojiyle birlikte dijital dönüşümü gerçekleştiren kurum, data alanında her sektöre ve hizmete ait raporlar yayımlıyor.

Hızlandırıcı / inkübatör programları

Startup SG

Yenilikçi iş fikirleri ile girişimcilere danışmanlık ve başlangıç sermayesi desteği sağlamaktadır.

Startupbootcamp Fintech

Her yıl seçtikleri 10 girişim için finansman, mentörlük, ofis alanı ve küresel bir yatırımcı ağına erişim sunuyor.

Fatfish İnternet Grubu

Güneydoğu Asya ve Avustralya merkezli bir internet yatırım ve geliştirme firması. Girişimcilere, “Seed-to-Exit” adlı özel süreciyle küresel ölçeklendirme potansiyeline sahip internet girişimleri oluşturma konusunda ortaklıklar oluşturuyor.

Jungle Ventures

Girişimlerin Asya Pasifik genelinde ölçeklenmesine ve fonlanmasına yardımcı olan, Singapur merkezli bir girişim şirketi.

NTUC U Startup

Tam olarak bir hızlandırıcı veya inkübatör olmasa da, sendikal şirketlerden, KOBİ ortaklarından, U Associate profesyonel loncalarından oluşuyor ve serbest çalışanların daha geniş bir ağa bağlanarak destek almasını sağlıyor.

Önemli konferans ve etkinlikler

Tech in Asia Singapore 2018

Her yıl Singapur başta olmak üzere Tokyo ve Cakarta’da da düzenlenen Asya’nın en büyük teknoloji konferanslarından biri. Dünyanın her yerinden önemli konuşmacıları ağırlayan konferansta özellikle girişimciler ve yatırımcıları bir araya getiren “speed networking” etkinliği yatırım arayan girişimler için önem taşıyor.

Startup Career Fair 2018

Girişim şirketlerinde iş arayanlara kariyer hedefi sunan etkinlik aynı zamanda başarılı bir networking hizmeti de sağlıyor.

FOSSASIA Summit 2018

Teknoloji, tasarım, yazılım gibi birçok alanı içeren FOSSASIA, mevcut ve potansiyel için faydalı bir etkinliktir. Farklı disiplinlerden birçok konuğu ağırlayan etkinlik, potansiyel iş ortakları bulmak için de fırsat sağlıyor.

Innovfest Unbound

Asya’nın en büyük inovasyon ve teknoloji etkinliği olan Innovest; girişimcileri, yatırımcıları, proje sahiplerini ve şirketleri bir araya getiriyor.

IP

Şirketler değer yaratırken, fikir, yazılım ve tasarımlarını korumak adına tescil için IP ile çalışıyorlar. Singapur hükümeti destekli IPOS bu alanda şirketlere ve girişimlere hizmet veriyor.

Ek bilgi: Fintek, Big Data, E-ticaret, Ulaşım, Emlak, Bio-Tech alanlarında teknolojik fayda sağlayan girişimler son yıllarda Singapur girişim ekosisteminde yatırım aldı ve globale açıldı.

Yazar hakkında: Zeynep GabralıUzun yıllar Türkiye ve Amerika’da kurumsal firmalar ve startup’larla iş geliştirme ve dijital pazarlama alanlarında strateji hizmeti verdikten sonra Asya’ya taşındı. Yaklaşık bir buçuk yıldır Asya ülkelerinde startup’lara iş geliştirme ve dijital pazarlama alanlarında danışmanlık hizmeti veriyor.

Teknoloji alanında işlerini Singapur’a açmak isteyen girişimciler için kurulum süreci, finans ve hukuk alanında hizmet veren birçok danışmanlık şirketi bulunuyor. Bunun yanı sıra girişimcilere yardımcı olabilecek diğer kaynakları aşağıda listeledim.Yorumunuz: