Uzak Asya’dan: Malezya’da son bir yılda dikkat çeken girişimler

Bölgenin en güçlü ekonomiye sahip ülkelerinden biri olan Malezya, girişimcilere devlet desteği de sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yaklaşık bir buçuk yıldır Uzak Asya ülkelerinde dijital göçebe hayatı yaşayan Zeynep Gabralı, bölge ülkelerindeki girişimcilik dünyası ve iş yapış şekilleriyle ilgili izlenimleriyle bizlerle olacak. Tabii dijital göçebeliğin iyi ve kötü taraflarına dair tecrübelerini de paylaşacak. Evet, Uzak Doğu yerine Uzak Asya tanımlamasını kullandık.

Son yıllarda, girişimcilik ekosisteminde Güney Asya parlayan bir değer haline geldi. Singapur bu alanda en aktif pazar olsa da onu Malezya ve Endonezya yakından takip ediyor. Akıllı şehirler arasında yer alan Kuala Lumpur girişimcilik pazarını teknoloji alanında domine ediyor.

Güney Doğu Asya’da en güçlü üç ekonomiye sahip ülkelerden biri olan Malezya, aynı zamanda girişimcilere devlet desteği sağlayan sayılı ülkelerden. Malezyalı girişimler yeni çağda rekabet edebilmek için özellikle makine öğrenimi ve blok zinciri alanlarında ürünler geliştiriyor. Problem çözme odaklı ürün geliştiren girişimciler bu pazarda ciddi bir rol alıyor. 2018 itibarıyla öne çıkan girişimleri birlikte inceleyelim.

Glueck Technologies

Glueck, yapay zeka ve derin öğrenme teknolojilerini kullanarak makinelerin insanlara ait duyguları anlamalarını sağlayan bir ürün sunuyor. Geliştirdikleri algoritma ile, insanların duygusal durumlarını ve gerçek hayattaki uyarılara verdikleri yanıtları analiz ediyorlar. Bu ürün medya, reklam ve e-ticaret alanlarında doğru hedef kitleye doğru mesajı üretme amacıyla kullanılıyor.

Güney Asya’nın inovasyon ve girişimcilik alanında prestijli ödüllerinden biri olan “ASEAN Rice Bowl Startup” sahibi olan Glueck bu ödüle 2018 yılında “Yapay zeka, deep tech ve büyük veri kategorilendirme’’ alanında ödüle layık görüldü.

Gleuck dışında yapay zeka ve nöro pazarlama alanında hizmet veren Hyperlab, Fraudlabs Pro, AIME, Neruti.ai gibi girişimler de öne çıkıyor.

Luxtag

Luxtag, block zincir teknolojisi kullanarak gerçek dünyadaki varlıkların güvence altına alınmasını sağlayan bir ürün. Sahteciliğe karşı koruma, hırsızlığa karşı koruma, sahiplik etiketleme, yaşam döngüsü ögelerinin büyük veriye aktarılmasını sağlama ve bu alanda dijital sertifika oluşturma gibi birçok alanda hizmet veriyor. Luxtag, NEM – Distributed Ledger Technology (Blockchain) ve Malezya yatırım fonu olan Platcom’dan yatırım aldı.

MyCash Online

Malezya’da göçmenler için banka hesabı açmak oldukça zor. MyCash Online pazarda bu ihtiyaca uygun olarak pazar yeri mantığıyla çevrimiçi mağaza hizmeti sağlayan bir platform. Uçak bileti, fatura ödeme, para transferi gibi birçok işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Tüm bu işlemleri gerçekleştirmek için her seferinde iki aşamalı mobil güvenlikle kimlik doğrulama yapılıyor. Finansal bağımsızlık sağlayan MyCash Online 80 bin müşteriye hizmet veriyor.

Dahmakan

Dahmakan Güney Doğu Asya’nın önemli bir sermaye yaratan ilk gıda dağıtım şirketi oldu. Birinci sınıf şeflerin kişiye özel yemek yapmasını sağlayan ve niş bir kitleye hitap eden Dahmakan, makine öğrenimi yardımıyla müşterilerinin davranışsal veri analizini yaparak onlara özel menüler sunuyor. Şirketin kurucuları eski FoodPanda çalışanları. FoodPanda için Asya’da gıda dağıtımı yapan en büyük zincir diyebiliriz.

Günde binden fazla şipariş alan ve bunu özel şeflere yaptıran Dahmakan hızla diğer ülkelere yayılmayı planlıyor. Eski Nestle CEO’sunun da için bulunduğu NFQ Capital, East Ventures, Asia Venture Group ve Grupara gibi yatırım şirketlerinden 1,3 milyon dolar yatırım alan Dahmakan Malezya’nın en popüler girişimlerinden biri.

Yazar hakkında: Zeynep GabralıUzun yıllar Türkiye ve Amerika’da kurumsal firmalar ve startup’larla iş geliştirme ve dijital pazarlama alanlarında strateji hizmeti verdikten sonra Asya’ya taşındı. Yaklaşık bir buçuk yıldır Asya ülkelerinde startup’lara iş geliştirme ve dijital pazarlama alanlarında danışmanlık hizmeti veriyor.

Uzak Asya’dan bildiren Zeynep Gabralı, bölgenin en büyük ekonomilerinden birine sahip olan Malezya’da son bir yılın en dikkat çeken girişimlerini listeliyor.Yorumunuz: