Uyuşturucu baronlarına özel telefon üreten CEO tutuklandı

FBI, suç faaliyetlerini kolaylaştırmak için özel olarak kurulduğu öne sürülen Phantom Secure şirketinin CEO'su Vincent Ramos'u yakaladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yıllardır, çok sayıda karanlık şirket BlackBerry ve Android telefonların kamera ve mikrofonunu çıkararak, sadece özel ağlar yoluyla güvenli mesajlar gönderen kriptolu telefonlar üretiyorlar. Bu şirketlerden bazılarının özellikle suç örgütlerine hizmet ettiği iddia ediliyor.

FBI, karmaşık bir hukuk uygulaması operasyonunun parçası olarak bu şirketlerin en tanınmış olanlarından Phantom Secure‘un sahibini yakaladı.

Perşembe günü Kaliforniya’daki bir Federal Adliye Sarayı’na verilen dava dilekçesinde, Kanada merkezli Phantom Secure’un kurucusu ve CEO’su Vincent Ramos’un şirket ilişkilerini yönetmek, uyuşturucu dağıtmak ve yardım ve yataklık için gizli anlaşmalar yaptığı öne sürülüyor. Zabıt katibinden alınan bilgiye göre, yetkililer Ramos’u Perşembe günü tutukladı. Olayda çok önemli bir detay var; dava dilekçesi, bu şirketin özel olarak suç faaliyetlerini kolaylaştırmak için kurulduğunu öne sürüyor.

Dava dilekçesi, kötü şöhretli Sinaloa Karteli üyelerinin bile Phantom’ın cihazlarını kullandığını, uluslararası suç gruplarının en üst kademe üyelerinin de Phantom telefonlarını kullandığını öne sürüyor. Güvenli telefon endüstrisiyle ilişkili olduğu bilinen biri, Motherboard’a yaptığı açıklamada, Phantom cihazlarının Meksika’ya, Küba’ya, Venezuela’ya ve Hells Angels üyelerine (uluslararası bir motosiklet kulübü) satıldığını söylüyor. Cheviron, şu anda dünya genelinde 20 bin Phantom cihazının kullanıldığını, bunlardan yarısının Phantom’a on milyonlarca Dolar hasılat sağlayan Avustralya’da olduğunu tahmin ediyor. Phantom mesajlaşma hizmetinin bir parçası olarak kullanılan müşteri e-posta adreslerinden bazılarında suç bağlantılı referanslar görüyoruz; ‘Leadslinger’, ‘the.cartel’, ‘trigger-happy’, ‘knee_capper9’ gibi.

Dava dilekçesine göre Phantom, BlackBerry cihazların kamera ve mikrofonunu çıkarmanın yanı sıra telefonların GPS, internette gezinme ve normal mesaj servislerini de devre dışı bırakıyor. Daha sonra, kriptolu mesajlar gönderilebilmesi için telefona Pretty Good Privacy (PGP) yazılımı yükleniyor. Bu mesajlar denizaşırı sunucular aracılığıyla gönderiliyor. Phantom, cihazlara yetkililer tarafından el koyulması durumunda cihazları uzaktan silebiliyor.

Kanada Kraliyet Atlı Polisi, Phantom’ın suç faaliyetlerini saptayabilmek için uyuşturucu satıcısı gibi davranarak Phantom cihazları satın aldı. Daha sonra polis Phantom’a “Montreal’e ekstazi gönderiyorum” tarzı mesajlar atmanın güvenli olup olmadığını sordu ve “tabii ki” cevabını aldı. Polis, telefonunda suç kanıtı olan bir iş ortağı yetkililer tarafından yakalanmış gibi yaparak Phantom’ın cihazı silmesini talep etti.

Etki alanlarını genişletmeye çalışan uyuşturucu satıcıları gibi davranan birkaç gizli ajan, 2017’nin Şubat ayında Las Vegas’ta Ramos ile buluşmuştu. Dilekçeye göre Ramos gizli ajanlara “Bu cihazları uyuşturucu satıcılığını da göz önünde bulundurarak tasarladık.” dedi.

Yetkililer kriptolu telefon şirketlerinin üstüne gidiyor

Ramos ve Phantom Secure soruşturmasının bir parçası olarak FBI, Sinaloa Karteli’nde çalışmış olan ve suçlu olduğu kanıtlanmış en az bir tane iş birlikçi tanığa sahip. İsmi açıklanmayan bu tanık ile 2017’nin Haziran ayında aşırı dozdan ölmeden önce uyuşturucu satıcılığı yaptığı öne sürülen Marc Emerson adlı kişi, Phantom Secure’un müşterileriydi ve uluslararası uyuşturucu satıcılığı faaliyetlerini yürütmek için şirketin cihazlarını kullandılar. Tam bu noktada işin içine yardım ve yataklık suçu giriyor; iş birlikçi tanığın beş kilogram kokainin aktarımını sağlarken bir Phantom cihazı kullandığı öne sürülüyor.

Motherboard bir FBI sözcüsüne ulaştı ancak sözcü konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti. Ramos’un avukatı da cevap vermeyi reddetti. Son birkaç yıldır kolluk kuvvetleri, örgütlü suçlara yardım ettiği iddia edilen kriptolu telefon şirketlerinin işini bitirmek için çalışmalar yürütüyor. 2016 yılında Hollandalı araştırmacılar, müşterilerinin kiralık katil, uyuşturucu satıcısı ve diğer ciddi suçlulardan oluştuğu bilinen Ennetcom adlı şirketin sahibini tutuklamıştı. 2017’de ise Hollandalı yetkililer örgütlü suça yardım ettiği öne sürülen PGP Sure’u tutukladı.

Kaynak: Motherboard

Uluslararası suç gruplarının en üst kademe üyelerinin ve kötü şöhretli Sinaloa Karteli üyelerinin bile cihazlarını kullandığı öne sürülen Phantom Secure şirketinin kurucusu ve CEO'su Vincent Ramos, FBI tarafından yakalandı. Perşembe günü Kaliforniya'daki bir Federal Adliye Sarayı'na verilen dava dilekçesinde, Vincent Ramos'un şirket ilişkilerini yönetmek, uyuşturucu dağıtmak ve yardım ve yataklık için gizli anlaşmalar yaptığı öne sürülüyor. Güvenli telefon endüstrisiyle ilişkili biri Motherboard'a yaptığı açıklamada, Phantom cihazlarının Meksika'ya, Küba'ya, Venezuela'ya ve Hells Angels üyelerine (uluslararası bir motosiklet kulübü) satıldığını söyledi. Şu anda dünya genelinde 20 bin Phantom cihazının kullanıldığı, bunlardan yarısının Phantom'a on milyonlarca Dolar hasılat sağlayan Avustralya'da olduğu tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği