Sony, EA ve Steam’e saldıran hacker’a 27 ay hapis cezası verildi

Noel zamanı oyun sağlayıcılarına DDoS saldırısı düzenleme trendini başlatan DerpTrolling adlı hacker, 27 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin Utah eyaletinde yaşayan 23 yaşındaki bir genç, çok sayıda çevrimiçi oyun hizmetini kullanılamaz hale getiren DDoS saldırıları düzenlediği için 27 ay hapis cezasına çarptırıldı. Saldırılar, Sony PlayStation Network, Steam, Xbox, EA, Riot Games, Nintendo, Quake Live, DOTA2 ve Leage of Legends sunucularını etkiledi.

İnternette DerpTrolling ismiyle tanınan hacker Austin Thompson, diğer hacker’lar ve hacker grupları arasında bir trend başlatmıştı. Hacker’lar son birkaç yıldır Noel zamanı oyun sağlayıcılarına DDoS saldırıları düzenliyordu. Daha sonra da “insanların tatilini mahvetmek istedik”, “aileleriyle vakit geçirmeleri için yaptık” ya da “geyik olsun diye yaptık” gibi açıklamalarda bulunuyorlardı.

Diğer hacker’lar Thompson’ı örnek aldı

Thompson geçmişte de DDoS saldırıları yapmıştı ve özellikle 2013 yılında amacına büyük ölçüde ulaşmıştı çünkü o zamanlar şirketlerin çoğu sağlam DDoS azaltma hizmetleri kullanmıyordu. Saldırıları DerpTrolling kullanıcı adına ait Twitter hesabından duyuran Thompson, takipçilerine “Hangi hizmetlere saldırı düzenlememi istersiniz?” diye sormuştu. Thompson 2011 yılından beri aktif şekilde hacker’lık yapsa da en aktif olduğu zamanlar 2013’ün Aralık ayı ile 2014’ün Ocak ayı arasıydı. Geçmişte Thompson’ın saldırılarının başarılı olduğunu ve medyanın ilgisini çektiğini gören hacker ve hacker grupları, onu örnek alarak oyun hizmetlerine saldırmaya başladı.

95 bin Dolar tazminat ödeyecek

Örneğin Lizard Squad adlı hacker grubu 2014’te Noel zamanı DDoS saldırıları düzenledi. Phantom Squad olarak bilinen hacker grubu 2015’te, R.I.U Star Patrol hacker grubu ise 2016’da aynısını yaptı. 2017’de de benzer saldırılar yaşandı ancak önceki yıllara kıyasla pek başarılı olmadı. 2018 Noel’inde oyun sağlayıcılarına DDoS saldırısı düzenleme ritüeli bu kez FBI’ın harekete geçmesine neden oldu. Sonunda saldırılar engellendi. Thompson’ın hüküm belgesine göre, hacker’ın 27 aylık hapis cezası 27 Ağustos’ta başlayacak. Ayrıca Daybreak Games‘e (eski adı Sony Online Entertainment) 95 bin Dolar tazminat ödemesi gerekiyor. ABD’li Avukat Robert Brewer “DDoS saldırıları her yıl şirketlere ve bireylere milyonlarca Dolar’lık zarar veriyor. İnternet erişimini kasıtlı olarak aksatan hacker’lara dava açmaya devam edeceğiz.” dedi.

Kaynak: ZDNet

ABD'nin Utah eyaletinde yaşayan 23 yaşındaki DerpTrolling lakaplı Austin Thompson, çok sayıda çevrimiçi oyun hizmetini kullanılamaz hale getiren DDoS saldırıları düzenlediği için 27 ay hapis cezasına çarptırıldı. Saldırılar, Sony PlayStation Network, Steam, Xbox, EA, Riot Games, Nintendo, Quake Live, DOTA2 ve Leage of Legends sunucularını etkiledi. Özellikle 2013'ün Aralık ayı ile 2014'ün Ocak ayı arasında gösterdiği faaliyetleriyle tanınan Thompson, hapis cezasının yanı sıra Daybreak Games'e (eski adı Sony Online Entertainment) 95 bin Dolar tazminat ödeyecek. Hacker'ın 27 aylık hapis cezası 27 Ağustos'ta başlayacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği