Bir dron, sahibi hakkında çok şey anlatabilir

ABD Ulusal Teknoloji Standartları Enstitüsü, 14 farklı ticari drondan nasıl kişisel ve finansal bilgiler toplanacağını gösteren bir arşiv oluşturdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer kötü niyetli biriyseniz satın aldığınız dronu uyuşturucu kaçakçılığı yapmak, patlayıcı madde taşımak ya da komşularınızı gözetlemek için kullanabilirsiniz. Suçluların dronları tercih etmesinin sebebi bu cihazların anonim görünmesi ve kullanıcı ile bağının bulunamayacağı düşüncesi. Ama artık dronların anonimliği o kadar da güvenilir değil. Dedektiflerin elinde bir dron sahibi hakkında bir çok kişisel ve finansal bilgi sunabilir.

Bu detaylardan çoğu dronun anakartında bulunan hafıza çiplerinde depolanıyor. Bazen de polisler bir dronun kumandasına ulaşıyor ve buradan kullanıcının kurulum hesabına erişebiliyor. Elde edilebilen veriler arasında kullanıcının kredi kartı verileri ve en son yaptığı harcamalar, GPS üzerinden dronun uçuş konumu bilgisi hatta bazen e-posta adresi ve ev adresi bile olabiliyor.

Hangi drondan nasıl veri toplanır?

Dronların sıklıkla suç eylemlerinde kullanılmasının ardından ABD Ulusal Teknoloji Standartları Enstitüsü (NIST), 14 farklı ticari drondan toplanan dijital bilgilerle bir arşiv oluşturdu. Bu işlemin amacı kolluk kuvvetlerine bu az kullanılan verilere nasıl erişeceklerini göstermek. NIST’in hazırladığı referans bildirgesi dronlardan SD hafıza kartlarının nasıl çıkarılacağını ve bu kartlar bilgisayar takıldığında hangi bilgilerin incelenmesi gerektiğini gösteriyor.

NIST teknisyenleri Colorado merkezli teknoloji firması VTO Labs ile birlikte çalışıyor. NIST arşivi kolluk kuvvetlerinde bulunan analistler için bir eğitim alanı görevi görüyor. Böylece analistler suç incelerken ellerine geçen dronlarda, hangi modelde nereye bakmaları gerektiğini öğreniyor.

NIST’in dron veritabanında her dronun fiziksel yeteneklerini gösteren çizimler bulunuyor. Buradan dronların hızı, pervane dönüş sıklığı ve çıkabildiği irtifa gibi bilgilere ulaşmak mümkün. Aynı zamanda kullanıcı ile ilgili bilgiler de toplanabiliyor. Yönergede aynı zamanda hangi dronun nasıl açılabileceğine ve hangi aletlerin kullanılması gerektiğine dair fotoğraflar da bulunuyor. Böylece polislerin hafıza çiplerine zarar vermeden dronu parçalamaları mümkün oluyor.

VTO Labs polisle birlikte çalışıyor

Colorado’da VTO Labs, geçmişte suç araştırması için bir dizi farklı cihazdan dijital adli verileri toplamıştı. Bunlar arasında mobil telefonlar ve internet erişimi bulunan ev aletleri de bulunuyor. Ancak son üç yılda sık sık dronlardan bilgi toplanması için talepler gelmeye başladı. Şirketin CEO’su Steve Watson “Polis bu cihazları ele geçirdiğinde beş temel soru olan kim, ne, nerede, ne zaman ve nasıl sorularına yanıt arıyor. En değerli bilgilerden birisi dronun ilk kez nerede uçurulduğu verisi. İnsanlar dronlarını aldıklarında ilk yaptıkları şey uçurmaya çalışmak oluyor. Bu genellikle kendi bahçelerinde ya da yakınlardaki bir parkta gerçekleşiyor. Cihazı açtığınızda cihaz GPS üzerinden konumunu tespit ediyor.” diyor.

NIST için veri tabanını oluşturan VTO teknisyenleri 14 farklı modelden üçer tane satın aldı ve bunları temel verileri toplamak üzere uçurdu. Anakarttan ve kameralardan toplanan bilgilerin yanı sıra kullanıcının kumanda cihazından ve dronu kontrol edebilen akıllı telefon uygulamalarından veriler bir araya getirildi. Watson dron ile akıllı telefon uygulaması ya da kumanda kolu arasındaki veri akışının sanıldığı kadar güvenli olmadığını söylüyor. Bir dronda kullanıcının kredi kartı bilgileri depolanmıştı.

Dronların güvenilirliği gözetim altında

Watson ve NIST dronlardan veri toplamaya çalışan tek dijital uzmanlar değil. Dublin College Üniversitesinden bir ekip DJI Phantom 3 dronlardan nasıl veri toplanabileceği ile ilgili bir çalışma yürütmüştü. Kentucky merkezli bir başka firma ise geçtiğimiz ay birine ya da kişinin eşyasına çarpan veya kişinin mahremiyetini ihlal eden dronlara karşı adli uzmanlık hizmeti verdiğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz yıl ABD Savunma Bakanlığı federal ajansların Çin yapımı DJI marka dronları satın almasını güvenlik endişesi sebebiyle yasaklamıştı. Bundan bağımsız olarak özel bir güvenlik şirketi DJI dron kayıttayken hackerların dronun kamerasına erişmesini sağlayan bir hata tespit etmişti.

Watson, şirketinin kolluk kuvvetleri analistlerini dronlardan nasıl veri toplanacağı konusunda eğitmesiyle, terör örgütleri ya da bir hapishane çetesi hakkında bilgi toplayabileceğini söylüyor. “Mevcut verilerin nasıl tespit edileceği ve toplanacağı konusunda araştırma yapıyoruz.” diyen Watson bu ay Interpol’ün yanı sıra Avustralya ve Hollanda polisleri ile de çalıştıklarını söylüyor.

Kaynak: Wired

Dronların sıklıkla suç eylemlerinde kullanılmasının ardından ABD Ulusal Teknoloji Standartları Enstitüsü (NIST), 14 farklı ticari drondan toplanan dijital bilgilerle bir arşiv oluşturdu. Bu işlemin amacı kolluk kuvvetlerine bu az kullanılan verilere nasıl erişeceklerini göstermek. NIST'in hazırladığı referans bildirgesi dronlardan SD hafıza kartlarının nasıl çıkarılacağını ve bu kartlar bilgisayar takıldığında hangi bilgilerin incelenmesi gerektiğini gösteriyor. Ayrıca anakartlardaki hafıza çiplerinin nasıl inceleneceğini de anlatan yönergeler sayesinde bir dronun ilk kez nerede kullanıldığı ya da kullanıcının kredi kartı bilgileri gibi bir çok veriye erişilebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği