Ukrayna’da tecavüzcüler ve pedofiller kimyasal olarak hadım edilecek

Son dönemde artan çocuk tecavüzü olaylarının önüne geçmek isteyen Ukrayna yönetimi, hapisteki tecavüzcüleri ve pedofilleri hadım etme kararı aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ukrayna’da yeni kabul edilen yasaya göre tecavüzcüler ve pedofiller kimyasal yollarla hadım edilecek. Yeni yasa, şu anda hapiste tutulan 18-65 yaş arası binlerce tecavüzcüyü etkileyecek. İğne yoluyla verilecek anti-androjen ilaç, libidoyu ve cinsel aktiviteyi düşürecek.

Ukrayna’da 2017 yılında 320 çocuk tecavüzü yaşandı. Bunların dışında, binlerce çocuğun da çeşitli derecelerde cinsel istismara uğradığı biliniyor. Ulusal Polis Şefi Vyacheslav Abroskin, “Sadece son 24 saat içinde beş farklı çocuk tecavüzü haberi aldık. Bunlar korku ve endişelerini yenebilen ailelerin ihbarları üzerine biliniyor. Ülkede henüz haberdar olmadığımız kaç adet tecavüz vakası olduğuna dair sadece tahmin yürütebiliyoruz.” diyor.

Katledilen küçük kız tepkilerin büyümesine sebep oldu

Yakın zamanda 11 yaşında bir kız çocuğunun tecavüze direndiği için öldürülmesinin ardından ülkede çocuk tecavüzlerine yönelik büyük bir tepki dalgası başlamıştı. Küçük kızın cenazesine katılan yüzlerce kişi daha sonra tecavüzcünün evini sarmış, polis kalabalığı güçlükle dağıtmıştı. Tecavüzcünün annesi daha sonra oğlunu evlatlıktan reddettiğini açıklamıştı.

Bu olaylar üzerine Ukrayna’da çocuk tecavüzcülerine verilebilecek maksimum hapis cezası 12 yıldan 15 yıla çıkarılmıştı. Ülkedeki yasalara göre tecavüz vakalarında müebbet hapis ya da idam gibi bir ceza vermek mümkün değil. Bu yüzden kimyasal hadım yöntemiyle, eski tecavüzcülerin aynı suçu tekrar işlemesinin önüne geçmek hedefleniyor. Ayrıca, hapis cezası biten çocuk tecavüzcüleri, hapisten çıktıktan sonra da polis tarafından gözetim altında tutulacak.

Alınan önlemler tecavüz vakalarının yenilenmesini engellemek için yeterli olabilir. Ancak psikolog Gulnara Aytnzhanova, kimyasal hadım işleminin ardından tecavüzcülerin devlete ve topluma derin bir karşı nefret içinde olacağını ve bu öfkelerini şiddet olaylarına dönüştürebileceğini söylüyor.

Kaynak: Mirror

Ukrayna’da yeni kabul edilen yasaya göre tecavüzcüler ve pedofiller kimyasal yollarla hadım edilecek. Yeni yasa, şu anda hapiste tutulan 18-65 yaş arası binlerce tecavüzcüyü etkileyecek. İğne yoluyla verilecek anti-androjen ilaç, libidoyu ve cinsel aktiviteyi düşürecek. Ülkede son dönemde artan çocuk tecavüzü olayları toplumdan yoğun bir tepki görmüştü. Devlet de bilinen tecavüzcülerin aynı suçu tekrar işlemesini önlemek için böyle bir adım atma kararı aldı.Bir yanıt

Yorumunuz: