Uçuşlarınızda hizmet kesintilerine hazır olun

Havayolu şirketleri 1960’larda geliştirilen TPF adlı bir rezervasyon sistemini kullandığı için oluşan problemler pek çok uçuşun iptal olmasına sebep oluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]60’lı yıllardan kalma sistemlerle çalışan havayolu şirketlerinin geniş çaplı aksaklıklar yaşaması bekleniyor.[/inlinetweet] Havayolları, otomatik check-in kulübeleri, gerçek zamanlı bagaj takibi ya da çeşitli mobil uygulamalar gibi yeni özellikler ortaya koyabilmek için büyük masraflar yaptılar, ama bu arada eskiyen rezervasyon sistemlerini yenilemek için gereken masraflardan kaçındılar.

50 yıllık sistem kullanılıyor

Büyük havayolu şirketlerinin rezervasyon sistemleri genellikle Transaction Processing Facility ya da kısaca TPF olarak bilinen bir sisteme dayalı. Bu sistem, yaklaşık 50 yıl önce oluşturuldu ve günümüzde de IBM tarafından güncelleniyor.

Fakat rezervasyon sistemleri elektrik kesintisinden etkilenince, TPF’nin yeni teknolojilerle olan bağı kopuyor. Bu yüzden de uçuşların iptal olması kaçınılmaz oluyor. Geçtiğimiz yıllarda, United Havayolları TPF’ye eklenen birçok özelliğin yarattığı karmaşadan ötürü 6 saatlik bir aksaklık yaşamıştı.

Delta’nın sözcüsü Kate Modolo, geçtiğimiz günlerde yaşanan küçük çaplı bir yangının hava şirketinin teknoloji merkezinde büyük bir aksaklığa neden olduğunu açıkladı. Sistemler jeneratörlere aktarılamadığı için uçuşların iptal edilmesi gerekti.

Değişim çalışmaları sürüyor

American, Delta, United ve Southwest gibi birçok havayolu şirketinin halen kısmen de olsa TPF’yi kullandığı biliniyor. Bu eski sistemin kendilerini tehlikeye sokup sokmayacağını kesin olarak belirtmiyorlar ama hepsi de teknolojilerini yenilediklerini ve rezervasyon sistemlerini değiştirmeye hazırlandıklarını vurguluyorlar.

Atmosphere Research Group’un kurucusu Henry Harteveldt, bazı havayolu şirketlerinin teknoloji gelişmelerine 100 milyon dolar yatırım yapmaktansa kendilerine 20 ila 40 milyon dolar arasında bir masraf çıkartabilecek eksikliklere yatırım yapmayı tercih ettiklerini söyledi. Ayrıca, hiçbir havayolu şirketinin teknolojik bir aksaklıktan ötürü güvenilmez hale gelmesini riske atamayacaklarını belirtti.

Kaynak: Fortune

Günümüzde birçok havayolu şirketi, temeli 1960’larda atılan TPF adlı sistemi kullanıyor. Rezervasyon sistemi gün geçtikçe eskidiği için bazı sorunlar yaşanabiliyor, üstelik şirketler bu alanda yatırım yapmak yerine gerçek zamanlı bagaj takibi gibi özelliklere yatırım yapmayı tercih ediyor. Geçtiğimiz günlerde, Delta Havayolları’nın yaşadığı küçük çaplı bir yangın, büyük bir aksaklığa sebep olduktan sonra, diğer pek çok şirket rezervasyon sistemlerini geliştirme konusunda çalışmalara başladı.Yorumunuz: