Üçüncü yüze sahip olan ilk insan

2010 yılında yüz nakli yapılan Jerome Hamon'a geçtiğimiz günlerde ikinci bir yüz nakli yapıldı. Böylece yüz nakli alanında bir ilk yaşanmış oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Aynı hastaya ikinci kez yüz nakli yapan Fransız doktor Laurent Lantieri ve ekibi, bir ilki gerçekleştirmiş oldu. Nakil yapılan hastanın şu anda gayet iyi olduğu belirtiliyor.

Doktor Lantieri 2010 yılında Jerome Hamon’a ilk yüz naklini yaptı. Hamon o zamanlar 30’lu yaşların ortasındaydı. 2015 yılında hastalanan Hamon’a yüz nakli için aldığı ilaçlarla birlikte kullanıldığında ters tepen ilaçlar verilmek zorunda kalındı. Geçtiğimiz Kasım ayında Hamon’un yüzündeki dokular yok olmaya başlayınca doktor nakil yüzü çıkarmak durumunda kaldı. Hamon’un kaşları, kulakları, derisi yoktu. Konuşamıyor ve yemek yiyemiyordu. Duyma yetisi de sınırlı olan hasta, başını hareket ettirerek, bazen de yazı yazarak kendini ifade ediyordu.

Ocak ayında Hamon için ikinci bir yüz bağışçısı çıkınca, Hamon’a ikinci kez yüz nakli yapıldı. Ancak önlem amaçlı olarak, ikinci yüz nakline başlamadan önce hastanın vücudundaki kanın tamamı bir aylık bir süreçle değiştirildi.

İlk yüzü 60 yaşındaki bir adam tarafından bağışlanan Hamon, “İlk yüzümle birkaç on yılı hızlıca devirmiştim. Şu anda 43 yaşındayım. İkinci bağışçım 22 yaşındaydı. Yani teknik olarak 20 yaş gençleştim.” şeklinde şakalar yapıyor.

Fransız doktorların başarısını takdir eden diğer doktorlar, kullanılan tekniklerin Hamon ile aynı durumu yaşama ihtimali olan hastalara da umut olabileceğini söylüyor.

Harvard Üniversitesi’nde çalışan ve daha önce ABD’de yüz nakilleri gerçekleştiren Doktor Bohdan Pomahac, sayısı artan hastalarla birlikte benzer prosedürlerin zamanla yaygınlaşabileceğini söyledi: “Yüz nakli yapılan hastalara ne olduğunu gördükçe kronik reddetmenin gerçek olduğunu daha da iyi anlıyoruz. Yüz nakilleri eninde sonunda işlevini yitiriyor ve yeniden nakil gerektiriyor.” diyor.

Lantieri ve ekibi, bulgularını yakın zamanda bir tıp dergisinde yayımlayacak.

Kaynak: Time

Aynı hastaya ikinci kez yüz nakli yapan Fransız doktor Laurent Lantieri ve ekibi, bir ilki gerçekleştirmiş oldu. İlk kez 2010 yılında yüz nakli yapılan Jerome Hamon 2015'te birtakım sorunlar yaşayınca nakil yüzü çıkarılmıştı. Yakın zamanda ikinci bir yüz nakli alan Hamon'un durumunun iyi olduğu belirtiliyor. Başarılı operasyon ileride aynı durumu yaşayabilecek hastalar açısından umut vadediyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği