Uber ve Lyft sürücüsü yolcularından habersiz canlı yayın yaptı

Jason Gargac adlı bir Uber ve Lyft sürücüsü aracına binen yolcuların görüntülerini Twitch üzerinden canlı yayınladı. Yolcuların yayından haberi yoktu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Paylaşımlı bir araca bindiğinizde muhtemelen içeride yaptığınız şeylerin yayınlanmak üzere kaydedileceğini tahmin etmezsiniz. Ancak Jason Gargac adlı bir Uber ve Lyft sürücüsü tam olarak bunu yapıyordu. Gerçekleştirdiği yolculukları Twitch üzerinden canlı yayınlayan Gargac, müşterilerinden bu yayınlar için herhangi bir izin almadı. Gargac müşterilerin adresinin duyulduğu anlarda yayının sesini keserek ya da cinsel içerikli yorumları engelleyerek müşterilerin bazı haklarını korumaya çalıştı ancak herhangi bir müşteriden araç içindeki davranışlarını internette yayınlamak için açıkça izin almadı. Bazı yolcular, böyle bir uygulama olduğunu bilseler araca girmeyeceklerini söylüyorlar.

Gargac, Missouri eyaletinde konuşmaların tek taraflı olarak kaydedilmesinin yasalara aykırı olmadığını söylüyor ve yayınlarının yasal olduğunu savunuyor. Ancak müşterilerine bu kayıtları yayınlayacağını söylemediği için eleştiriliyor. Aracın üzerinde bulunan bir etikette, araca binen kişilerin, görüntülerinin kaydedilmesini kabul ettiği yazıyor. Ancak kameranın güvenlik amaçlı olduğu belirtiliyor. Kayıtların internette yayınlanacağına dair de hiç bir ibare yok.

Ayrıca dikkatsiz yolcuların ve başka bir tercihi olmayan kişilerin içinde bulunduğu durum da kötüye kullanılmış oluyor. Hava karardıktan sonra bineceğiniz bir araçta bulunan etiketlere ne kadar dikkat edersiniz? Ya da aceleniz varsa ve o anda o araca binmek zorundaysanız kayıt olduğu için vazgeçer misiniz?

Uber Gargac’ı engelledi

Araç paylaşım şirketlerinin konu hakkında yapabileceği çok fazla bir şey yok gibi duruyor. Uber ve Lyft, konu hakkında sürücülerin yerel kanunlara uymakla yükümlü olduğunu söyleyen birer açıklama yayımladı. Bu durumda Gargac haklı oluyor. Uber daha önce Gargac’ın aracına binen müşterilerine diğer yolculuklarında kullanmak üzere kredi verdi ve bu müşterileri aynı sürücüyle eşleştirmeyeceği sözünü verdi.

Daha sonra konuyu inceleyen Uber yetkilileri Gargac’ın uygulamaya erişimini şimdilik engelledi ve sürücünün Uber ile olan iş birliğini inceleme altına aldı. Missouri’de canlı yayın yapmak yasal olabilir ancak Uber’in kullanım şartları ‘uygunsuz ve saygısız davranışı’ yasaklıyor. Buna kişilerin dış görünüşü ile ilgili yorum yapmak dahil. Uber yaptığı açıklamada “Videolardaki uygunsuz davranış bizim topluluk kurallarımıza uymuyor. Sürücünün uygulamaya erişimi engellenmiştir ve Uber ile olan iş birliği yeniden gözden geçirilmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

“Aracım kamusal alan”

Gargac aracının kamuya açık bir alan olduğunu ve burada hiç kimsenin mahremiyet beklentisi olmaması gerektiğini savunuyor. Ancak videolarda çoğu yolcunun oldukça kişisel konulardan bahsettiği ya da izleneceğini bilse yapmaktan çekineceği davranışlarda bulunduğu görülebiliyor.

Bir Twitch sözcüsü ise bireysel kullanıcıların kurallara uyup uymadığı konusunda yorum yapmayacağını söyleyerek platformun kullanım kurallarının, başkasının mahremiyetini ihlal eden içeriklere izin vermediğini belirtti.

Kaynak: Engadget

Paylaşımlı bir araca bindiğinizde muhtemelen içeride yaptığınız şeylerin yayınlanmak üzere kaydedileceğini tahmin etmezsiniz. Ancak Jason Gargac adlı bir Uber ve Lyft sürücüsü tam olarak bunu yapıyordu. Gerçekleştirdiği yolculukları Twitch üzerinden canlı yayınlayan Gargac, müşterilerinden bu yayınlar için herhangi bir izin almadı. Gargac Missouri eyaletinde konuşmaları kaydetmenin yasal olduğunu söylüyor. Aracının kamusal bir alan olduğunu ve burada kimsenin mahremiyet beklentisi olmaması gerektiğini söyleyen Gargac, yayınlarının yasal olduğunda ısrarcı. Uber ise Gargac'ın uygulamaya erişimini engelledi ve sürücüyle yapılan iş birliğinin inceleme altında olduğunu ifade etti.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği