Uber sizi doktora götürmek istiyor

ABD'de her yıl 3,6 milyon doktor randevusu kaçırılıyor. Uber'in Uber Health hizmeti de bu duruma çare olmayı hedefliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Teknoloji, sağlık hizmeti erişimini dönüştürme potansiyeline sahip ancak telebulunma robotları, akıllı telefonla konulan teşhisler ve sürücüsüz kliniklerin dolduramayacağı bir boşluk var. Uber, doktora gitmesi gereken hastalara yardımcı olma amacıyla sağlık sektörüne bir köşesinden dahil olmaya karar verdi.

Ulaşım sorunları yüzünden ABD’de her yıl 3,6 milyon doktor randevusu kaçırılıyor. Önceki gün duyurulan Uber Health, bu soruna çözüm getirmeyi hedefliyor. Ulaşım herkes için sorun teşkil edebiliyor fakat yaşlılar, özellikle de hareket kabiliyetlerini kısıtlayan hastalıkları olan yaşlılar ulaşımdan çok daha fazla etkilenebiliyor.

Aslında Uber Health, doktorların hastalarına araç ayarlamak için kullanabileceği bir kontrol paneli olarak tanımlanabilir. Hastalar, hasta bakıcılar ya da personel adına araç çağrılabiliyor. Yolculuklar birkaç saat sonrası için ayarlanabildiği gibi 30 gün sonrasına da ayarlanabiliyor. Sistem tek bir hasta için aynı anda birden fazla yolculuk talebi oluşturulmasına izin veriyor. Böylece hasta hala hastanedeyken sonraki randevuları için de yolculuk ayarlanmış oluyor.

Şimdilik sadece ABD’de mevcut

Uber Health’i kullanmak isteyenlerin Uber uygulamasına, hatta bir akıllı telefona bile ihtiyacı yok. Seyahat detayları kullanıcılara basit bir metin mesajı, cep telefonu görüşmesi veya sabit hat aracılığıyla gönderilebiliyor. Uber, ABD genelinde hastane, rehabilitasyon merkezleri ve yaşlı bakım tesisleri gibi 100 farklı sağlık hizmeti sağlayıcısının Uber Health’in beta versiyonunu bir süredir kullandığını, şimdi de hizmetin daha geniş kitlelerin kullanımına sunulduğunu söylüyor. Uber Health dün itibariyle ABD’de herkesin kullanımına açıldı. Hizmetin diğer ülkelerde sunulup sunulmayacağına dair ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: New Atlas

Uber önceki gün Uber Health adlı hizmetini duyurdu. Uber Health, doktorların hastalarına araç ayarlamak için kullanabileceği bir kontrol paneli olarak tanımlanabilir. Hastalar, hasta bakıcılar ya da personel adına araç çağrılabiliyor. Yolculuklar birkaç saat sonrası için ayarlanabildiği gibi 30 gün sonrasına da ayarlanabiliyor. Sistem tek bir hasta için aynı anda birden fazla yolculuk talebi oluşturulmasına izin veriyor. Böylece hasta hala hastanedeyken sonraki randevuları için de yolculuk ayarlanmış oluyor. Şimdilik sadece ABD'de hizmet verecek Uber Health, özellikle hareket kabiliyetlerini kısıtlayan hastalıklardan muzdarip yaşlılar için son derece faydalı olabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği