Uber, Londra’da yeniden hizmette

Londra’da düzenlemelere uymadığı için lisansı yenilenmeyen Uber’e 15 ay süreli geçici bir lisans verildi. Şirketin çalışmaları yakından takip edilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıl Uber’in Londra’da çalışma lisansının süresi dolduğunda, Transport for London (TfL), Uber’in şehirde faaliyet göstermek için uygun olmadığını belirterek lisansı yenilemeyi reddetmişti. Mahkemeye başvuran Uber’e Westminister Sulh ve Ceza Mahkemesi 15 ay süreli geçici bir lisans verdi. Şirketin çalışmaları bu süre içerisinde yakından takip edilecek.

Hakim ayrıca Uber’in, TfL’in mahkeme masraflarını karşılamak üzere 425 bin Sterlin ödemesini istedi. Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan “Yıllarca Londra’da kötü bir çalışma yürüten Uber, TfL’in lisansı yenilememe isteğinin ardındaki sebepleri kabul etti. Bugün bizim duruşumuz mahkeme tarafından da haklı bulundu. Uber gözlem altına alındı, 15 aylık lisansları, TfL’in izleme ve yaptırım uygulama koşulları ile birlikte verildi” dedi.

“Güvenlerini kazanacağız”

Uber’in Birleşik Krallık Genel Müdürü Eom Elvidge ise “TfL ile birlikte çalışıp endişelerini gidermek ve güvenlerini kazanmak için uğraşacağız. Bir yandan da müşterilerimize en iyi hizmeti vermek için çalışacağız.” şeklinde konuştu.

Lisansın yenilenmemesinin başlıca sebeplerinden birisi Uber’in dahil olduğu suç olaylarını rapor etme konusundaki tutumuydu. TfL’e şikayette bulunmak yerine suçları direkt olarak polise ihbar etmeye başlayan Uber’in önceki tutumu TfL yetkilisi tarafından ‘rahatsız edici’ olarak tanımlandı.

Uber eski Uber değil

Geçtiğimiz yıl 5 yıllık lisans yenileme talebi reddedilen Uber TfL’e mahkemede görüşeceklerini söyleyerek tehditkar ifadelerde bulunmuştu. Duruşma süresince Uber’in iddialarından memnun kalmamış görünen hakim, Uber’in TfL ile iş birliği halinde ve yerel kurallara uygun olarak hareket etmesi gerektiğini belirten bir karar aldı. Bu karar Uber’in faaliyet gösterdiği diğer şehirler için de örnek teşkil edebilir.

Bir dönem, tüm yerel kuralları hiçe sayarak hareket edebileceğini düşünen Uber, art arda gelen davaların ardından daha mütevazı bir tavır takınmış gibi görünüyor.

Kaynak: BBC

Geçtiğimiz yıl Uber’in Londra’da çalışma lisansının süresi dolduğunda, Transport for London (TfL), Uber’in şehirde faaliyet göstermek için uygun olmadığını belirterek lisansı yenilemeyi reddetmişti. Mahkemeye başvuran Uber’e Westminister Sulh ve Ceza Mahkemesi 15 ay süreli geçici bir lisans verdi. Şirketin çalışmaları bu süre içerisinde yakından takip edilecek. Hakim ayrıca Uber’in, TfL’in mahkeme masraflarını karşılamak üzere 425 bin Sterlin ödemesini istedi.Yorumunuz: