Uber eski çalışanı tarafından rüşvet ve casuslukla suçlanıyor

Uber'in eski bir çalışanı, şirket bünyesindeki bir bölümü çeşitli yasal olmayan gözetim, ticaret sırlarını çalma ve kurumsal casusluk gibi işlerle suçluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alphabet’in otonom araç projesi Waymo ile Uber arasında yaşanan 1,86 milyon Dolar’lık yasal savaş, eski bir Uber çalışanının açıklamasıyla çok daha önemli bir noktaya taşındı. [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Eski Uber çalışanı, şirket bünyesindeki bir birimin çeşitli yasal olmayan gözetim, ticaret sırlarını çalma ve kurumsal casusluk gibi aktivitelerle suçluyor.[/inlinetweet]

Nisan ayında işten çıkarılan Richard Jacobs’ın mektubu Uber’in Stratejik Hizmetler Grubu’nda (SSG) yaşanan, sürekliliği olan yasa dışı aktivitelere dair detaylı bilgiler içeriyor. Birimin veri toplama ve casusluk gibi yöntemlerle diğer şirketlerin ticaret sırlarını çalmaya çalıştığı iddia ediliyor. Ayrıca mektupta, edinilen bilgilerin dönemin CEO’su Travis Kalanick‘e ulaştırıldığı söyleniyor.

37 sayfalık mektupta SSG’nin ve ‘diğer büyük araç paylaşımı rakiplerinden ticaret sırları, kod temeli ve rekabet istihbaratı çalmaya çalıştığı’ iddia edilen Marketplace Analytics’in (MA) aktiviteleri detaylı şekilde anlatılıyor. Jacobs’ın mektubu, birimin kriptolu mesajlaşma uygulamaları ve cihazlar kullanarak yaptıklarını gizli tutmaya çalıştığını da söylüyor. Jacobs’ın suçlamalarına dair çalışanlarına gönderdiği bir e-postada Uber, “Uber’de bu tür davranışlara yer yoktur. Rekabet üstünlüğü sağlamak için başkalarını taklit etmeye ihtiyacımız yok. Yarışarak kazanacağız zira bizim teknolojimiz, fikirlerimiz ve çalışanlarımız çok daha iyi. Nokta.” ifadelerine yer verdi.

Uber para teklif etmiş

Uber’in Waymo’yla yaşadığı karmaşık ticaret sırları hırsızlığı davasının Jacobs’ın iddiaları yüzünden daha da karmaşık hale geleceği kesin. Kasım ayının sonlarında Hakim William Alsup, Jacobs’ın mektubundan haberdar olduktan sonra duruşmayı ertelemişti. Uber’in Jacobs’a 4,5 milyon Dolar teklif ettiğini öğrenen Hakim Alsup Uber’i sert bir dille eleştirerek mektubun varlığını ilk etapta açıklamaları gerektiğini söylemişti.

Duruşma 2018’in Şubat ayında

Jacobs’ın iddialarının incelenmesi için Waymo’ya zaman tanımak adına duruşma 2018’in Şubat ayına kadar ertelendi. Waymo sözcülerinden biri Tech Crunch’a yaptığı açıklamada, “Uber’in Jacobs’ın mektubunu uygunsuz şekilde alıkoyması hem rekabet için neler yapabileceğini hem de yanlış davranışlarının kanıtlarını gizlemek için hangi yollara başvurabileceğini gözler önüne seriyor. Mektup bir yana, Uber’in Waymo’dan ticaret sırlarını çaldığına dair önemli kanıtlar topladık ve duruşma zamanını bekliyoruz.” dedi.

Kaynak: Tech Crunch

Waymo ile Uber arasında yaşanan 1,86 milyon Dolar'lık yasal savaş, eski bir Uber çalışanının açıklamasıyla çok daha önemli bir noktaya taşındı. Eski Uber çalışanı, şirket bünyesindeki bir bölümü çeşitli yasal olmayan gözetim, ticaret sırlarını çalma ve kurumsal casusluk gibi aktivitelerle suçluyor. Birimin veri toplama ve casusluk gibi yöntemlerle diğer şirketlerin ticaret sırlarını çalmaya çalıştığı iddia ediliyor. Ayrıca mektupta, edinilen bilgilerin dönemin CEO'su Travis Kalanick'e ulaştırıldığı söyleniyor. 37 sayfalık mektupta SSG'nin ve 'diğer büyük araç paylaşımı rakiplerinden ticaret sırları, kod temeli ve rekabet istihbaratı çalmaya çalıştığı' iddia edilen Marketplace Analytics'in (MA) aktiviteleri detaylı şekilde anlatılıyor. Jacobs'un mektubu, birimlerin kriptolu mesajlaşma uygulamaları ve cihazlar kullanarak yaptıklarını gizli tutmaya çalıştığını da söylüyor. Uber'in Waymo'yla yaşadığı karmaşık ticaret sırları hırsızlığı davasının Jacobs'ın iddiaları yüzünden daha da karmaşık hale geleceği kesin. Kasım ayının sonlarında Hakim William Alsup, Jacobs'ın mektubundan haberdar olduktan sonra duruşmayı ertelemişti. Uber'in Jacobs'a 4,5 milyon Dolar teklif ettiğini öğrenen Hakim Alsup Uber'i sert bir dille eleştirerek mektubun varlığını ilk etapta açıklamaları gerektiğini söylemişti. Jacobs'un iddialarının incelenmesi için Waymo'ya zaman tanımak adına duruşma 2018'in Şubat ayına kadar ertelendi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği