Uber alkollü yolcuları tespit etmek istiyor

Uber, araç çağıran kullanıcının o sırada sarhoş olup olmadığını öğrenebilmek için veri toplayan bir sistem için patent başvurusunda bulundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uber pek çok kişi için ulaşımın tanımını değiştirmesinin yanı sıra sarhoş olan pek çok kişi için de gecenin bir yarısı eve ulaşma yöntemi olarak görülüyor. Sokaktan bir taksi çevirmenin yerine, kendinde olmayan pek çok kişi için Uber daha güvenli bir seçenek olarak tercih ediliyor.

Şirket, araçlarını bu şekilde kullanan sarhoş kişiler hakkında daha fazla bilgi toplayabilmek için patent başvurusunda bulundu. Uber’in geliştireceği sistem, makine öğreniminden faydalanarak kullanıcıların içinde bulunduğu ‘durumu’ değerlendirecek. Patentte sadece ‘kullanıcının durumu’ ifadesi kullanılsa da Uber’in öğrenmek istediği şey sarhoş ve ayık kişiler arasındaki farklılıkları belirleyebilmek.

Detaylı bilgiler toplanacak

İlk olarak CNN tarafından tespit edilen patent başvurusunda, kullanıcının sarhoşken telefonunu nasıl kullandığına dair bilgiler toplanacağı belirtiliyor. Buna göre sistem kullanıcının konumunu, veri girişindeki başarı oranını, veri giriş hızını, arayüz etkileşim davranışlarını, telefonu hangi açıyla tuttuğunu hatta yürüme hızını bile takip etmek istiyor.

Sistem ayrıca sürücüleri, yolcuyu almadan önce, Uber çağıran kişinin sarhoş olduğu konusunda bilgilendirerek hazırlıklı olmaları gerektiğini bildirecek. Patent metninde, kullanıcıların ciddi şekilde alışılmadık bir durumda bulunmaları halinde, bu tarz kişilerle ilgilenmek üzere özel olarak eğitilmiş sürücülerin o kişiye yönlendirilmesi ya da o yolcuya hizmet sağlanmaması gibi seçeneklerin kullanılabileceği de belirtiliyor.

Kötü niyetli kullanıma da müsait

Çoğu durumda Uber çağırmak sarhoş birisi için eve gitmenin en güvenli yolu. Ancak bazı Uber sürücülerinin müşterilerine cinsel tacizde bulunduğuna dair de bir çok ihbar var. CNN’in verdiği rakamlara göre geçtiğimiz dört yıl içinde, en az 103 Uber sürücüsü hakkında cinsel taciz iddiasında bulunuldu. Polis raporlarının çoğunda, tacize uğradığı iddia edilen yolcuların araca binmeden önce sarhoş olduğu belirtilmiş.

Şoföre, yolcunun sarhoş olduğunu haber vermek, sürücülerin baş ağrısı çekmelerini ya da arabalarına kusma ihtimali olan yolculardan uzak durmalarını sağlayabilir. Ancak sistem aynı zamanda kötü niyetli sürücülerin sarhoş yolcu avına çıkmasına da yardım edebilir.

Ayrıca Uber’in ne zaman sarhoş olduğunuzu bilmesini istememeniz için bir çok sebep var. Şirket geçmişte kullanıcı verilerini 20 bin Dolar veren herkesle paylaşmak gibi uygulamalara imza atmıştı.

Tabii ki şirketlerin aldığı patentlerin çok azı uygulamaya sokuluyor. Uber’in bu fikrinin uygulamaya dahil edilip edilmeyeceğini de zaman gösterecek.

Kaynak: TechCrunch

Uber, araç çağıran kullanıcının o sırada sarhoş olup olmadığını öğrenebilmek için veri toplayan bir sistem için patent başvurusunda bulundu. Uber'in geliştireceği sistem, makine öğreniminden faydalanarak kullanıcıların içinde bulunduğu 'durumu' değerlendirecek. Sistem kullanıcının konumunu, veri girişindeki başarı oranını, veri giriş hızını, arayüz etkileşim davranışlarını, telefonu hangi açıyla tuttuğunu hatta yürüme hızını bile takip etmek istiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği