Twitter’dan trollere karşı yeni bir hamle

Twitter artık kullanıcıların davranışsal sinyallerine bakarak sitede insanları rahatsız eden hesaplardan atılan tweet’lerin görünürlüğünü azaltacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter, site üzerindeki kötü niyetli internet ‘trolleri’ ile ilgili stratejisinde değişikliğe gitti. Şirket artık kullanıcıların davranışsal sinyallerine bakarak sitede insanları rahatsız eden hesaplardan atılan tweet’lerin görünürlüğünü azaltacak. 2006’da kurulduğu günden bu yana özgür bir tartışma ortamı yaratmayı amaçlayan Twitter, kullanıcılara rahatsızlık veren hesapların, kullanıcıları siteden uzaklaştırmasından endişe ediyor.

Sitenin mevcut kuralları zaten diğer kullanıcıları rahatsız etmeyi yasaklıyor. Bir hesabın kullanıcıları rahatsız ettiği bildirilirse o hesap durdurulabiliyor. Kullanıcılar ayrıca saldırgan olduğunu düşündükleri hesapları sessize alabiliyor.

Tanımadığı kişilere laf atanlar cezalandırılacak

Twitter CEO’su Jack Dorsey artık kullanıcıların kendilerini takip etmeyen kişileri ne sıklıkla tweet’lerinde etiketlediklerine ve e-posta adreslerinin doğrulanıp doğrulanmadığına bakılacağını söyledi. Bu verilere göre o hesaptan atılan tweet’ler arama sonuçlarında ya da bir tweet’e verilen yanıtların sıralamasında daha altta yer alacak. Böylece rahatsızlık veren tweet’lerin görünürlüğü azaltılacak.

Dorsey “Rahatsızlık verici tweet’lerle uğraşma yükünü kullanıcıların üzerinden almak istiyoruz.” dedi. Tweet’lerin sadece davranışsal sinyallere göre silinmeyeceği de belirtildi.

Testlerde sonuç olumlu

Yapılan testlerde, bu yöntem kullanıldığında arama sonuçlarından gelen taciz raporlarının yüzde 4, tartışmalardan gelen raporların da yüzde 8 oranında azaldığı görüldü. Twitter’a göre, sitedeki çoğu taciz vakası küçük bir grup hesabın geniş bir kitleye ulaşmasından ortaya çıkıyor. Bu hesapların özellikle kadınları ve azınlıkları hedef aldığı görülüyor. Uluslararası Af Örgütü’ne göre çoğu kadın Twitter’da kendisini özgürce ifade etmekten çekiniyor.

Sitedeki rahatsızlık verici tweet’leri azaltmak Twitter’ın da daha fazla para kazanmasını sağlayabilir. Eğer daha fazla kişi siteye kaydolur ve daha fazla vakit geçirirse, pazarlamacılar da siteye daha fazla reklam vermek isteyecektir.

Dorsey Twitter’ın 336 milyon aylık aktif kullanıcısının yakın gelecekte yeni değişikliklerle karşılaşacağını da dile getirdi. Şirket daha medeni tweet’leri teşvik etmenin yeni yollarını arıyor. Twitter Mart ayında toplumsal tartışmaların sağlığını artırmak için akademisyenlerden öneri istemişti. Dorsey, siteye gönderilen 230 makaleyi inceliyor.

Kaynak: VentureBeat

Twitter, site üzerindeki kötü niyetli internet ‘trolleri’ ile ilgili stratejisinde değişikliğe gitti. Şirket artık kullanıcıların davranışsal sinyallerine bakarak sitede insanları rahatsız eden hesaplardan atılan tweet’lerin görünürlüğünü azaltacak. Twitter CEO’su Jack Dorsey artık kullanıcıların kendilerini takip etmeyen kişileri ne sıklıkla tweet’lerinde etiketlediklerine ve e-posta adreslerinin doğrulanıp doğrulanmadığına bakılacağını söyledi. Bu verilere göre o hesaptan atılan tweet’ler arama sonuçlarında ya da bir tweet’e verilen yanıtların sıralamasında daha altta yer alacak. Böylece rahatsızlık veren tweet’lerin görünürlüğü azaltılacak.Yorumunuz: