Twitter yumurtaları tamamen kaldırdı

Twitter, varsayılan profil fotoğrafı olarak yeni kullanıcılarına verdiği 'yumurta' görselini gri bir insan siluetiyle değiştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter, varsayılan profil fotoğrafı olarak yeni kullanıcılarına verdiği ‘yumurta’ görselini gri bir insan siluetiyle değiştirdi. Geçtiğimiz yedi yıl boyunca yeni Twitter hesapları, şirketin kuş şeklindeki logosuna gönderme olarak, bir yumurta görseli kullanıyordu. Ancak yıllar içinde, sırf başkalarını rahatsız etmek için o anda açılmış profillerin bir göstergesi haline gelen görsel, son yıllarda trollükle ilişkilendirilmeye başlamıştı.

Cuma günü Twitter’dan yapılan açıklamada, artık kullanıcıların kendilerini daha fazla ifade etmeleri için ve rahatsızlık veren hesaplarla ilişkiyi ortadan kaldırmak için böyle bir değişikliğe gidildiği belirtildi. Bazı kullanıcılar yumurta şeklindeki görseli eğlenceli ve sevimli buldukları için kendileri profil fotoğrafı olarak yükledi ve kullanmaya devam etti.

Cinsiyetsiz, boş bir görsel

Yeni varsayılan profil fotoğrafı, (jenerik baş ve omuzlar silueti) kullanıcılara ‘doldurulması gereken boş bir alan’ hissi vermesi amacıyla hazırlandı. Twitter bu görselin herhangi bir cinsiyeti çağrıştırmamasına özen gösterdi. Şirketin yaptığı açıklamada, varsayılan yumurta profil fotoğrafının olumsuz davranışlar sergileyen hesaplarla ilişkilendirildiği, bunun da siteye yeni abone olan ve henüz fotoğraf yüklememiş kullanıcılara haksızlık olduğu görüşünü savundu.

Twitter 2006 yılında kullanıma girdiğinde de varsayılan fotoğraf olarak bir insan silueti kullanıyordu. 2007’de bu görsel “o_O” görseline dönüştürüldü. 2009’da bir kuş motifi haline gelen görsel 2010’dan bu yana yumurta olarak kullanılıyordu.

Yeni varsayılan profil fotoğrafı, tuvaletlerde kullanılan ikonlar incelenerek tasarlandı. Bu görselin geçici ve evrensel olduğunu vurgulamak amacıyla renk olarak gri tercih edildi.

Eleştiriler gecikmedi

Ancak değişikliğe karşı eleştiriler gecikmedi. Bir Twitter kullanıcısı, açıklamanın altına “Kötülüğün artık yeni bir yüzü var” yazdı. Bir başka kullanıcı da alaycı bir şekilde “Görüyorum ki mühendislik ekibiniz GERÇEKTEN önemli projeler üzerinde çalışıyor.” yorumunu yaptı.

TechCrunch yazarı Fitz Tepper, avatarı değiştirmenin, platformdaki kötüye kullanım problemine çözüm olmayacağını savundu. “Taciz tweet’i taciz tweet’idir, yumurtadan, siluetten ya da gerçek bir fotoğraftan gelmesi fark etmez.” diyen Tepper “Suçu yumurtaya atmayın, sorunu çözün” şeklinde konuştu.

Kaynak: The Guardian

Twitter, varsayılan profil fotoğrafı olarak yeni kullanıcılarına verdiği 'yumurta' görselini gri bir insan siluetiyle değiştirdi. Geçtiğimiz yedi yıl boyunca yeni Twitter hesapları, şirketin kuş şeklindeki logosuna gönderme olarak, bir yumurta görseli kullanıyordu. Ancak yıllar içinde, sırf başkalarını rahatsız etmek için o anda açılmış profillerin bir göstergesi haline gelen görsel, son yıllarda trollükle ilişkilendirilmeye başlamıştı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği