Twitter yumurta hesapları susturuyor

Twitter yeni taciz engelleyici özelliklerle, şirketin en büyük problemlerinden birisi haline gelen trollere yönelik daha somut adımlar atmaya karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter bu ayın başından itibaren bazı yeni taciz engelleyici özellikleri kullanıma sokuyor:

Bazı kelimeleri susturabileceksiniz: Kullanıcı adları da dahil olmak üzere, bazı kelimeleri sadece bildirimlerden değil ana sayfanızdan da engelleyebilirsiniz. Bu kelimeleri bir gün, bir hafta, bir ay ya da süresiz olarak engelleyebilirsiniz.

Yumurtaları susturabileceksiniz: Twitter’a kaydolup herhangi bir profil fotoğrafı yüklemeyen ve Twitter’ın varsayılan olarak koyduğu yumurta şeklindeki profil fotoğraflarını kullanan kişilerin yanı sıra, e-posta adresi ya da cep telefonu numarası onaylanmamış kullanıcıları da susturabilirsiniz. Böylece trollerden kurtulmak için yeni önlemler alabilirsiniz.

Twitter da eyleme geçiyor: Açıklamada Twitter’ın insanları rahatsız eden hesapları yapay zeka ile tespit edeceği belirtildi. Bu hesaplar belirli sürelerle engellenebilecek ya da sadece kendi takipçileri ile iletişime geçebilecek. Böylece diğer kullanıcıların rahatsız edilmesinin önüne geçilecek.

Twitter mevcut özelliklerini geliştiriyor: Artık kullanıcılar bildirimler üzerinde daha fazla söz sahibi olacak. Ayrıca bazı kullanıcılar, haklarında bir rapor olmasa bile, diğer kullanıcıları rahatsız ettikleri için cezalandırılabilecek.

Twitter eskisinden daha kararlı

Sadece bu değişikliklerle Twitter’da taciz olaylarının ortadan kalkması elbette mümkün değil ancak Twitter’ın bu konu üzerine ciddi adımlar attığını görmek güzel. Görünüşe göre Twitter, şirketin en büyük problemlerinden birisi haline gelen trollere yönelik daha somut adımlar atmaya karar verdi.

Twitter’ın Başkan Yardımcılarından Ed Ho, profiline aşağıdaki tweet’i sabitlemiş durumda:

“Twitter’ı daha güvenli bir yer yapmak öncelikli odak noktamız ve şu anda, bu konuda eskiye göre çok daha hızlı hareket ediyoruz.”

Kaynak: TwitterRecode, Gizmodo

Twitter bu ayın başından itibaren bazı yeni taciz engelleyici özellikleri kullanıma sokuyor. Artık Twitter üzerinde, seçtiğini kelimeleri susturabilecek ve yumurta hesapları engelleyebileceksiniz. Ayrıca Twitter insanları rahatsız eden hesapları yapay zeka ile tespit edeceğini ve bu hesapların belirli sürelerle engellenebileceğini belirtti. Böylece diğer kullanıcıların rahatsız edilmesinin önüne geçilecek.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği