Twitter’dan aşı karşıtı mesajlara önlem

Aşıyla ilgili yayılan yanlış bilgilerle mücadele eden sosyal medya platformlarına Twitter da eklendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter, platform dahilinde aşıyla ilgili arama yapan kullanıcılarını ‘güvenilir sağlık kaynaklarına’’ yönlendireceğini açıkladı. Şirketin Güven ve Emniyet bölümünün başkan vekili Del Harvey yazdığı bir blog gönderisinde “Twitter ekibi olarak hastalıkları önlemede aşıların önemini anlıyoruz ve Twitter’ın halk sağlığıyla ilgili önemli bilgileri yaymakta oynadığı rolün farkındayız’’ dedi ve ‘’İnsanların kendi sağlıklarını ilgilendiren konularda güvenilir bilgiye erişmelerine yardım etmenin önemli olduğunu düşünüyoruz,’’ diye ekledi.

Facebook gibi sosyal medya platformları bir süredir aşıyla ilgili komplo teorileri ve yanlış bilgilerin yayılmasını engellemedikleri sebebiyle kamuoyu tarafından eleştiriliyordu. Twitter’ın bu kararında da kamuoyu baskısının önemli yeri olduğu düşünülüyor. Bu değişiklikle birlikte şimdi Twitter aşıyla ilgili arama yapan kullanıcılarının önüne, arama sonucu olarak ‘’Gerçekleri bilelim’’ temalı bir mesaj getirecek. ABD’de bu bilgiler Sağlık Bakanlığınca yönetilen vaccines.gov kaynağından gelecek. Diğer ülkeler de bulundukları bölgeden uygun kaynakları bulmakla yükümlü olacaklar.

Instagram da hashtag’leri engelliyor

Bu arada aşıyla ilgili sahte bilgi veren hashtag’leri engelleyen Instagram’dan farklı olarak Twitter herhangi bir arama sonucuna ulaşmayı engellemeyecek, sadece doğru bilgiye de yönlendirme yapacak. Twitter’ın bu yeni uygulaması ABD, Büyük Britanya, Kanada, Brezilya, Güney Kore, Japonya, Endonezya, Singapur ve İngilizce konuşulan Latin Amerika ülkelerinde kullanılabilecek.

Kaynak: Mashable

Twitter, platform dahilinde aşıyla ilgili arama yapan kullanıcılarını ‘güvenilir sağlık kaynaklarına’’ yönlendireceğini açıkladı. Twitter’ın bu kararında da kamuoyu baskısının önemli yeri olduğu düşünülüyor. Bu değişiklikle birlikte şimdi Twitter aşıyla ilgili arama yapan kullanıcılarının önüne, arama sonucu olarak ‘’Gerçekleri bilelim’’ temalı bir mesaj getirecek. ABD’de bu bilgiler Sağlık Bakanlığınca yönetilen vaccines.gov kaynağından gelecek. Diğer ülkeler de bulundukları bölgeden uygun kaynakları bulmakla yükümlü olacaklar. Aşıyla ilgili sahte bilgi veren hashtag’leri engelleyen Instagram’dan farklı olarak Twitter herhangi bir arama sonucuna ulaşmayı engellemeyecek, sadece doğru bilgiye de yönlendirme yapacak.

1 Yorum

  • Sadece vücut sağlığı mı? İnsanların akıl sağlığını zedeleyen yanlış bilgi kirliliği ne olacak? Aşı hakkında Twitter’dan okuduğuyla yetinip insan hayatını tehlikeye atabilecek bilinç düzeyinde bir güruh, aynı zamanda doğruluğu şüphe götürür diğer bilgileri de sorgulamadan yayan, onun etrafında dönen ve bu minvalde başka faydasız bir sürü laf üreten kitleden başkası değil; ki bu da daha çok içerik, daha fazla etkileşim, Twitter için daha fazla büyüme ve daha uzun süre ayakta kalma demek. En nihayetinde daha fazla reklam, daha fazla para ve belki de kontrol edilebilir toplumlar üzerinde daha fazlası nüfuz sahibi olmak demek. Twitter tutarlı ol.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği