Twitter’da tacize karşı mücadele seferberliği

Twitter'dan yapılan açıklamaya göre, platform üzerindeki nefret söylemi ve taciz barındıran içeriklere karşı yeni özellikler kullanıma sunulacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter’dan yapılan açıklamaya göre, platform üzerindeki nefret söylemi ve taciz barındıran içeriklere karşı yeni özellikler kullanıma sunulacak. Bu açıklamanın hemen ardından şirketin hisseleri yüzde 2,62 artışla 18,40 Dolar değere ulaştı.

Çalışmalar arasında, taciz tweetlerini gizlemek, siteden engellenen kişilerin yeni hesaplarla geri gelmesini engellemek ve yeni ‘güvenli arama’ fonksiyonunu kullanıma sokmak bulunuyor. Twitter Mühendislik Şefi Ed Ho tarafından kaleme alınan blog yazısında yeni önlemlere yer verildi. Bu önlemler yıllardır Twitter’a, sitede devam eden tacizlere göz yumduğu konusunda yöneltilen eleştirilerin sonucu olarak alındı. İfade özgürlüğüne verdiği önemle bilinen Twitter, bu özgürlüğün başkalarını incitmek için kullanıldığı noktalarda müdahalede bulunmadığı için eleştiriliyordu.

Ünlü isimler engellenmişti

Bloomberg’in haberine göre, geçmişte bazı bilindik kişiler, taciz sebebiyle siteden engellenmişti. Örneğin muhafazakar web sitesi Breitbart News’in Britanyalı yazarı Milo Yiannopoulos (@nero), Hayalet Avcıları filminde oynayan Leslie Jones’a yönelik tacizlere öncülük ettiği gerekçesiyle Twitter’dan engellendi. Eski ilaç şirketi yöneticisi Martin Shkreli de kadın bir gazeteciyi rahatsız ettiği gerekçesiyle Twitter’dan atılmıştı.

Twitter, geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğine dair rakamları, bu akşam açıklayacak.

Kaynak: Business Insider

Twitter'dan yapılan açıklamaya göre, platform üzerindeki nefret söylemi ve taciz barındıran içeriklere karşı yeni özellikler kullanıma sunulacak. Bu açıklamanın hemen ardından şirketin hisseleri yüzde 2,62 artışla 18,40 Dolar değere ulaştı. Çalışmalar arasında, taciz tweetlerini gizlemek, siteden engellenen kişilerin yeni hesaplarla geri gelmesini engellemek ve yeni 'güvenli arama' fonksiyonunu kullanıma sokmak bulunuyor. Twitter daha önce Milo Yiannopoulos ve Martin Shkreli gibi bilindik isimleri, taciz tweet'leri sebebiyle siteden engellemişti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği