Her beş kadından biri çevrimiçi tacize uğruyor

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan bir anket, her beş kadından birinin çevrimiçi tacize uğradığını ortaya koydu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan bir anket, her beş kadından birinin çevrimiçi tacize uğradığını ortaya koydu. 4 binden fazla kadını kapsayan araştırmaya göre, kadınlara yönelik çevrimiçi taciz kurbanda kalıcı etkiler bırakıyor. Rapora göre tacizin büyük çoğunluğu sosyal medya sitelerinde gerçekleşiyor.

Kurbanların neredeyse yarısı, seksist ya da mizojinik söylemlere maruz kaldığını, çeyreği ise fiziksel ya da cinsel tehditler aldıklarını belirtti. Anket sonuçlarına göre taciz vakalarının yüzde 60’ı ırkçı, seksist, homofobik ya da transfobikti. Uluslararası Af Örgütü’nde Teknoloji ve İnsan Hakları araştırmacısı Azmina Dhrodia, “İnternet kadınlar için korkutucu bir platform olabiliyor. Taciz ve kadın düşmanlığının sosyal medya platformlarında zenginleşme imkanı bulduğu yadsınamaz bir gerçek. Fakat yapılan araştırma, hedef alınan kadınlar için çevrimiçi tacizin ne kadar zarar verici olduğunu ortaya koyuyor.” dedi.

Çevrimiçi tacizin kalıcı etkileri

Taciz kurbanı kadınların yüzde 41’i yaşadıkları tecrübe yüzünden günlük hayatlarında daha özgüvensiz hale gelirken her dört kadından biri ailelerinin güvenliği konusunda endişe duyuyor. Kurbanların büyük çoğunluğu, taciz yüzünden internet kullanımı konusunda daha kaygılı hale geldiklerini söyledi. Kurbanların yüzde 17’si, kişisel bilgilerinin ve özel fotoğraflarının internet ortamında paylaşıldığını söyledi.

Sosyal medya şirketleri tacizle başa çıkmak için birtakım önlemler alsa da bazıları bu çabaların yeterli olmadığını söylüyor. Araştırmaya katılan kadınlara göre ne Facebook ne de Twitter yaşanan taciz vakalarıyla olması gerektiği şekilde ilgilenmiyor. Örgütün raporunda belirtilen diğer bir önemli nokta ise kurbanları koruma konusunda yeterince politika ve yasa olmaması. Örgüt, hükumetlere çağrıda bulunarak konuşma özgürlüğüne müdahale etmeden çevrimiçi tacizi önlemeye yönelik yasal çerçeveler oluşturarak harekete geçilmesini talep etti.

Kaynak: Flip Board

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan bir anket, her beş kadından birinin çevrimiçi tacize uğradığını ortaya koydu. 4 binden fazla kadını kapsayan araştırmaya göre, kadınlara yönelik çevrimiçi taciz kurbanda kalıcı etkiler bırakıyor. Rapora göre tacizin büyük çoğunluğu sosyal medya sitelerinde gerçekleşiyor. Anket sonuçlarına göre taciz vakalarının yüzde 60'ı ırkçı, seksist, homofobik ya da transfobikti. Taciz kurbanı kadınların yüzde 41'i yaşadıkları tecrübe yüzünden günlük hayatlarında daha özgüvensiz hale gelirken her dört kadından biri ailelerinin güvenliği konusunda endişe duyuyor. Kurbanların büyük çoğunluğu, taciz yüzünden internet kullanımı konusunda daha kaygılı hale geldiklerini söyledi. Kurbanların yüzde 17'si, kişisel bilgilerinin ve özel fotoğraflarının internet ortamında paylaşıldığını söyledi. Sosyal medya şirketleri tacizle başa çıkmak için birtakım önlemler alsa da bazıları bu çabaların yeterli olmadığını söylüyor. Araştırmaya katılan kadınlara göre ne Facebook ne de Twitter yaşanan taciz vakalarıyla olması gerektiği şekilde ilgilenmiyor. Örgütün raporunda belirtilen diğer bir önemli nokta ise kurbanları koruma konusunda yeterince politika ve yasa olmaması. Örgüt, hükumetlere çağrıda bulunarak konuşma özgürlüğüne müdahale etmeden çevrimiçi tacizi önlemeye yönelik yasal çerçeveler oluşturarak harekete geçilmesini talep etti.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği