Twitter’ın yeni hedefi Periscope trolleri

Twitter, canlı video yayınlama uygulaması Periscope üzerinden taciz ve spam mesajları gönderenlerin hesaplarının askıya alınacağını duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter’ın canlı video yayınlama uygulaması Periscope yakında troller için çok daha zorlu bir mecra olacak. Medium üzerinden yapılan “Daha Güvenli Bir Sohbet” başlıklı açıklamada Periscope Güven ve Emniyet Ekibi, 10 Ağustos’tan itibaren problem yaratan yorumcuları daha aktif bir şekilde platformdan uzaklaştırma kararı aldığını açıkladı. Uygulamanın topluluk kurallarını tekrar tekrar ihlal eden hesaplar durdurulacak.

Yazıda “Periscope Topluluk Kuralları hem Periscope’ta hem de Twitter’da gerçekleştirilen tüm yayınları kapsar. Daha güvenli bir hizmet sunma konusunda devam eden çalışmalarımızın bir parçası olarak, canlı yayınlar sırasında sohbet bölümünde yazılan mesajların yönergelere uygunluğu daha sıkı bir şekilde kontrol edilecek.” ifadelerine yer verildi.

Kullanıcı denetimi

Periscope’un mevcut yönergeleri, topluluk üyelerinin küfür ve nefret söylemi içeren yorumları, incelenmesi için etiketlemesine imkan veriyor. Periscope’un en son 2018’in Mayıs ayında güncellenen destek sayfasında “Canlı yayın sırasında bir izleyici, bir yorumu ‘Taciz’, ‘Spam’ ya da ‘Diğer sebepler’ şeklinde işaretleyebilir. Bir yorum işaretlendiğinde bazı izleyiciler o yorumun saldırgan olup olmadığına karar vermeleri için rastgele seçilir. Bu izleyicilere yorumu ‘Taciz ya da Spam’, ‘Sorun yok gibi görünüyor’ ya da ‘Emin değilim’ seçeneklerinden biriyle tanımlamaları istenir.

Bu kullanıcı denetiminde rastgele seçilen izleyicilerin oyları sonucu belirliyor. Eğer çoğunluk yapılan yorumun kötü amaçlı olduğunu söylerse o yorumu yazan kişi geçici bir süre yorum yazamıyor. Eğer oylamada yorumun kötü amaçlı olmadığı belirtilirse yorumcu Periscope deneyimine kesintisiz olarak devam edebiliyor. Bu sistem mükemmel olmaktan uzak. ‘Kötü amaçlı’ kavramı herkes için farklılık gösterebilir. Ayrıca rastgele seçilen izleyiciler de trol olabilir.

Hesaplar incelenip kapatılacak

Yeni kurallar, kötü kullanıcı davranışlarına yeni bir kontrol mekanizması ekliyor. 10 Ağustos’tan itibaren bu kurallar devreye girdiğinde, oylama sisteminin yanı sıra, sürekli olarak kuralları ihlal eden mesajlar gönderen hesaplar incelenecek ve askıya alınabilecek.

Şirketin bu hamlesi taktirle karşılansa da Twitter’ın neo-Naziler, beyaz ırkın üstünlüğünü savunanlar ya da bunun gibi diğer grupların nefret söylemlerini yayması için bir ortam oluşturduğu eleştirileri hala geçerliliğini koruyor.

Kaynak: Mashable

Twitter'ın canlı video yayınlama uygulaması Periscope yakında troller için çok daha zorlu bir mecra olacak. Medium üzerinden yapılan "Daha Güvenli Bir Sohbet" başlıklı açıklamada Periscope Güven ve Emniyet Ekibi, 10 Ağustos'tan itibaren problem yaratan yorumcuları daha aktif bir şekilde platformdan uzaklaştırma kararı aldığını açıkladı. Uygulamanın topluluk kurallarını tekrar tekrar ihlal eden hesaplar durdurulacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği