Twitter korsan diziler yayılmasın diye haberleri de sildi

İnceleme aşamasında sızdırılan bazı dizi bölümlerinin internette paylaşıldığına dair yapılan haberlerle ilgili tweet'ler Twitter tarafından silindi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter, en şiddetli neo-Nazilere, ırkçılara ve homofobiklere ev sahipliği yapıyor ama platformda konuşulamayan tek bir konu var: korsan diziler. Hafta sonu bazı dizilerin henüz yayınlanmayan bölümlerinin internet üzerinde sızdırıldığına dair yapılan haberlerin linklerini içeren birçok tweet Twitter tarafından kaldırıldı. Hatta Twitter’ın bu tweet’leri sildiğine dair atılan tweet’ler de silindi.

Genellikle korsanlık ve telif hakkı konuları üzerine haberler yapan TorrentFreak sitesinin ilk olarak 8 Nisan’da yayımladığı haberde, American Gods, The 100, Bless This Mess ve Knightfall gibi dizilerin yayınlanmayan bölümlerinin internete sızdırıldığı belirtildi. Videolarda, genellikle bu bölümleri inceleyen kişilere verilen örneklerde olduğu gibi “İnceleme Amaçlıdır” şeklinde yazılar bulunuyordu. TorrentFreak bu olayın bugüne kadarki en büyük sızıntılardan biri olduğunu söyledi.

Sızdırılan görüntülerin inceleme amaçlı hazırlandığı görülüyor. Bu video Jessica Silvester adlı kişinin incelemesi için gönderilmiş. Videoya bir kumar sitesinin reklamı da eklenmiş.

Haberi paylaşan kişilerin tweet’leri “Dijital Milenyum Telif Yasası” (DMCA) kapsamında kaldırıldı. Telif talebinin American Gods dizisini yayınlayan Starz kanalından geldiği öğrenildi.

Korsan bölümlere erişim imkanı sunulmuyor

TorrentFreak’in haberinde, internete sızdırılan bölümlere nasıl ulaşılabileceğine dair herhangi bir bilgi yok. Yani içeriğin amacının, insanların korsan dizi izlemesine yardımcı olmak değil, sızıntı hakkında bilgi vermek olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ama Twitter ve Starz için bu herhangi bir şey ifade etmiyordu. Twitter dijital haklar aktivistlerinin kurduğu “Electronic Frontier Foundation” grubunun konu ile ilgili attığı tweet’i bile sildi.

Starz tarafından IndieWire’a yapılan bir açıklamada telifli içeriğin izinsizce yayılmasını engellemeye çalışırken yanlış içerikleri de sildirdikleri kabul edildi ve özür dilendi.

Kaynak: Gizmodo

Twitter, en şiddetli neo-Nazilere, ırkçılara ve homofobiklere ev sahipliği yapıyor ama platformda konuşulamayan tek bir konu var: korsan diziler. Hafta sonu bazı dizilerin henüz yayınlanmayan bölümlerinin internet üzerinde sızdırıldığına dair yapılan haberlerin linklerini içeren birçok tweet Twitter tarafından kaldırıldı. Hatta Twitter'ın bu tweet'leri sildiğine dair atılan tweet'ler de silindi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği