Facebook’ta yayılan sahte videoya tepkiler büyüyor

ABD Temsilciler Meclisi başkanı Nancy Pelosi’yle ilgili yayılan sahte video sonrası Twitter’da ‘’Facebook’u sil’’ kampanyası başlatıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’de binlerce Twitter kullanıcısı Temsilciler Meclisi başkanı Nancy Pelosi’yle ilgili haftanın başlarında yayılan bir videonun sahte çıkması üzerine kullanıcılardan Facebook hesaplarını silmelerini istedi. #DeleteFacebook (Facebook’u sil) hashtag’i geçtiğimiz Cumartesi günü ülke çapında Twitter’da en popüler konu oldu. Bahsi geçen video, Washington’da Amerikan İlerleme Merkezi’nin (Center for American Progress) düzenlediği bir etkinliğe katılan Pelosi’yi sarhoşmuş gibi gösterecek şekilde kurgulanmış. YouTube videonun yanlış bilgi yaydığına dair gelen şikayetleri kabul edip kaldırsa da Facebook videoyu silmeyi reddediyor.

Facebook sahte hesap konusunda mimli

Bu, Facebook’un karşılaştığı bir dizi suçlamanın en sonuncusu. Platformun yanlış bilgi yaydığı bilindiği halde sahte hesapları silmemek gibi bir sorunu var. CEO Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde platformun Ocak ve Mart ayları arasında 2 milyardan fazla sahte hesabı kaldırdığını açıklamıştı, ancak Buzzfeed News’in haberine göre daha öncesine ait hala aktif olan çok sayıda sahte hesaptan bahsetmemişti. Son altı ay içinde, aktif Facebook hesaplarının yüzde 5’inin sahte olduğu biliniyor; ondan önce ise bu oran yüzde 3 ile 4 arasındaydı.

Facebook’un kullanıcıların verilerini koruma konusundaki başarısızlığı da biliniyor. Şirket geçen ay, milyonlarca kullanıcının Instagram şifrelerinin çalınması üzerine gizlilik uygulamalarına ilişkin üç ayrı soruşturmaya tabi tutulmuştu.

Kaynak: News Week

ABD’de binlerce Twitter kullanıcısı, Temsilciler Meclisi başkanı Nancy Pelosi’yle ilgili haftanın başlarında yayılan bir videonun sahte çıkması üzerine kullanıcılardan Facebook hesaplarını silmelerini istedi. #DeleteFacebook hashtag’i geçtiğimiz Cumartesi günü ülke çapında Twitter’da en popüler konu oldu. Bahsi geçen video Washington’da Amerikan İlerleme Merkezi’nin (Center for American Progress) düzenlediği bir etkinliğe katılan Pelosi’yi sarhoşmuş gibi gösterecek şekilde kurgulanmış. YouTube videonun yanlış bilgi yaydığına dair gelen şikayetleri kabul edip kaldırsa da Facebook videoyu silmeyi reddediyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği