Tweetlere konum adı ekleniyor

Twitter'da tweet'lere eklenen konum adları artık tweet'in içinde gösterilecek ve konuma tıklanarak oradan atılan diğer tweet'ler görüntülenebilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter’da konum belirtme özelliği bir süredir kullanılıyor ancak herhangi bir tweet’in hangi konumdan atıldığını öğrenmek için detaylara tıklamak gerekiyordu. Ayrıca belirli bir konumdan atılan tüm tweet’leri liste halinde görmek mümkün değildi. Konum paylaşma servisi Foursquare ile iş birliği yapan Twitter artık konumları tweet’in yanında gri renkli bir yazıyla gösteriyor. Bu konumlara tıklanarak o konumdan atılan tweet’ler görüntülenebiliyor. Öncelikli olarak iOS üzerinden kullanıma sunulan özellik yakında tüm platformlara gelecek.

Her zaman haber almanın en etkili yöntemlerinden birisi olan Twitter, bugüne kadar ‘ne oluyor?’ ve ‘ne zaman oluyor?’ sorularına etkili bir cevap verebiliyordu. Yeni özellik sayesinde artık tweet’lerde ‘nerede?’ sorusu da yanıt bulmuş olacak. Bu durum, özellikle belirli etkinlikler ya da haber değeri taşıyan olaylar söz konusu olduğunda oldukça işe yarayacak. Örneğin bir konserde ya da spor karşılaşmasında olduğunuzu belirttiğinizde, konumunuz tweet’in yanında, ana sayfada görünecek.

twitter-location-feed-maps1

Reklam hedeflemeye yardımcı olacak

Bu özellik Twitter’ın reklam hedefleme servisi için de faydalı olacak. Kullanıcıların bir restoranı Twitter üzerinden takip etmesine gerek yok, çünkü o işletmeyi internette ürettiği içerikler sebebiyle değil, ürünleri ve servisi sebebiyle seviyorlar. Haliyle bir restoranın Twitter takipçisi sayısı, başarısı ile ilgili net bir bilgi vermiyor. Ancak o restoranda kaç kişinin, nasıl tweet’ler attığının bilinmesi hem işletmelerin başarısı için hem de reklam verenler için önemli  bir veri sağlayacak. Konum tabanlı reklamlar, son dönemde belirli bir konum çevresinde tweet atmış kişilere gösterilebilecek.

Sistemin önemli bir handikabı ise herkesin dilediği konumu tweet’e ekleyebilmesi. Yani bir noktada check-in yapmak için gerçekten o noktada bulunmanıza gerek yok. Dikkat çekmek isteyen hesaplar belirli bir konumu her tweet’ine ekleyerek bu özelliği kötüye kullanabilir. Twitter’ın bu özellik için gelecekte konum sınırlaması getirip getirmeyeceği bilinmiyor. Canlı yayınla sanal gerçeklik videosu izlemenin mümkün olduğu düşünüldüğünde, belirli bir konumda bulunduğunu söylemek için gerçekten fiziksel olarak orada bulunmak da gerekmeyebilir.

Uzun zamandır, sitede gezinen kullanıcıları tweet atmaya teşvik etmenin yollarını arayan Twitter sonunda bunun için etkili bir yöntem bulmuş olabilir. Foursquare (ve daha sonra Swarm) gibi uygulamalardan, insanların konum bildirme isteğinin ne kadar fazla olduğunu görmüştük. Ayrıca çoğu kullanıcı bu uygulamaları Twitter’a bağlayarak tüm konum güncellemelerini Twitter üzerinde de paylaşıyor. Belki uzun vadede Twitter, bu projede ortaklık yaptığı Foursquare’in işini elinden alabilir.

Çıkartma araması da geliyor

Twitter’daki yenilikler konum bildirme ile sınırlı değil. Atılan tweet’lere eklemek için aranabilir çıkarma özelliği de Twitter’a gelen yeni özelliklerden birisi. Facebook’un GIF arama özelliğine benzer olarak, kullanıcılar diledikleri konuda çıkartmaları arayıp tweet’lerine ekleyebilecek. Bu özelliğin hashtag kullanmaya bir alternatif olarak sunulduğu düşünülüyor.

twitter konum

Twitter'da konum belirtme özelliği bir süredir kullanılıyor ancak herhangi bir tweet'in hangi konumdan atıldığını öğrenmek için detaylara tıklamak gerekiyordu. Konum paylaşma servisi Foursquare ile iş birliği yapan Twitter artık konumları tweet'in yanında gri renkli bir yazıyla gösteriyor. Bu konumlara tıklanarak o konumdan atılan tweet'ler görüntülenebiliyor. Öncelikli olarak iOS üzerinden kullanıma sunulan özellik yakında tüm platformlara gelecek. Bu özelliğin hem kullanıcıları daha fazla paylaşım yapmaya iteceği hem de reklam verenler için daha faydalı bilgiler sunacağı düşünülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği