Seçimin asıl galibi Twitter

ABD seçimlerine giden süreçte ve seçim gününde seçmenlerin görüşlerini paylaşmak için en çok kullandığı sosyal medya platformu Twitter oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’de oldukça sancılı geçen seçim sürecinde pek çok iniş ve çıkışlar oldu. Adaylar birbirine yakın oylar aldığı için seçim sonuçları da çekişmeli geçti. Başkanlık yarışının galibi Donald Trump oldu ama seçimin kazanan sosyal medya şirketi de Twitter oldu. İlk başkanlık münazarasından itibaren atılan toplam 1 milyarın üzerinde tweet’le, Twitter bu dönemde seçimle ilgili en çok paylaşım yapılan platform oldu.

Bu seçimler, geçtiğimiz dönemlerin aksine çok fazla skandala ve çarpıcı açıklamalara sahne oldu. Cepheleşen ve görüşlerini ifade etme konusunda her zamankinden daha hevesli olan ABD vatandaşları, siyasi tartışmaları için Twitter’ı tercih etti.

Seçim günü 40 milyondan fazla tweet atıldı

Sitenin popülaritesi seçim gününde tavan yaptı. Sabahın ilk saatlerinden itibaren hareketlenmeye başlayan Twitter’da, bu hareketten faydalanmak isteyen reklam satış görevlileri de özellikle yarışın başabaş gittiği eyaletlerdeki parti yöneticilerine ulaşarak son dakika reklamları ile pek çok kararsız seçmene ulaşabileceklerini söyledi.

Konuyla ilgili bizzat Twitter’ın paylaştığı bilgiler de seçim sürecinin yansımalarını gözler önüne serdi.

3_0

317 milyon aktif kullanıcısı ile diğer rakiplerine göre kullanıcı sayısı bakımından bir üstünlüğü bulunmayan Twitter özellikle güncel olaylarda bilgi paylaşılan bir mecra olarak tanınmış olmanın sonuçlarını elde ediyordu. Gün içinde seçimlerin durumuyla ilgili pek çok paylaşım yapıldı ve saat 22:00 civarında, 40 milyonun üzerinde tweet atılmış oldu. 2012’deki son seçim gününde toplam 31 milyon tweet atıldığı göz önünde bulundurulduğunda Twitter’ın popülaritesinin artarak devam ettiğini söylemek mümkün.

Tek bir tweet haber olabiliyor

Twitter yakaladığı ivmeyi güçlendirmek için BuzzFeed ile birlikte yaptığı ortak canlı yayınla seçmenin nabzını tutmaya devam etti. Donald Trump’ın oğlu Eric’in, yasalara aykırı olmasına rağmen oy pusulasının fotoğrafını çekip Twitter üzerinden paylaşması da sitenin yararına oldu. Gün içinde diğer sosyal medya sitelerinde de paylaşılan bu tweet sayesinde, Twitter diğer sitelerde de en çok konuşulan konu oldu. Bu tarz haber niteliğindeki tweetler diğer sitelerden de Twitter’a kullanıcı çekilmesine olanak sağlıyor.

Son olarak, seçimi kazanan Donald Trump’ın kampanyanın son günlerinde oylarını etkileyebilecek bir tweet atmasının önüne geçmek için Twitter hesabına yardımcıları tarafından el konulduğunu belirtmek gerek. Bu durum platformun insanların görüşlerini etkileme konusunda ne kadar etkili olduğunun da bir göstergesi.

Kaynak: New York Times, Twitter

İlk başkanlık münazarasından seçim gününün sonuna kadar toplam bir milyarın üzerinde paylaşımla Twitter ABD’deki seçim döneminin galibi oldu. Seçimlerle ilgili konuşmak ve güncel paylaşımlarda bulunmak isteyen vatandaşlar görüşlerini Twitter üzerinden açıklamayı tercih etti. Bu dönemde siyasilerin attığı tweetler de diğer sosyal medya sitelerinde paylaşılarak Twitter’a daha fazla kullanıcı gelmesini sağladı. Twitter bu yoğun trafiği reklam gelirine dönüştürmek için büyük çaba sarf etti.Yorumunuz: