Tuz sizi susatmıyor, acıktırıyor

Uluslararası bir grup araştırmacı iki deney grubuna farklı diyetler uygulayarak tuzun sandığımız gibi bizi susatmadığını, aslında acıktırdığını ortaya koydu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Neden birkaç tane cips yeyip paketi bir kenara bırakamadığınız sorusunun cevabını yakın zamanda yapılan bir araştırma veriyor. Tuzlu abur cuburlar aslında sizi susatmıyor, daha fazla acıktırıyor. Uluslararası bir grup araştırmacı bir simülasyon yardımıyla Mars’taymış gibi bir tecrübe oluşturdu ve tuzun susuzluğa sebep olduğu kanısını test etti.

Her biri 10 erkekten oluşan iki farklı grup, kozmonotların yaşadığı tarzda bir ortama yerleştirildi. Gruplardan biri 105 gün orada kalırken diğeri 205 gün kaldı. İki grup da, tuz seviyesi hariç tamamen aynı olan yiyecekleri yediler. Klinik Araştırma Dergisi’nde yayınlanan sonuçlara göre yiyecekleri daha tuzlu olan grubun üyeleri daha az su tükettiler. Tuz, böbreklerde daha fazla su tutmaya çalışan bir mekanizmayı tetikliyor ve daha fazla üre üretilmesini sağlıyor. Bu süreç de kişinin enerjisini azaltıyor, yani tuz aslında bizi susatmıyor acıktırıyor.

Ünlü dizi Seinfeld’in unutulmaz repliklerinden “Bu krakerler beni susatıyor” cümlesi görünüşe göre bilimsel olarak doğru değil.

Önceden bilimciler tuzun vücuttaki su moleküllerine yapıştığını ve idrar yoluyla dışarı atıldığını düşünüyordu. Fakat bu araştırma, su böbreklere ve vücuda geri dönerken tuzun idrar yoluyla dışarı atıldığını ortaya koyuyor.
Araştırmacılara göre, elde edilen sonuçlar bu zamana kadar idrarın içindeki bir atık madde olarak düşünülen üreyi daha iyi anlamak için önemli bulgular içeriyor.

Kaynak: NY Daily News

Bir grup araştırmacı her biri 10 tane erkekten oluşan iki grubu kozmonotlarınkine benzeyen bir ortama yerleştirdi. İki gruba verilen besinler tuz seviyeleri hariç tamamen aynıydı. Araştırma sonucunda yiyecekleri daha tuzlu olan grubun üyeleri daha az su tükettiler. Tuz, böbreklerde daha fazla su tutmaya çalışan bir mekanizmayı tetikliyor ve daha fazla üre üretilmesini sağlıyor. Bu süreç de kişinin enerjisini azaltıyor, yani tuz aslında bizi susatmıyor acıktırıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği