815 milyon yıl önce havalar nasıldı?

Kanadalı bir araştırma ekibi, 815 milyon yıllık tuz kristallerinin içinde hapsolmuş hava baloncuklarını inceledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bilimciler ilk kez, yaklaşık bir milyar yıl öncesinin atmosferini direkt olarak analiz edebilecek bir yöntem geliştirdi. Kanadalı bir araştırma ekibi, çok eski tuz kristallerinin içinde bulunan mikroskobik hava baloncuklarını incelemeyi başardı. Bu hava baloncuklarında tahmin edilenden çok daha fazla oksijen bulunduğu görüldü.

Günümüzde atmosferin yüzde 20’si oksijenden oluşuyor. Dünya tarihinin belirli dönemlerinde bu oran daha yüksek rakamlara ulaşmıştı ancak bundan bir milyar yıl önce atmosferdeki oksijen oranının yüzde 2 civarında olduğu tahmin ediliyordu. Araştırma sonucu tuz kristallerinin içindeki havanın yüzde 10,9’unun oksijenden oluştuğu görüldü.

815 milyon yıl sonra ortaya çıkarıldı

Örnekler Avustralya’daki sondaj çalışmalarından elde edildi ve 815 milyon yıl öncesine ait oldukları düşünülüyor. Bu kristallerin içinde hapsolan hava baloncukları, Neoproterozoik devir olarak bilinen jeolojik döneme ait. Bugün olduğu gibi o zaman da tuzlu su ısındığında su buharlaşıyor tuz da kristal halinde kalıyordu. Bu kristaller oldukça dayanıklı ve çok küçük sıvı ve gaz baloncuklarını içinde hapsedebiliyor. Benzer bir durum buz oluşurken de yaşanıyor ancak buz kütleleri sık sık eriyip donduğu için, içindeki havayı çok uzun süre hapsedemiyor. Araştırmada kullanılan tuz kristalleri ise toprağa gömülü olarak milyonlarca yıl boyunca araştırmacılar tarafından çıkarılmayı bekledi.

Bu kristaller daha sonra Brock Üniversitesi‘ne götürüldü. Burada Nigel Blamey tarafından türünün tek örneği olarak üretilen ve bir gramın onda biri boyutunda taş örneklerini parçalayabilen cihazda tuz kristalleri parçalandı ve içinden çıkan gaz incelendi. Bu deneyin sonuçlarının doğrulanması için günümüze ait tuz kristallerinin içindeki gaz kütleleri de incelendi ve sonuçlar karşılaştırıldı.

Dünya üzerindeki yaşamın tarihini değiştirebilir

Daha yüksek seviyede oksijen bulunması aslında, Dünya üzerindeki yaşamın tarihi konusunda bize yeni bilgiler sunabilir. 815 milyon yıl önce çok hücreli kompleks canlıların yaşamadığını düşünülüyordu. Ancak bu dönemde düşündüğümüzden daha fazla oksijen varsa, bu tarz canlıların hayatta kalabilmesi için uygun ortamlar oluşmuş olabilir. Yani yeterince dikkatli incelersek daha önce hiç bulamadığımız kompleks yapılı fosillerin var olduğunu görebiliriz.

Kaynak: Geek

Kanadalı bilimciler, günümüzden 815 milyon yıl önce oluşmuş ve içinde küçük hava kütleleri hapsolmuş tuz kristallerini inceledi. Bu kristallerin içindeki hava, o zamanın atmosferi hakkında daha önce bilinmeyen bilgileri ortaya koydu. Araştırmacılar 815 milyon yıl önce atmosferdeki oksijen oranının yüzde 10,9 olduğunu gördü. Bu oran geçmişteki tahminlere göre 5 kat daha fazla. Bu da 815 milyon yıl önce düşündüğümüzden çok daha karmaşık yapıya sahip çok hücreli canlıların yaşamış olduğu anlamına gelebilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği