Tuvalete atılabilen hamilelik testi

Tuvalete atılabilen Lia adlı hamilelik testi hem çevre için sürdürülebilir bir çözüm olacak hem de kadınların mahremiyetinin korunmasına yardımcı olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dijital versiyonunun üretilmesi dışında hamilelik testlerinde son 30 yıldır bir değişiklik yapılmadı. 2015 yılında kurulan Lia Diagnostics adlı şirket de bu duruma el atmak istedi. Tuvalete atılabilen ilk hamilelik testi olacak Lia, çevre için sürdürülebilir olduğu gibi kadınların mahremiyeti açısından da daha faydalı olacak.

Şirketin kurucularından Bethany Edwards, “Biyobozunur olmayan materyallerle üretilen tek kullanımlık hamilelik testleri, eğer geri dönüştürülmezlerse, katı atık sahalarını boyluyor. Sadece birkaç dakikalığına kullanılan bu ürünler plastik ve sürdürülebilir olmayan materyallerle üretiliyorlar.” diyor. Edwards, birtakım ürünleri biyoçözünür olacak şekilde yeniden tasarlamayı amaçlayarak yola çıktı. Hamilelik testini seçmesinin sebebi ise bu alanda onlarca yıldır hiçbir değişiklik olmamasıydı. Edwards, “1987’den beri aynı şeyi kullanıyoruz. İnanılır gibi değil.” diyor.

Lia, alışılagelen hamilelik testlerine bir alternatif oluştursa da sürecin işleyişi aşağı yukarı aynı. Lia da diğer hamilelik testleri gibi idrara tepki vererek hamilelik olup olmadığını tespit ediyor ve duruma göre tek veya çift çizgi gösteriyor. Normal testlere göre çubuğun yüzeyi daha geniş olduğu için kullanımı daha rahat fakat asıl yenilik testin üretilme şekliyle ilgili.

2018’in ortalarında satışa sunulacak

Lia’nın hamilelik testleri suda çözülen özel bir kağıttan yapıldığı için tuvalete atılabiliyor. Bu da, testin testi yapan kişiden başka kimse tarafından görülmemesini kolaylaştırıyor. Ayrıca, plastik yerine daha doğal ürünler satın almayı tercih eden kişiler için de güzel bir alternatif oluşturuyor. Geliştirilen teknoloji için birkaç patent alan şirket bazı patentler için hala onay bekliyor. TechCrunch Disrupt 2017 etkinliğine katılan şirket, FDA’dan onay aldığını ve 2018’in ortalarında ürünü önce kendi sitesinden sonra da Amazon’dan çevrimiçi satışa sunmayı planladığını açıkladı.

Testin fiyatının 9-22 Dolar arasında olacağı tahmin ediliyor. Şirketin planı testi dünya genelinde satışa sunmak. Fakat şirketin geliştirdiği teknolojiler hamilelik testiyle sınırlı kalmayacak. Edwards, “Burada asıl yaptığımız şey biyoçözünür ürünler geliştirmek. Dolayısıyla bu sadece başlangıç.” diyor. Lia ekibi, DreamIt VenturesBen Franklin Technology Partners ve diğer birkaç melek yatırımcı tarafından destekleniyor.

Kaynak: Tech Crunch

Dijital versiyonunun üretilmesi dışında hamilelik testlerinde son 30 yıldır bir değişiklik yapılmadı. 2015 yılında kurulan Lia Diagnostics şirketi de bu duruma el atmak istedi. Tuvalete atılabilen ilk hamilelik testi olacak Lia, çevre için sürdürülebilir olduğu gibi kadınların mahremiyeti açısından da daha faydalı olacak. Lia, alışılagelen hamilelik testlerine bir alternatif oluştursa da sürecin işleyişi aşağı yukarı aynı. Lia da diğer hamilelik testleri gibi idrara tepki vererek hamilelik olup olmadığını tespit ediyor ve duruma göre tek veya çift çizgi gösteriyor. Normal testlere göre çubuğun yüzeyi daha geniş olduğu için kullanımı daha rahat fakat asıl yenilik testin üretilme şekliyle ilgili. Lia'nın hamilelik testleri suda çözülen özel bir kağıttan yapıldığı için tuvalete atılabiliyor. Bu da, testin testi yapan kişiden başka kimse tarafından görülmemesini kolaylaştırıyor. Ayrıca, plastik yerine daha doğal ürünler satın almayı tercih eden kişiler için de güzel bir alternatif oluşturuyor. Testin fiyatının 9-22 Dolar arasında olacağı ve 2018'in ortalarında satışa sunulacağı tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği