“Dünyayı Değiştiren Fikirler” yarışmasının kazananları

Resim: www.fastcompany.com
Fast Company öncülüğünde düzenlenen organizasyonda ödül alan projeler herkese ilham verecek cinsten.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyayı Değiştiren Fikirler Ödülleri“, ikinci yılında, toplumları daha sürdürülebilir ve daha adil bir geleceğe doğru götüren işletmeleri ve kar amacı gütmeyen kuruluşları kutluyor. Bin 400 isimlik bir havuzdan seçilen 240 finalist arasından, ödüle layık görülen 12 girişim:

 

Genel Mükemmellik: Empati, Kind Vakfı

Holokosttan kurtulan bir babanın oğlu olan KIND Sağlıklı Yiyecekler‘in kurucusu ve CEO’su Daniel Lubetzky tarafından Ekim 2017’de başlatılan bir girişim: Empatico. Dünya çapında öğrencileri birbirine bağlamak, farklı insanlar ve farklı kültürler arasında empati kurmak için tasarlanmış ücretsiz ve etkileşimli bir video konferans ve dijital öğrenme platformu olarak tanımlanabilir.

Kurulum basit: Öğretmenlerin sadece kamera ve internet bağlantısı olan bir bilgisayara ihtiyacı var. Amaç, dünyanın farklı yerlerinde bulunan eğitimciler için aynı aktiviteleri aynı anda tamamlamak. Her öğrenci grubu daha sonra başka bir sınıfla başka bir sınıfa bağlanabilir, böylece çocuklar benzerlik ve farkları diğer çocuklardan ve ilk elden öğrenirler. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Reklamcılık: Humanium Metal İnisiyatifi, Great Works

Polisin el koyduğu silahlar eritilir ve bu silahlardan kaynaklanan şiddete maruz kalmış insanlar ve topluluklar için yararlı ürünlere dönüştürülürse nasıl olur? Stockholm merkezli yaratıcı ajanslar Great Works ve Akestam Holst‘ün pro bono (toplum yararına yapılan ücretsiz hizmetler) kampanyası olan Humanium Metal Initiative‘in amacı tam da bu. Gelirler, silahların geldiği bölgelerdeki yoksulluk ve şiddete karşı mücadele veren organizasyonlara aktarılacak. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Uygulama Geliştirme: GreyMatters, GreyMatters Care

GreyMatters, kullanıcı dostu bir hikaye kitabı biçiminde tasarlanan ve kişinin hayatındaki önemli müzik, fotoğraf ve hikayeleri düzenleyen bir iOS uygulaması. Uygulama Alzheimer veya bunamadan muzdarip olan sevdiklerinize özgü fotoğrafları, müzikleri ve anılarını yükleyebilmenizi sağlıyor. Bu kişilerin anılarına erişmelerine yardımcı olmayı amaçlayan uygulama aynı zamanda bakıcılara yol gösterici özellikler de barındırıyor. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tüketici Ürünleri: HelpUsGreen, Kanpur Flowercycling

Ankit Agarwal ve Karan Rastogi, tapınaklardan ve camilerden milyonlarca çiçek toplayıp bu atıkları tütsü çubuğu ve sabun gibi ürünlere dönüştürüyor. Bu süreçte, pestisitle (tarımda kullanılan böcek ilaçları) kirlenen güllerin ve kadife taşlarının kirli Ganj Nehri‘ni kirletmesi engellenip, düşük gelirli kadınlar için iş imkanları yaratılması sağlanıyor. Dini alanlarda bırakılan çiçeklerin benzersiz bir atık sorunu yarattığını gören ikili, çiçeklerin orijinal amacına saygılı ikinci kullanımlarını araştırdı ve HelpUsGreen sayesinde düşük gelirli kadınlar için iş imkanı yaratıldı. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Gelişen Dünya Teknolojileri: Digifarm, Vodafone

DigiFarm, gelişmiş özellikli telefonu olmayan kullanıcıları hedefleyen, metin tabanlı bir mobil tarım platformu. Tarım ve hayvancılık hakkında değerli bilgiler içeren platform, çiftçilerin mikro kredilere ve indirimli gider kalemlerine erişebilmelerini de sağlıyor. Geçtiğimiz Mart ayında Safaricom tarafından başlatılan uygulamaya 45 gün içinde 90 bin çiftçi kayıt yaptırdı. Şimdi 800 binden fazla çiftçinin kayıtlı olduğu Digifarm hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Enerji: ET-One, Thor Trucks

18 tekerlekli kamyonlar, ülkeyi baştan başa dolaşan araçlar olarak bilinir ama aslında çoğunluğu daha kısa yollar için kullanılır. İşte bu kısa mesafe kullanımı için uygun araç bulmak söz konusu değildi. Thor Trucks’ın tamamen elektrikli ET-One Semi isimli aracı bu açığı kapatmaya hazırlanıyor. 36 ton kapasitesi olan ve tek bir şarjla yaklaşık 186 kilometre yol alan bu kamyonlar, günü bittiğinde sadece 90 dakika içinde şarj olabilir. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Gıda: Joyn Bio, Gingko Bioworks ve Bayer

Endüstriyel tarımın en büyük sorunu, aşırı enerji kullanımına ve büyük miktarlarda kirlilik yaratılmasına sebep olmasıdır. Çoğu azot bazlı sentetik gübrelerden kaynaklanan kirlilik daha sonra su yollarına karışır.

Bunu düzeltmek için Bayer ve Ginkgo Bioworks köklerini beslerken azot üreten bazı bitkilerle uyum içinde yaşayacak bir mikrop hattı oluşturmak için 100 milyon Dolar’lık bir ortak girişimle güçlerini birleştirdi. Soya fasulyesi, bezelye ve diğer baklagiller bunu zaten yapıyor. Girişimin amacı mısır, buğday ve pirinç gibi bitkileri de bu sürece uyarlamak. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sağlık: Lia, Lia Diagnostics

Dünyanın ilk suyla temizlenebilir hamilelik testi Lia, üç katlı tuvalet kağıdıyla aynı miktarda malzeme kullanır ve yapıştırıcı içermez. Bu, çevresel faydalarına ek olarak yeni bir gizlilik ölçüsü sunduğu anlamına da geliyor. Cihaz bir zarf içine girecek kadar ince. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sağlık: Chasing Coral, Exposure Laboratuvarı

Mercanlar aşırı ısındığında meydana gelen aşırı beyazlaşma, her 25 veya 30 yılda bir gerçekleştirdi ama şimdi, bu beyazlaşma olayları her 5 ya da 6 yılda bir oluyor ve mercanlar iyileşmek için 10 yıla ihtiyaç duydukları için doğal olarak ölüyor. Dünyada bir yerde buna dikat çekmek için yaşayan insanların varlığını bilmek güzel. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Öğrenci: Sıcak Duvar, Lauren E. Lee

Sıcak Duvar, kadınların özel günlerindeki acılarını hafifletmek için halka açık tuvaletlerde kurulabilen ısıtmalı, hafifçe kavisli bir aparat olarak tanımlanabilir. Tasarımcı Lauren Lee, ortak bir deneyimden gelen acılarını paylaşmak için ısıtılmış bölümde kadınların toplanmasını ve toplumun %50’sini düzenli olarak etkileyen çok yaygın bir olay etrafında toplumsal sessizliği ortadan kaldırmak için kamuoyunda tartışmaların başlamasını öngörüyor.

Ulaşım: Alice Commuter, Eviation

5 yıl içinde San Francisco’dan San Diego’ya gitmek isterseniz, bunu küçük bir elektrikli uçakta ve üstelik ucuz bir biletle yapmak mümkün olabilir. Alice Commuter adlı tamamen elektrikli, 9 kişilik uçak üreten İsrail merkezli girişim olan Eviation, 2021 yılında ilk ticari uçuşlarını yapmayı ve önümüzdeki birkaç yıl içinde ABD genelinde yüzlerce rotaya ulaşmayı bekliyor. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Şehir Tasarımı: Los Angeles ADU Project, Los Angeles Innovation Team

Los Angeles’ta tek yatak odalı dairenin maliyeti 2011’den bu yana yüzde 60’tan fazla artış gösterdi. Şehir yöneticileri bu soruna yeni bir çözüm arıyor: Arka bahçelere ilave ev inşa edilmesini kolaylaştırmak. Kentin inovasyon ekibi son iki yılı Los Angeles Highland Park mahallesindeki bir arka bahçede çalışarak geçirdi.

Ekip, örnek bir ev ve insanların evlerini inşa etmelerine yardımcı olacak bir süreç tasarladı. Ayrıca, insanların kredi almasına yardımcı olacak yeni bir finansman mekanizması oluşturuldu. Belediye Başkanı Garcetti aynı zamanda, arka bahçe evlerini kamu hizmetlerine bağlamak için büyük maliyetleri azaltan ve toplu taşıma araçlarına yakın mahallelerdeki otopark gereksinimlerini ortadan kaldıran bir eyalet tasarısı için lobi çalışması yaptı. 2016 yılında 120 ev için izin verildi ve bu rakam 2017 yılında 2 bin 342’ye çıktı. Plan, 2021 yılına kadar toplam 10 bin evde bu uygulamayı hayata geçirmek. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: FastCompany

Toplumları daha sürdürülebilir ve daha adil bir geleceğe doğru dönüştürmeyi hedefleyen  işletmeleri ve organizasyonları desteklemek için düzenlenen "Dünya'yı Değiştiren Fikirler" yarışması birincileri yaklaşık 1400 yenilikçi girişim arasından finale kalan 240 girişimin içinden 12 kategoride seçildi. Her kategori, önde gelen sosyal girişimcilerin, girişim kapitalistlerinin, düşünürlerin ve tasarımcıların yanı sıra Fast Company editöründen oluşan bir jüri tarafından değerlendirildi. Bu organizasyonlar arasında öğrenciler için online ve etkileşimli video derslerden tutunda fakir çiftçiler için geliştirilen cep telefonu uygulamasına, mercan resiflerinin korunması çalışmasından dini törenlerde kullanılan çiçeklerin geri dönüşümüne kadar birçok farklı alanda yenilikçi girişimler yer alıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği