Türkiye’nin antik şehirleri

Kendisine yakın antik şehirleri tek bir haritada görmek isteyen Cem Ünalan, istediği gibi derli toplu bir harita bulamayınca kendi haritasını oluşturmuş.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Türkiye’deki bütün antik kentleri Türkçe hazırlanmış bir haritada incelemek ister miydiniz? Ülkemizde nerede hangi antik kentin olduğunu öğrenip rahatça gezmek isteyen Cem Ünalan, istediği gibi derli toplu bir harita bulamayınca kendi haritasını oluşturmayı tercih etmiş. Hazırladığı haritada şu anda 80 tane antik kent yer alıyor. Daha sonraki eklemelerle birlikte sayının 140’a kadar ulaşabileceğini belirtiyor.

Haritadaki bir antik kentin üzerine tıkladığınızda karşınıza çeşitli kısa bilgiler çıkıyor. Örneğin, o ören yerinin müzesinin sitesi varsa tıklayıp müze hakkında detaylı bilgi alabiliyorsunuz. Birçok antik kent için İngilizce ve Türkçe kaynaklar ayrı olarak listeleniyor. İstediğiniz dil seçeneğindeki linke tıklayıp, antik kent hakkındaki ekşi sözlük yorumlarını okuyabilir, varsa YouTube videolarını seyredebilirsiniz. Ayrıca, eğer mevcutsa, Foursquare ve Tripadvisor linklerine tıklayarak antik kent hakkındaki yorumları okuyabilirsiniz.

Kaynak: Ancient Cities Turkey

Türkiye'deki bütün antik kentleri Türkçe hazırlanmış bir haritada incelemek ister miydiniz? Ülkemizde nerede hangi antik kentin olduğunu öğrenip rahatça gezmek isteyen Cem Ünalan, istediği gibi derli toplu bir harita bulamayınca kendi haritasını oluşturmayı tercih etmiş. Hazırladığı haritada şu anda 80 tane antik kent yer alıyor. Daha sonraki eklemelerle birlikte sayının 140'a kadar ulaşabileceğini belirtiyor. Haritadaki bir antik kentin üzerine tıkladığınızda karşınıza çeşitli kısa bilgiler çıkıyor. Birçok antik kentle ilgili bilgiler de İngilizce ve Türkçe kaynaklar olmak üzere iki şekilde sıralanıyor.

3 Yorum

  • Serdar Hocam, YouTube linkine bir bakabilir misiniz? Bir de haritaya nasıl ulaşabilmemiz için bir yol olacak mı? Teşekkürler 😊

  • Cok basarisiz bir calisma, bu haritaya bakilirsa Dogu Anadolu ve Karadeniz tarih yoksunu bombos arazilerden ibaret…Sonraki eklemelerle 140 civarina ulasilacak deniyor, bu sayi bile yeterli degil ulkemiz icin, belli basli Iyon kentlerini yazmakla olmaz bu is, Izmir’de daha onlarca antik kent var nerdeyse her ilcede!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği