Tüm kilitlere hükmeden tek anahtar

Tayvanlı girişim Ovio'nun geliştirdiği PairLock, anahtarlı ve şifreli kilitleri birleştirerek, tek bir anahtarla birden fazla kilidi açabilmeyi sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tayvanlı Ovio adlı şirket geliştirdiği şifreli anahtar sistemi PairLock ile birden fazla anahtar kullanma derdini ortadan kaldırıyor. Ayarlanabilir anahtar ve kilitten oluşan sistem, kullanıcının tek bir anahtarla, şifresini bildiği tüm kilitleri açmasına olanak sağlıyor.

PairLock’un kilidi 1 ve 5 arasındaki rakamlardan oluşan 4 adet silindirden oluşuyor. Kullanıcı bu silindirleri kendi isteğine göre ayarlayarak 4 basamaklı bir şifre oluşturuyor. Daha sonra anahtar da aynı kombinasyona göre ayarlandığında kilit açılabiliyor. Ancak şifrenin ne olduğunu bilmeyen birisi, elinde anahtar olsa bile kilidi açamıyor.

İki aşamalı koruma

Sıradan kilitlerle şifreli kilitleri birleştiren sistem hem iki aşamalı koruma sağlıyor hem de tek bir anahtarı farklı kapılarda kullanma olanağı sunuyor. Kullanıcı dilediği zaman kilidin şifresini yeniden belirleyebiliyor. Böylece kilit değiştirmek için yeni kilit satın almak ve çilingir çağırmak gerekmiyor.

Örneğin birden fazla dairesi olan ve bu daireleri kiraya veren bir ev sahibi her yeni kiracı için yeni bir şifre belirleyebilir, şifresini bildiği bütün dairelerine sadece anahtarını ayarlayarak girebilir.

Kolayca paylaşılabiliyor

Sistemin sunduğu bir başka kolaylık da şifrenin kolayca paylaşılabilmesi. Örneğin bisikletinizi ödünç almak isteyen bir arkadaşınızda da PairLock anahtarı bulunuyorsa, sadece kilidin şifresini söyleyerek arkadaşınızın bisikleti kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer anahtarınızı evde unutursanız, yine aynı arkadaşınızın anahtarını ödünç alıp kendi şifrenizi girerek kullanabilirsiniz. Anahtarı kaybetmeniz halinde ise yeni bir anahtar satın alıp şifresini kendi kilidinize göre ayarlayıp anahtarı kullanabilirsiniz.

Indiegogo üzerinden düzenlediği kampanya ile ön sipariş alan Ovio PairLock 20 bin dolarlık hedefinin yüzde 75’ini toplamış durumda. Piyasaya çıktığında 69 dolara satılması planlanan PairLock, kampanya üzerinden şu anda 47 dolara satın alınabiliyor.

Kaynak: Indiegogo

Ovio adlı şirketin geliştirdiği PairLock adlı kilit sistemi, hem anahtar hem de şifre kullanarak iki aşamalı koruma sağlıyor. Kilidi açmak isteyen kişinin hem anahtara sahip olması hem de şifreyi bilmesi gerekiyor. Daha sonra anahtarın silindirleri kilidin şifresine göre ayarlanarak kullanılabiliyor. Bu şekilde ayarlanan anahtar, aynı kilit sistemine sahip başka kapıları da açabilecek şekilde düzenlenebiliyor. Böylece tek bir anahtarla birden fazla kilit açılabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği