Troller Arap kadınları hedef alıyor

İslami kurallara göre yönetilen Arap ülkelerinde, eş cinsel ya da ateist olduğu bilinen kadınların Twitter hesapları yetkililere şikayet ediliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İslami kurallara göre yönetilen Kuveyt’te Twitter üzerinden ateizm ya da LGBTİ yandaşı tweet’ler atan hesaplar, troller tarafından yetkililere şikayet ediliyor. Daha önce Kuveyt’te bazı vatandaşlar, sosyal medya üzerinden İslam’a hakaret ettiği gerekçesiyle hapis cezasına çarptırılmıştı. Ülkenin yasalarına göre ateizm ve eş cinsellik, ölümle cezalandırılabilecek suçlar. Bu sebeple Kuveyt’teki Twitter trollerinin eylemleri, sıradan bir trollüğün çok ötesine geçip ölümlere sebep olabilir.

Özellikle kadınları hedef alan hesapların başını @old_gaes adlı hesap çekiyor. @Pharaohoe kullanıcı adını kullanan 16 yaşındaki bir kızın bir Kuran ayetini değiştirerek yazdığı tweet’i yetkililere şikayet eden @old_gaes “Bu bir başka ateistin sonudur. Tüm Arap ateist çocukları ailelerine açıklamalıyız ki onlar da çocuklarının ateistliğinden haberdar olsun” şeklinde bir tweet attı.

Takipçilerini de bu hesapları şikayet etmeye davet eden @old_gaes bu konularla ilgilenen yetkililerin e-posta adreslerin takipçileri ile paylaştı. Dubai polisine ait resmi hesaptan, şikayetin detaylarının paylaşılması için bir e-posta adresi yayınlandı.

Twitter’da Afra adını kullanan bir kullanıcı, @old_gaes ile ilgili olarak “LGBTİ ve eski Müslüman kullanıcıları sürekli tehdit ediyor ve hesaplarını kapattırana kadar rahatsız ediyor.” şeklinde konuştu. Kendi güvenliğinden endişe eden Afra soyadını açıklamak istemedi.

Hesaplarını kapattılar

@old_gaes tarafından şikayet edilen @Pharaohoe, pazartesi günü kendi hesabından “beni buldular”, “gidip kusacağım”, “sonra da hesabımı kapatacağım” şeklinde tweetler attıktan sonra Twitter hesabını kapattı. @old_gaes de kendi hesabını kapatmadan önce “Ülkemizde yaşayıp tanrının bize verdiği nimetlerden faydalanıp bir de dinimize saygısızlık edenler gerçekten merhameti hak ediyor mu?” diye yazdı. Hesabın pek çok takipçisi bu tweet’e hak verdiğini ifade ederek yardım edeceklerini duyurdu:

@iBxdr: “Arap eş cinseller ve ateistler aramızda yaşıyor. Herkes kendi inancını savunsa ve davamızı tüm eş cinsel ve ateistlere yaymak için çabalasa bunlar Twitter’dan yok olurdu.”

@TheAmazingMK: “Bir adam dinini savunup ülkesinin yasalarının uygulanmasını isteyince kötü oluyor ama bir kız dinimize saygısızlık edince hiç sorun yok! Dünya garip”

Twitter açıklama yapmadı

Konu ile ilgili görüşleri sorulan Twitter yetkilileri ise bireysel hesaplar ve tweet’ler ile ilgili yorum yapmadıkları gerekçesiyle açıklama yapmayı reddetti. Daha sonra ‘Twitter’ın kullanıcıların güvenliği konusundaki genel politikası’ hakkında sorulan sorular da yetkililer tarafından yanıtsız bırakıldı.

2012 yılında Kuveytli bir adam Hz. Muhammed’e hakaret ettiği gerekçesiyle 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Başka bir kullanıcı da şeriat yasalarını eleştirdiği gerekçesiyle 5 yıl hapis cezası aldı. 2012’de yapılan bir düzenleme ile ülke yasaları, Allah’a ya da Kuran’a hakaret eden kişilerin ölümle cezalandırılabileceğini belirtiyor.

hedef

Ateizm ve eş cinselliğin yasalarla yasaklandığı Arap ülkelerinde, bu konularda tweet atan kadınlar troller tarafından yetkililere şikayet ediliyor. Sadece bu amaçla açılan bazı hesaplar sürekli ateist ve eş cinsel kullanıcıları rahatsız ederek hesaplarını kapattırmaya uğraşıyor. İslam'a ve Allah'a hakaretin ölüm cezası ile cezalandırılabildiği ülkelerde bu tarz eylemler, kullanıcıların idam edilmesi ile sonuçlanabileceği için sıradan bir trollükten çok daha büyük bir sorun halini alıyor.

3 Yorum

  • lütfen bu ülkelerden bahsederken İslami kurallara göre yönetildiklerini söylemeyin, zira Kur’an’da Allah’ın ayetleriyle alay edildiği vakit konu değişene kadar oradan ayrılın denmekte. O ülkeler İslam ile yönetilseydi bu ayet dikkate alınırdı.

  • İnandığınız Allah, o altın muslukların hesabını sizden öyle bi soracak ki. Göreceğiz o zaman adaleti. Kafanızda altın eritilecek altıııın…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği