Traktörler de elektrikliye dönüşüyor

John Deere, 2017 yılında Fransa’da yapılacak olan SIMA Tarım Ticareti Fuarı’nda göstermek üzere yeni elektrikli traktörünün bir videosunu yayınladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

John Deere, Fransa’da 2017 yılının ilk aylarında gerçekleştirilecek olan SIMA Tarım Ticareti Fuarı’nda tanıtmak üzere tam elektrikli traktörünün tanıtıcı bir videosunu yayınladı. Deere’in attığı bu adım geleceğin sıfır salınımlı taşıt teknolojisi için oldukça önemli.

https://www.youtube.com/watch?v=Q8t81yYWZmM

Üzerine düşünüldüğünde, traktörlerin elektrikle çalışması oldukça kolay ve makul görünüyor. Her şeyden önce, elektrikli motorlar traktörlerin ihtiyacı olan büyük miktarlardaki kuvvet momentini sağlama konusunda oldukça iyi. Ayrıca traktörler genellikle kısa menzilli araçlardır, yani kullanım alanları belirli bir bölgeyle sınırlıdır. Öyle olduğu için de traktörleri düzenli bir şekilde şarj etmek daha kolay. Diğer bir olumlu özelliği ise traktörlerin fazla bakım gerektirmeyen araçlar olması.

174 beygir gücü

İşte John Deere’in SESAM (Tarım Makineleri İçin Sürdürülebilir Enerji Tedariği) traktörünün temel aldığı fikir bu. SESAM, devasa bir bataryası ve 130 kilovata kadar (174 beygir gücü) çıkabilen çift elektrikli motoru olan bir John Deere 6R modeli.

Çift motor üç farklı moda ayarlanabiliyor; bütün güç sadece tekerleklere ya da sadece çıkış miline verilebiliyor veya güç ikisi arasında eşit şekilde dengelenebiliyor.

Bu şekilde kullanılan bir batarya yaklaşık olarak 4 saat kadar dayanabiliyor. O yüzden şimdilik daha uzun süreli güç gerektiren işlerde kullanılması mümkün değil. Yine de bu elektrikli traktör sıfır salınımlı tarımcılık açısından oldukça büyük bir adım olacak.

Kaynak: New Atlas

John Deere, 2017’de Fransa’da yapılacak olan SIMA Tarım Ticareti Fuarı’nda tanıtacağı yeni elektrikli traktörüyle alakalı bir video yayınladı. SESAM (Tarım Makineleri İçin Sürdürülebilir Enerji Tedariği) adlı traktörün devasa boyutlarda bir bataryası ve 130 kilovata kadar çıkabilen çift elektrikli motoru mevcut. Traktörün çift motoru üç farklı moda ayarlanabiliyor. Bütün güç sadece tekerleklere ya da sadece çıkış miline verilebilir veya güç ikisi arasında eşit şekilde dengelenebilir. Bu şartlar altında traktörün şarjı şimdilik 4 saat kadar dayanabiliyor.4 yanıt

 1. Borsa avatarı

  en son olarak belediyelere elektirikli otobüsler yapıldığını duydum tüm araçlarımız elektirikli olursa bu enerji gücü nasıl karşılanacak bunuda çok merak ediyorum…

 2. Haydar avatarı
  Haydar

  Güneşi kullan. Dünyaya gelen ışıma ıhtiyacımız olanın 20 katıdır.

 3. ersin avatarı
  ersin

  gece ucuz elektrikle sarj edilen traktor sabah 6-10 arasi kullanilir. 10da sarja takilir ogleden sonra 15e kadar gunes enerjisi ile sarj olur. tekrar 4 saat kullanilip gece takilir. ve yahut egel piller degistirilebilir olunur ise hic durmadan da calisila bilinir.

 4. Mustafaa Yıldırım avatarı
  Mustafaa Yıldırım

  20 kat değil . çok daha fazla.. elektiriğe tam cevirebilsek, 1metre kareye 2000 watt üzerinde enerji geliyor ama %10-15 ini dönüştürme teknolojisine sahibiz. onu da kullanmıyoruz..

Yorumunuz: