Trafik sıkışıklığına teknolojik çözümler

Lyft'in başkanı John Zimmer, trafik sıkışıklığını önlemek için, kalabalık yollara 3'ten az yolcuyla girenlerden ücret alınmasını önerdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Araç paylaşım şirketi Lyft’in başkanı John Zimmer, salı günü Medium üzerinde yayınladığı bir yazıda, akıllı şeritlerin trafiği tamamen ortadan kaldırabileceğini söyledi. Zimmer ve şirketin kurucu ortağı Logan Green, akıllı şeritlerin (ya da üçten fazla yolcusu bulunan araçlara özel şeritlerin) uygulanması ile devletin hem trafiği önemli ölçüde azaltacağını hem de altyapı çalışmaları için gelir elde edebileceğini belirtti.

İkilinin planı şu şekilde işliyor. Yerel ya da bölgesel yönetimler hangi yollarda trafik olabileceğini belirleyecek ve bu yollar akıllı şerit olarak sınıflandırılacak. Akıllı şeritlere giren araçlarda eğer 3 ya da daha fazla yolcu varsa herhangi bir ücret alınmayacak. Eğer bu yolları kullanan araçların daha az yolcusu varsa buna göre bir ücret ödemeleri gerekecek. Akıllı şeritlerden elde edilecek gelirler yerel altyapı projelerine harcanacak.

“Çare Lyft”

Tabii Zimmer bu önerisini, kendi şirketinin iş modeli ile ilişkilendirdi. Şirketin araç paylaşım servisi, akıllı şerit çözümü ile çalışma konusunda oldukça uygun. Ayrıca Zimmer, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın 1 trilyon Dolar’lık altyapı yatırım planına da isim vermeden değindi:

“Her görüşten siyasi liderlerin altyapı üzerine yoğunlaşma konusunda hevesli görünmesi iyi haber.” diyen Zimmer “Eğer geliştirme çalışmalarını akıllı şerit programları ile karşılarsak uzun vadede kâra geçmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Zimmer ayrıca “bir arada seyahat etmek vatansever bir davranıştır” dedi ve İkinci Dünya Savaşı sırasında insanların bir arada seyahat ederek petrolden tasarruf etmelerini öğütleyen propaganda görsellerini paylaştı.

“1950’ye değil, 2050’ye yönelik akıllı, gelecek odaklı bir altyapı yatırımı ülkemize, paylaşımlı büyüme ve refah yüzyılında liderlik için önemli bir destek olacaktır.” diyen Zimmer daha önce de geleceğin ulaşımı ile ilgili bir yazı paylaşmıştı. Geçtiğimiz Eylül ayında yazdığı yazıda Zimmer 2025 yılında, otomobil çağırma servisleri ve otonom araç ağları sayesinde şehirlerde otomobil sahipliğinin sona ereceğini belirtmişti.

Amazon’un şerit değişikliği patenti

Akıllı şeritlerden bahsetmişken Amazon’un yeni patentine de değinmek gerek. Otonom araçların en uygun şeritte seyahat etmesini sağlayan bir sistem geliştirmeyi amaçlayan Amazon, günün belirli saatlerinde farklı yönlerde kullanılan şeritlerin algılanması konusunda yeni bir patent aldı. Bazı yollarda, belirli yönlerde belirli saatlerde trafik olduğunda, yolun ortasındaki şeridin yönü değiştirilebiliyor. Bu değişiklik de yolun üzerinde yer alan tabelalarda belirtiliyor. Ancak bir otonom araç bu tabelaları okuma yeteneğine sahip değilse, o şeridin hangi yön için ayrıldığını algılayamayarak karşıdan gelen araçlarla çarpışabilir.

Amazon’un patenti, sürücülerin alışkın olmadıkları bölgelerde seyahat ederken yanlış şeride girmesini önlemenin yanı sıra, aracın trafik oluşmasını engelleyecek şekilde şerit değiştirmesini sağlıyor. Böylece otonom araçlar trafik sıkışıklıklarının artmasına katkıda bulunmayacak.

Kaynak: Business Insider, Recode

 

Araç paylaşım şirketi Lyft'in kurucularından gelen öneri, 3'ten az yolcuyla kalabalık yollara giren araçların cezalandırılmasını talep ediyor. John Zimmer ve Logan Green, trafik sıkışıklığının yaşandığı yolların belirlenmesini ve bu yollara az yolcuyla giren araçların ücret ödemesini öneriyor. Böylece hem trafikteki araç sayısının azalacağı hem de elde edilen gelirlerle altyapıya yatırım yapılabileceği ifade ediliyor. İkili bu sistemin Lyft gibi araç paylaşım sistemleriyle uyumlu bir şekilde çalışacağını da belirtiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği